Siły zbrojne
Brygada litewsko-polsko-ukraińska zaprezentowała się w Lublinie
Z okazji przybycia wojsk amerykańskich do Polski w całym kraju zorganizowane zostały pikniki militarne, w który włączyła się również litewsko-polsko-ukraińska brygada. LITPOLUKRBRIG swoje stoisko zaprezentowała w Lublinie.
14 stycznia 2017 roku Litewsko-Polsko-Ukraińska Brygada wzięła udział w wojskowym wydarzeniu plenerowym "Bezpieczna Polska" a także miała swój wkład w pokazie statycznym w ramach akcji promocyjnej polskich jednostek, które miało miejsce na terenie Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Czytaj także: 14 stycznia spotkania z żołnierzami i powitanie Amerykanów
“Bezpieczna Polska” na terenie miasta Lublina została zorganizowana przez Urząd Wojewódzki oraz Wojewódzki Sztab Wojskowy. Piknik miał miejsce z okazji powitania wojsk sojuszniczych Stanów Zjednoczonych przybywających do Polski na mocy porozumień ostatniego szczytu NATO.
Czytaj także: Kreml: Sprzęt pancerny USA w Polsce jest zagrożeniem dla Rosji
Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa, czyli ABCT (ang. Armored Brigade Combat Team), to oddział będący częścią sił amerykańskich, które trafią do Polski w 2017 roku. Oprócz ABCT siły amerykańskie w Polsce tworzyć będą m.in. zespół zadaniowy Brygady Lotnictwa Bojowego i pododdziały logistyczne. Sama tylko ABCT to kilka tysięcy żołnierzy wyposażonych m.in. w czołgi, wozy bojowe Bradley i samochody HMMWV. Amerykanie zostaną przebazowani do Europy w ramach inicjatywy wzmocnienia regionu, tzw. Operation Atlantic Resolve (OAR), a ich pobyt będzie miał charakter ciągły i rotacyjny.
Czytaj także: Dlaczego Amerykanie rozmieszczają brygadę pancerną w Żaganiu? [OPINIA]
Pierwszą rotację ABCT tworzy 3. Pancerna Brygadowa Grupa Bojowa z 4. Dywizji Piechoty stacjonująca na co dzień w Fort Carson w stanie Colorado w Stanach Zjednoczonych. W ramach pierwszej rotacji ABCT dowództwo brygady oraz batalion inżynieryjny i wsparcia brygady, 3. Batalion 29. Pułku Artylerii i 4. Batalion 10. Pułku Kawalerii będą stacjonowały w obiektach wojskowych w Żaganiu, Świętoszowie, Skwierzynie i Bolesławcu. Z Polski część elementów ABCT zostanie rozmieszczona w innych lokalizacjach na wschodniej flance NATO. Jeden batalion trafi do państw bałtyckich, jeden do Bułgarii i Rumunii, a jeden wróci do Niemiec.
Wojska amerykańskie choć będą rozmieszczone głównie w zachodniej Polsce, będą działać w całym regionie, na wschodniej flance NATO m.in. będą ćwiczyły i szkoliły się na terenie całej Polski. Przerzut wojsk obecnej rotacji ABCT rozpoczął się już w grudniu zeszłego roku. 6 stycznia Amerykanie rozpoczęli rozładunek w niemieckim porcie Bremerhaven i skąd zostali przemieszczeni do miejsca zgrupowania w Polsce.
zyga
Szkoda, ja myślałem że zaprezentuje się po osiągnięciu chyba na początku tego roku pełnej gotowości bojowej gdzieś na wschodzie Ukrainy. Pic na wodę fotomontaż Panowie generałowie i szanowni politycy. Nikomu do niczego nie potrzebna formacja wojskowa.