Błaszczak na święcie Garnizonu Warszawa

31 lipca 2020, 16:17
43511014_1946210182133813_9023015231290343424_o
Fot. Dowództwo Garnizonu Warszawa

Codzienna służba żołnierzy z Garnizonu Warszawa wpływa na zaufanie Polaków do Wojska Polskiego - powiedział minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak na obchodach święta Dowództwa Garnizonu Warszawa w 25-lecie powstania.

Minister podziękował żołnierzom Wojska Polskiego i Garnizonu Warszawa za codzienny wysiłek. Podkreślał także rolę Garnizonu w funkcjonowaniu MON, bo żołnierze wykonują zadania związane z logistyką, łącznością i ochroną instytucji resortowych i Wojska Polskiego. Wyraził też podziw dla Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, bez którego nie odbędzie się żadna ważna uroczystość państwowa.

"Codzienna służba żołnierzy Garnizonu Warszawa wpływa na zaufanie Polaków do Wojska Polskiego. Mogę powiedzieć wprost, że jest ono rekordowe - 83 proc. Polaków ufa Wojsku Polskiemu" - zauważył szef MON podczas uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. "Bardzo za to dziękuję, to jest rezultat państwa codziennej służby" - powiedział Błaszczak.

"Ważnym zadaniem moim — jako ministra obrony narodowej — jest zapewnienie państwu godnych warunków służby. Chciałbym podkreślić, że mam nadzieję, że państwo to dostrzegacie. Świadczą o tym rekordowe podwyżki, które miały miejsce w tym roku, w ubiegłym roku, a więc godne uposażenie dla tych, którzy strzegą bezpieczeństwa najjaśniejszej Rzeczypospolitej, za służbę" - podkreślił Błaszczak. "Serdecznie jeszcze raz dziękuję za poczucie misji, które państwo prezentujecie na co dzień, dziękuję za codzienną służbę. Wszystkiego dobrego" - mówił minister.

W liście skierowanym do Garnizonu prezydent Andrzej Duda dziękował m.in. pułkowi reprezentacyjnemu, którego żołnierze zapewniają ceremonialną oprawę uroczystości i pełnią straż w miejscach honorowych — przed Grobem Nieznanego Żołnierza i Pałacem Prezydenckim oraz Orkiestrze Reprezentacyjnej Wojska Polskiego.

W 25-lecie Garnizonu szef Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Jan Józef Kasprzyk podkreślał, że to Garnizon Warszawa jest jedną z instytucji powołanych do tego, żeby oprócz swoich podstawowych zadań logistycznych utrzymywać i budować ducha narodu polskiego.

Podczas uroczystości wyróżniających się żołnierzy i pracowników wojska uhonorowano odznaczeniami. Minister Błaszczak i szef garnizonu gen. dyw. Robert Głąb złożyli wieniec na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza. Mimo że 25 lat od utworzenia Dowództwa Garnizonu Warszawa mija w tym roku, to jego tradycje sięgają XVIII wieku — przypomniał resort obrony.

Dowództwo Garnizonu Warszawa zajmuje się całą sferą działań logistycznych związanych z zapewnieniem środków transportu i zaopatrywaniem różnych instytucji MON, placówek badawczych i jednostek wojskowych w środki techniczne, umundurowanie, sprzęt kwaterunkowy i informatyczny.

Wykonuje też zadania ochronne na rzecz instytucji MON i Sztabu Generalnego WP oraz związane z funkcjonowaniem systemu kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi. Realizuje je poprzez wyspecjalizowane jednostki wyposażone w systemy łączności satelitarnej, radiowej i sieć komputerową.

MON przypomniał, że wizytówką Garnizonu Warszawa jest Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego, którego żołnierze zapewniają oprawę ponad 1,5 tys. przedsięwzięć rocznie, głównie uroczystości państwowych, wojskowych i patriotyczno-religijnych w kraju i za granicą. Towarzyszy im także Orkiestra Reprezentacyjna Wojska Polskiego oraz Szwadron Kawalerii WP, funkcjonujące w strukturach Pułku. Żołnierze pododdziałów reprezentacyjnych pełnią wartę na posterunkach honorowych przed Grobem Nieznanego Żołnierza oraz Pałacem Prezydenckim.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Rhotax
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:33

Najlepszym Min. był Antoni Macierwicz hitem netu jest jego przemówienie z txt: " Józef Piłsudski czerpał inspiracje z Powstania Warszawskiego a Roman Dmowski wzorował się na nim ....." kompletnie mu nie przeszkadzało że obaj nie żyli od wielu lat nim PW wybuchło. Takich Ministrów nam potrzeba !!! :)

Przytomny
niedziela, 2 sierpnia 2020, 15:20

"Państwa, którego obywatele mają broń u siebie w szufladzie, nikt nie zaatakuje". To co w takim razie zdarzyło się w Pearl Harbour?

japoniec
niedziela, 2 sierpnia 2020, 16:33

Ty taki przytomny, a to skąd i do kogo pytanie?

Davien
sobota, 1 sierpnia 2020, 19:40

Podejrzewam, że w razie W większość tych żołnierzy złoży broń i się podda bo nie będą wiedzieli czy się uda wygrać czy nie. W Polsce, przy naszym geostrategicznym położeniu powinno być tak, że kibice, patrioci, nawet jeśli są w cywilu, powinni mieć od państwa zapewniony karabinek Grot, pistolet VIS oraz przydział amunicji. Wróg nie będzie ryzykował atakowania Warszawy, Poznania, Zambrowa albo Wadowic jeśli będzie wiedział, że każdy mężczyzna ma w domu broń i będzie z niej strzelał z okna albo drive-by nieoznakowanym samochodem.

Przytomny
sobota, 1 sierpnia 2020, 23:15

Karabinki i pistolety w rękach kiboli - no to mielibyśmy niezły Meksyk. Może zresztą od razu by się wzajemnie powystrzelali. I byłby spokój.

marian
niedziela, 2 sierpnia 2020, 00:49

To dlaczego kibole mając do dyspozycji szable, maczety, włócznie, łuki, czarnoprochowe rewolwery, karabiny sharpsa, używają na ustawkach pięści?

marian
sobota, 1 sierpnia 2020, 22:04

Po co gwarancje od państwa. Niech tylko państwo nie przeszkadza w kupieniu tego Grota i amunicji za własne, mało opodatkowane pieniądze, a znajdą się ludzie chcący bronić takiego państwa.

BUBA
niedziela, 2 sierpnia 2020, 14:26

Bo uzbrojonego jeszcz nikt nie zatakowal

codybancks
sobota, 1 sierpnia 2020, 10:23

Jaki Błaszczak ?!?!?!?! Min. Błaszczak !!! Wasza bezstronność jest typowa dla Żołnierza Wolności !!!

bidule
piątek, 31 lipca 2020, 22:16

"Pułk Reprezentacyjny Wojska Polskiego, którego żołnierze zapewniają oprawę ponad 1,5 tys. przedsięwzięć rocznie" - uff! Koniecznie trzeba sformować dywizję reprezentacyjną!!!

Rhotax
niedziela, 2 sierpnia 2020, 19:10

To samo napisałem ale mi moderacja nie puściła . Dywizja Reprezentacyjna z bronią fabrycznie pozbawioną możliwości strzelania ostrą ammo (jak teraz mają !!! ) plus Pułk Bis.....ów Polowych -- i tego się wróg przestraszy .

Lokalny kibic
sobota, 1 sierpnia 2020, 12:33

Generała juz mają Super lizus MÓWIĄ o nim w SG

PDF
niedziela, 2 sierpnia 2020, 13:54

Un jest taki ładny, jak laleczka. A DGW to beton jakich mało. Kariery sztabowe "oficeruf" z czerwonej książeczki.

Tweets Defence24