Błaszczak: od poniedziałku 2,5 tys. żołnierzy na granicach

16 marca 2020, 09:48
Błaszczak
Fot. MSWiA/flickr.
Reklama

W niedzielę służbę na granicach pełniło tysiąc żołnierzy, a od poniedziałku zaangażowanych we współpracę z innymi służbami będzie 2,5 tysiąca żołnierzy — zapowiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak.

"Zależy nam na tym, żeby zapewnić bezpieczeństwo, stąd zaangażowanie żołnierzy Wojska Polskiego. To jest właśnie istota służby, żeby zapewniać bezpieczeństwo na co dzień" - mówił Błaszczak w niedzielę w Wiadomościach w TVP.

Wskazał, że w niedzielę służbę na granicach pełniło tysiąc żołnierzy. "Są to żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej, ale także żołnierze wojsk operacyjnych, np. wojska inżynieryjne" - wskazał szef MON. Dodał, że od poniedziałku we współpracę z innymi służbami będzie zaangażowanych na granicach Polski 2,5 tys. żołnierzy.

"Zadaniem państwa polskiego jest pomoc obywatelom naszego kraju w sytuacji, w trudnej sytuacji, bo znaleźliśmy się, obiektywnie rzecz biorąc w trudnej sytuacji. Tu jest ważna solidarność, wzajemne wspieranie się — stąd na przykład żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej opiekują się kombatantami, a więc osobami najstarszymi, które są w grupie ryzyka" - mówił minister.

Szef MON powiedział, że jest dumny z postawy żołnierzy Wojska Polskiego. "Fantastycznie sprawdzają się żołnierze WOT, oni są na pierwszej linii, dlatego że takie są zadania piątego, najmłodszego rodzaju sił zbrojnych" - mówił minister. Podkreślił, że zaangażowani są również żołnierze wojsk operacyjnych, na przykład lotnicy, którzy transportują drogą lotniczą środki medyczne. Minister Błaszczak był też pytany o fake newsy oraz o informacje dotyczące np. zamykania miast.

"Żyjemy w XXI wieku. Media społecznościowe są bardzo rozwinięte. To jest szansa, dlatego że informacja błyskawicznie dociera do szerokiego grona odbiorców, ale to są też pewne zagrożenia, wynikające z fake newsów, z informacji niesprawdzonych, które są prezentowane, publikowane z niewiedzy, ale też być może ze złej woli" - powiedział szef MON.

Zaapelował jednocześnie, żeby zawsze sprawdzać i konfrontować pojawiające się informacje ze źródłami. "Proszę zasięgać informacji w źródłach rządowych, w instytucjach państwowych" - podkreślił i dodał, że fake newsy są niestety powielane. "Nie będą zamykane miasta, nie ma problemu, jeżeli chodzi o żywność, zakłady spożywcze mają moce produkcyjne" - podkreślił Błaszczak.

Powiedział także, że rząd jest aktywny, jeśli chodzi o informowanie związane z zagrożeniem koronawirusem, oraz że codziennie odbywają się posiedzenia zespołu kryzysowego z premierem Mateuszem Morawieckim. "Ja ze swojej strony też zorganizowałem zespół, którego zadaniem jest koordynacja działań dotyczących funkcjonowania Wojska Polskiego, współpracy Wojska Polskiego z innymi służbami" - mówił Błaszczak.

Zapytany o spowolnienie gospodarcze i o to, jak rząd zamierza pomóc przedsiębiorcom, odpowiedział, że nie ma złudzeń, że sytuacja związana z koronawirusem negatywnie odbije się na gospodarce. "Dziś najważniejsze jest to, żeby zapewnić bezpieczeństwo. Nikt nie zostanie zostawiony samemu sobie, również przedsiębiorcy" - zapewnił Błaszczak. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 123 osób, z których trzy zmarły.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 20
Reklama
rozpłaszczony
wtorek, 17 marca 2020, 12:47

Jakie zakupy , jaka modernizacja . Będziemy mieli recesję i brak środków na transfery socjalne . Wkrótce czeka nas zmiana budżetu i obcięcie wydatków na armię . Wojsko to należało intensywnie modernizować jak PKB wynosiło 4-5 % a nie robić defiladowe i nieprzemyślane zakupy , bez konkurencji i transferu technologii do kraju .

Mikry Mike
wtorek, 17 marca 2020, 09:49

Lubię czytać artykuły na Defence24, ale sekcja komentarzy to kabaret pełen ruskich trolli, trolli na ruskim dofinansowaniu, trolli z powołania i innych rzeźbiarzy powietrza z misją siania szumu informacyjnego.

zbrozło
wtorek, 17 marca 2020, 09:41

Kiedy powolania rezerwistow z kartami mobilizacyjnymi? bo raczej obecnymi stanami osobowymi nie ma szans upilnowania wszystkich w szczycie pandemi

men
wtorek, 17 marca 2020, 03:13

Poprawcie mnie jeśli ściemniam, ale zapodajcie mi przykład kraju z UE w którym trzeba było aż spec ustawy (pomijając wszystko bez aktów wykonawczych to spis życzeń) w sytuacji pandemi, czy czasami nie jest tak że kraje UE "otwierają teczki na okoliczność" a my w pośpiechu tworzymy coś co dawno powinno być opracowane?

Andy
wtorek, 17 marca 2020, 13:11

Proszę wziąć pod uwagę, że specustawa weszła w życie dopiero kiedy już mieliśmy kilkadziesiąt przypadków zachorowań. Jak widać bez tej ustawy też służby wiedziały jak działać i jak zapewnić pomoc. Wg mnie jej wprowadzenie miało bardziej wymiar propagandowy, pokazujący że rząd czuwa, niż wynikało z faktycznej potrzeby.

korona
wtorek, 17 marca 2020, 01:19

Jestem za. Tylko rozkaz nie puszczać i strzelać. chronić granice.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 16 marca 2020, 20:41

Ponieważ koronawirus poważnie zaszkodzi polskiej gospodarce, to powinniśmy zrezygnować lub przynajmniej o parę lat odwlec kupowanie amerykańskiego chłamu wojskowego!

Ciekawy
wtorek, 17 marca 2020, 09:08

Przecież u was nie ma zbyt wielu przypadków. Poza tym nie słyszałem, żeby USA sprzedawało sprzęt wojskowy Rosji.

KrzysiekS
wtorek, 17 marca 2020, 08:53

KrzysiekS do Fanklub Daviena Obawiam się raczej odwrotnego działania stwierdzą że nie opłaca się inwestowac w NAREW, PIRATA itp. i kupią trochę z USA bo to wystarczy.

POLAK
wtorek, 17 marca 2020, 06:26

A co ty Iwan masz do tego co Polska kupuje?? co żal D ściska że Polska nie bierze waszych ruskich rupieci?? Dla nas Polaków braćmi nigdy nie byliście i nie będziecie!

Iga
poniedziałek, 16 marca 2020, 20:13

W końcu do czegoś się przydadzą.

marian
wtorek, 17 marca 2020, 09:17

Dlaczego "w końcu"? Ta wcześniej ludziom przy powodziach itp. nie pomagali?

Anatol
poniedziałek, 16 marca 2020, 19:43

Panie Błaszczak, co z żołnierzami i pracownikami którym mija ważność badań okresowych, a których nie można zrobić tylko dlatego, że placówki służby zdrowia które realizują medycynę pracy zostały zamknięte. Może tym niech się Pan zajmie. Bez tych badań nie można podjąć pracy, a wtedy i pensji nie będzie. Niech w obliczu tej tragedii zrobi Pan coś dla "swoich" ludzi.

martin
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:55

Wystarczy spojrzec na tego czlowieka i wszystko jasne. Jak CoronaVirus zostanie pokonany to powstanie nowy twor. Polin pod zarzadem zydow z USA.

asd
poniedziałek, 16 marca 2020, 16:38

Tak, niestety nasza Ojczyzna jest trawiona przez ten nowotwór od wielu wieków...błąd jednego Króla odbija się narodowi czkawką od wieków...co za ironia.

KrzysiekS
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:55

Obawiam się czy przypadkiem zamieszanie z koronawirusem nie będzie pretekstem do uwalenia modernizacji armii. Zrobią małe zakupy w USA jak w przypadku programu HOMAR i sprawa załatwiona.

ddt
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:33

Straż Graniczna na zachodniej i południowej granicy to cień tego co było w przeszłości. Stany osobowe zostały zredukowane poniżej niezbędnego minimum. Dodać do tego brak chętnych do służby i mamy powód dlaczego niezbędna jest pomoc wojska.

Fred
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:03

Panie ministrze! Od razu podczepcie pod F-16 te B-61 z Turcji !

Kiks
poniedziałek, 16 marca 2020, 10:56

A ten gdzie będzie? Pewnie z Kaczyńskim gdzieś w piwnicy.

martin
poniedziałek, 16 marca 2020, 11:56

Bedzie czekal na rozkazy od botox vamp albo z Izraela.

Tweets Defence24