Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Bruksela: Poparcie UE dla ustanowienia palestyńskiej stolicy we wschodniej Jerozolimie; Przedolimpijska odwilż szansą na przełom w kryzysie na Półwyspie koreańskim?; Turcja: szybkie zwycięstwo nad Kurdami w Afirin?

FOT.CALIFORNIASURGICALINSTITUTEBLOG.COM
FOT.CALIFORNIASURGICALINSTITUTEBLOG.COM

Bruksela: Poparcie UE dla ustanowienia palestyńskiej stolicy we wschodniej Jerozolimie

Podczas spotkania z prezydentem Autonomii Palestyńskiej Mahmudem Abbasem, szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini zapewniła o poparciu Brukseli dla pomysłu ustanowienia we wschodniej Jerozolimie stolicy państwa palestyńskiego.

Deklaracja jest związana z uznaniem przez USA Jerozolimy jako stolicy Izraela i przeniesienia tam swojej ambasady. Status Jerozolimy od lat znajduje się w centrum konfliktu izraelsko-palestyńskiego. Deklaracja Trumpa odczytana została na świecie jako jasne opowiedzenie się po stronie Izraela i naruszenie międzynarodowego konsensusu, że status miasta jest wyłączną kwestią obu państw. 


Przedolimpijska odwilż szansą na przełom w kryzysie na Półwyspie koreańskim?

Prezydent Korei Południowej Moon Dze In wyraził nadzieję, że odwilż między Seulem a Pjongjangiem stanowi szansę na rozwiązanie kwestii budowy przez Koreę Północną własnego potencjału nuklearnego.

W ubiegłym roku Pjongjang przeprowadzał próby z rakietami mogącymi pokonać dystans do 10 tys. km. Pentagon ustalił wówczas, że były to międzykontynentalne pociski balistyczne (ICBM), które pokonał dystans około 1 tys. km zanim zatonęły u wybrzeży Japonii.


Turcja: szybkie zwycięstwo nad Kurdami w Afirin?

Tureckie władze zapowiadają, że zwycięstwo nad Kurdami w enklawie Afirin w północnej Syrii będzie szybkie. W piątek tureckie wojska rozpoczęły operację przeciwko kurdyjskim siłom znajdującym się tym regionie.

Przyczyną operacji były zapowiedzi utworzenia Sił Bezpieczeństwa Granicznego (BSF). Wcześniej tureckie władze ostrzegały USA, że w przypadku powołania BSF dokonają interwencji w Afrinin. Część sił BSF, tworzonych pod egidą koalicji przeciwko Państwu Islamskiemu kierowanej przez USA, mają stanowić członkowie Syryjskich Sił Demokratycznych (SDF). W ich skład wchodzą kurdyjscy bojownicy.

Reklama

Komentarze

    Reklama