Reklama

Siły zbrojne

Brygada litewsko-polsko-ukraińska zaprezentowała się w Lublinie

Fot. LITPOLUKRBRIG
Fot. LITPOLUKRBRIG

Z okazji przybycia wojsk amerykańskich do Polski w całym kraju zorganizowane zostały pikniki militarne, w który włączyła się również litewsko-polsko-ukraińska brygada. LITPOLUKRBRIG swoje stoisko zaprezentowała w Lublinie.

14 stycznia 2017 roku Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada wzięła udział w wojskowym wydarzeniu plenerowym "Bezpieczna Polska" a także miała swój wkład w pokazie statycznym w ramach akcji promocyjnej polskich jednostek, które miało miejsce na terenie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.

Czytaj także: 14 stycznia spotkania z żołnierzami i powitanie Amerykanów

“Bezpieczna Polska” na terenie miasta Lublina została zorganizowana przez Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy. Piknik miał miejsce z okazji powitania wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych przybywających do Polski na mocy porozumień ostatniego szczytu NATO.

Czytaj także: Kreml: Sprzęt pancerny USA w Polsce jest zagrożeniem dla Rosji

Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), to oddział będący częścią sił amerykańskich, które trafią do Polski w 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzyć będą m.in. zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne. Sama tylko ABCT to kilka tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w czołgi, wozy bojowe Bradley i samochody HMMWV. Amerykanie zostaną przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. Operation Atlantic Resolve (OAR), a ich pobyt będzie miał charakter ciągły i rotacyjny.

Czytaj także: Dlaczego Amerykanie rozmieszczają brygadę pancerną w Żaganiu? [OPINIA]

Pierwszą rotację ABCT tworzy 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień w Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. W ramach pierwszej rotacji ABCT dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden wróci do Niemiec.

Wojska amerykańskie choć będą rozmieszczone głównie w zachodniej Polsce, będą działać w całym regionie, na wschodniej flance NATO m.in. będą ćwiczyły i szkoliły się na terenie całej Polski. Przerzut wojsk obecnej rotacji ABCT rozpoczął się już w grudniu zeszłego roku. 6 stycznia Amerykanie rozpoczęli rozładunek w niemieckim porcie Bremerhaven i skąd zostali przemieszczeni do miejsca zgrupowania w Polsce.

Reklama
Reklama

Komentarze (1)

  1. zyga

    Szkoda, ja myślałem że zaprezentuje się po osiągnięciu chyba na początku tego roku pełnej gotowości bojowej gdzieś na wschodzie Ukrainy. Pic na wodę fotomontaż Panowie generałowie i szanowni politycy. Nikomu do niczego nie potrzebna formacja wojskowa.