Braniewo i ponad 4 miliony na infrastrukturę teleinformatyczną

12 kwietnia 2021, 10:34
Swiatlo
Fot. Андрей Баклан / Pixabay
Reklama

W portalu zamówień Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych opublikowano ogłoszenie związane z budową nowoczesnej infrastruktury teleinformatycznej w położonym w pobliżu granicy z obwodem kaliningradzkim garnizonie Braniewo. Jaki jest zakres tej inwestycji oraz które jednostki będą jej beneficjentami?

Rozbudowa infrastruktury teletechnicznej w garnizonach położonych tuż przy granicy z Rosją, Białorusią i Ukrainą należy do priorytetów inwestycyjnych Narodowego Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni i podległej jednostki logistycznej, którą jest Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych. 2021 rok przyniesie nam z pewnością kilka dużych postępowań związanych z budową, rozbudową lub modernizacją infrastruktury teleinformatycznej.

W przypadku garnizonu Braniewo ogłoszenie oraz informacje na temat warunków postępowania opublikowano w portalu zamówień CZC SZ. Prace budowlane realizowane będą na terenie kilku kompleksów wojskowych, a z infrastruktury korzystały będą m.in. 9. Brygada Kawalerii Pancernej, Grupa Zabezpieczenia Braniewo podlegająca pod 21. WOG w Elblągu, 6. Ośrodek Radioelektroniczny, Centrum Rozpoznania i Wsparcia Walki Radioelektronicznej, 43 batalion lekkiej piechoty OT, Placówka Żandarmerii Wojskowej oraz Węzeł Teleinformatyczny w Braniewie. 

Podmioty zainteresowane realizacją inwestycji na złożenie dokumentów mają czas do 28 kwietnia (godz. 9:00). Oferty składać należy za pośrednictwem miniPortalu Urzędu Zamówień Publicznych oraz platformy ePUAP. W ogłoszeniu oraz opisie przedmiotu zamówienia zwarto szereg wymagań związanych m.in. z ochroną informacji niejawnych oraz doświadczeniem potwierdzającym zdolność do realizacji inwestycji związanych z budową infrastruktury teleinformatycznej, telekomunikacyjnej i elektrycznej.

Zamawiający oszacował wartość zamówienia na kwotę ponad 4,3 miliona złotych. Zwycięska oferta zostanie wyłoniona na podstawie kryterium składającego się z trzech czynników: cena (60 proc.), gwarancja i rękojmia (20 proc.) oraz czas realizacji (20 proc.). CZC SZ na realizację zadania przewidziało od 270 do 300 dni (od momentu protokolarnego przekazania terenu budowy. Zatem inwestycja, o ile nie będzie dodatkowych komplikacji, powinna doczekać się realizacji w pierwszej połowie przyszłego roku.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 2
Reklama
say69mat
wtorek, 13 kwietnia 2021, 08:50

Braniewo ... przedgranicznym centrum rozpoznania teleinformatycznego SZRP??? Intrygująca acz obarczona licznymi ryzykami koncepcja. Jaki jest zatem koszt zakupu systemów obrony przeciwrakietowej??? Niezbędnymi aby zabezpieczyć Braniewo oraz rzeczone systemy rozpoznania przed zaoraniem przez efektory artyleryjskie i rakietowe z terytorium Obłasti??? Tak, na marginesie, nie prościej wyposażyć SZRP w platformy lotnicze rozpoznania SIGINT, ELINT i COMINT??? Tak ... analizując zagadnienie w relacji koszt - efekt. Efekt ... w wymiarze strategicznym, pozwalającym na elastyczne wykorzystanie platformy rozpoznania lotniczego w warunkach dynamiki konfliktu militarnego.

say69mat
środa, 14 kwietnia 2021, 07:53

Hmmm ... co też nasz poeta - autor komentarza - miał na myśli??? Po pierwsze, czy Braniewo dysponuje efektorami gwarantującym bezpieczeństwo stacjonarnych systemów teleinformatycznych. O kluczowym znaczeniu dla pozyskiwania i analizy rozpoznania radioelektronicznego obejmującego terytorium Obłasti??? Po drugie, czy zasadniczym celem - biorąc za punkt odniesienia - dynamikę potencjalnego konfliktu militarnego. Priorytetem SZRP powinna być budowa stacjonarnych systemów rozpoznania radioelektronicznego, łatwych do zniszczenia v/s wrogiego przejęcia??? Czy posiadanie szeregu narzędzi mobilnych, - platform lotniczych, kołowych - pozwalających na elastyczne wykorzystanie w zależności od stopnia zagrożenia??? I ewakuację w przypadku zagrożenia eskalacją potencjalnego konfliktu militarnego.

Tweets Defence24