Bezzałogowa Armata na testach

11 lipca 2021, 08:53
1280px-Т-14_(1)
Fot. Alexey Vasilenko/CC BY-SA 4.0
Reklama

Jak donoszą lokalne media, rozpoczęły się próby bezzałogowej wersji  najnowszego rosyjskiego czołgu podstawowego T-14 Armata. Co warte podkreślenia, nadal nie zakończono jednak wszystkich badań i testów jej "załogowej" wersji, przez co jej produkcja seryjna ma rozpocząć się z opóźnieniem dopiero w 2022 roku.

Według pierwszego zastępcy dyrektora generalnego państwowej korporacji Rostec Władimira Ariatkowa, dzięki zaawansowanej technologii stworzenie bezzałogowego wariantu tego czołgu okazało się możliwe i zakończyło się sukcesem. Jego wypowiedź zacytowała m.in. oficjalny organ prasowy Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej dziennik "Krasnaja Zwiezda". Już wcześniej jednak dyrektor Rostecu Siergiej Czemiezow oficjalnie podkreślił, że projekt ten nie trafi do produkcji seryjnej, a ma na celu przetestowanie obecnych technologii w zakresie bezzałogowych.

Po raz pierwszy oficjalna wzmianka na temat bezzałogowej Armaty pojawiła się już w 2018 roku w raporcie Trzeciego Centralnego Instytutu Badawczego, który jest podporządkowany Ministerstwu Obrony Federacji Rosyjskiej. W jego treści znalazł się m.in. zapis o opracowaniu takiego pojazdu. Już w sierpniu 2019 roku analogiczne informacje miał przekazać główny konstruktor UWZ — Andriej Tierlikow, a sama spółka UralWagonZawod miała zasugerować taką możliwość w trakcie trwania Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego Armia-2020 w Moskwie.

image
Reklama

Na ten moment nie ujawniono żadnych oficjalnych szczegółów na temat prowadzonych prac przy projekcie "bezzałogowej Armaty". Z pewnością zakres prac będzie nieco mniejszy niż w analogicznych pracach dotyczących bezzałogowych T-72B3. Głównym powodem jest całkowicie bezzałogowa i zdalnie sterowana wieża tego czołgu z uzbrojeniem głównym. Z tego powodu główny zakres prac będzie dotyczył najprawdopodobniej tylko całkowitej automatyzacje kierowania pojazdem.

W ostatnich dniach, co warto odnotować, rosyjski minister przemysłu i handlu Denis Manturow poinformował oficjalnie, że produkcja czołgów Armata ma rozpocząć się dopiero w przyszłym roku, po ostatecznym zakończeniu oficjalnych prób państwowych. O opóźnieniu dostaw nowych rosyjskich wozów bojowych opartych na platformie Armata dla rosyjskiej armii z początkiem br. informowały już rosyjskie media. W marcu br. oficjalnie informacje te potwierdził także Minister Obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Co warte podkreślenia jeszcze w sierpniu ub.r. sam Manturow informował o rozpoczęciu produkcji seryjnej tych wozów oraz wprowadzeniu ich do służby liniowej pierwszych egzemplarzy tych czołgów już w przyszłym roku.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 63
Reklama
mc.
poniedziałek, 12 lipca 2021, 13:50

Żarty, żartami ale zbudowanie tak dużego pojazdu bezzałogowego jest... bez sensu. Ma ogromne gabaryty, a siłę pojedynczego czołgu. Ilość czujników, system przekazywania informacji, to wszystko przerasta możliwości techniczne Rosji. Jeśli chcieli zbudować pojazd bezzałogowy to powinien być dużo niższy. No i kwestia niezawodności systemów. Rosja musiałaby być na znacznie wyższym poziomie technicznym by mogła taki pojazd zbudować.

ppp
poniedziałek, 12 lipca 2021, 17:03

Akurat jeżeli chodzi o automatyzację i charakterystyki systemów kierowanych i jak należy je dobrać wiedzą więcej niż większość rozwiniętych państw zachodnich . Dokładnie wiedzą jak budować wszelkiego rodzaju czujniki i systemy kierowania i wielu dziedzinach wyprzedzali( wyprzedzają ?) innych . Do prawidłowego kierowania i namierzania nie potrzeba identycznego procesora jak do grafiki z gier komputerowych a w systemach kierowania liczy się wiedza techniczna i naukowa zdobyta na wielu przeprowadzonych wcześniej testach . To akurat nam wiele brakuje do ich wiedzy w zakresie budowania i konstruowania złożonych systemów kierowania .

Anno
poniedziałek, 12 lipca 2021, 20:57

Chyba w alternatywnej rzeczywistości. Rosja jest w tej dziedzinie lata świetlne za zachodem i dalekim wschodem. Doskonałość rosyjskich systemów była widoczna przy okazji ostrzelania dziennikarzy i publiczności przez Ka-52 czy przy użyciu R-27, które mają tak doskonałe systemy namierzania i kierowania, że nie były w stanie w nic trafić. Dopóki siedzicie na lampach to możecie sobie pomarzyć o dorównaniu zachodowi.

ech ta dzika Montana
wtorek, 13 lipca 2021, 09:45

Ale płacz, nawet tak rzewny na rzeczywistość wpływu nie ma.

Anno
środa, 14 lipca 2021, 09:34

Różne rzeczy wypisywane przez trole ze wschodu tutaj czytałem, ale twierdzenie, że Rosja wyprzedza zachód w automatyzacji to już totalny odlot. Najpierw zbudujcie pralkę automatyczną to pogadamy. Nawet znana pewnie większości pralka Wiatka (sam takiej używałem), to był produkt na licencji włoskiej. Bo jak się okazało zaprojektowanie pralki automatycznej przekraczało możliwości radzieckiej nauki i przemysłu.

ech ta dzika Montana
sobota, 17 lipca 2021, 12:24

Cóż, w tej Montanie to naprawdę musi być ciężko. Ale głowa do góry-prezydent Biden zapowiedział dotacje dla najbardziej wykluczonych. Trochę cierpliwości.

Anno
niedziela, 18 lipca 2021, 10:14

Jak się nie ma nic do powiedzenia, to pisze się takie bzdury. Jeżeli w Montanie żyje się ciężko, to w Rosji jest tragicznie źle. PKB per capita w Montanie to ok. 45 000 dolarów, a w Rosji ok. 11 000. Poza tym każdy normalny kraj stara się pomagać tym potrzebującym, a w Rosji zamiast łazienek, wody czy dróg, rząd może obiecać co najwyżej więcej czołgów i rakiet.

Czytelnik
poniedziałek, 12 lipca 2021, 16:57

Mc! Żarty, żartami, ale powiedz nam wszystkim, czy ty jesteś specjalistą w dziedzinie konstrukcji, budowy, eksploatacji oraz praktycznego wykorzystania czołgów na współczesnym polu walki? Ile masz wspólnego z przemysłem produkującym pojazdy pancerne i na jakich poligonach testujesz ewentualną przydatność czołgów? Ponadto, od kogo wiesz: na jakim Rosja jest poziomie technicznym, przynajmniej w zakresie budowy czołgów? Żarty, żartami.

mc.
poniedziałek, 12 lipca 2021, 13:44

Czy Armata może być bezzałogowa ? Oczywiście że tak. Zwłaszcza że wersja załogowa niewiele się różni - bo załoga ma bardzo mocno ograniczone możliwości obserwacji i musi (zawsze) współpracować z T-72, który przekazuje mu informacje.

Tadziu
poniedziałek, 12 lipca 2021, 12:57

Zapewniam makieta ma się dobrze

No tak
poniedziałek, 12 lipca 2021, 08:21

Przecież Armata od samego początku miałabyć w założeniu bezzałogowa, obsługiwać miał ją brat "Borysa" opracowany przez moskiewski instytut technologii. Rosjanie Armatą zrobili duży skok w przyszłość, ale co się z tym wiąże jest drogi w produkcji. Już podobno planują wersje eksportową z technologią t-90 bo im szkoda "Borysa" wpakować na eksport żeby im ktoś "Boryska" nie skopiował i zaczą produkować u siebie.

dropik
poniedziałek, 12 lipca 2021, 07:30

jak mawiał Pawlak o kargulowej córce : "nieuchronnie zmierza ku pełnoletności"- czy jakoś tak. w 2015 roku to nie była t-15 armata tylko t-15 atrapa , ale powoli zaczyna to działać. Czy koncepcja z wieża bezzałogową ma sens... może i ma, ale czy z amunicją w środku kadłuba, to już nie wiadomo, bo każda penetracja przedziału amunicji skończy się eksplozją czołgu...

dr
niedziela, 11 lipca 2021, 19:39

Załoga zwiała przed testami? Niezła rekomendacja...;-)

Rain Harper
niedziela, 11 lipca 2021, 14:44

Bezzałogowy - w tym wypadku oznacza, że w środku mieści się Czukcza :)

droma
niedziela, 11 lipca 2021, 14:08

bezzałogowa ,oprócz wani ubranego w kombinezon robota ,na wszelki wypadek jest schowek na suszone ryby ,portret cara i zapasowe ramy do portretu ,reszta w opracowaniu ...

Dekiel
poniedziałek, 12 lipca 2021, 11:32

Gratuluję intelektu. Idąc tym sposobem rozumowania to w naszych czołgach znajdziemy schowki na buraki itd. może jednak swoje przemyślenia zaczniesz zamieszczać na innym forum bardziej bliskim Twoim przekonaniom.

ito
niedziela, 11 lipca 2021, 13:40

"Tylko całkowitej automatyzacje kierowania pojazdem"- w warunkach poruszania się po lądzie to jest akurat najtrudniejsza część. Można oczywiście pozostawić sterowanie zdalne, ale to kładzie samą ideę robota autonomicznego. W każdym razie i tak są w robotyzacji znacznie bardziej zaawansowani niż my.

Extern
poniedziałek, 12 lipca 2021, 10:40

Można też zrobić jakiś mix tego podejścia i nie robić pełnego zdalnego sterowania tylko wydawać polecenia w stylu podjedz tu i tam, zniszcz obiekt na pozycji itd. a robot byłby w stanie wykonywać te cząstkowe zadania samodzielnie. Jest to na pewno łatwiejsze do zrobienia niż pełna autonomiczność, Nie wymaga to też wtedy utrzymywania ciągłej łączności z robotem. A krótkie pakiety poleceń znacznie łatwiej przemycić przez stawiane zakłócenia, niż ciągły sygnał PWM który musi być stale przekazywany na serwa sterowania.

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 10:01

NO robot Borys był istotnie "zaawansowany". A teraz poszukaj sobie polskich robotów choćby z PIAP-u.

Wewo
niedziela, 11 lipca 2021, 20:26

Robot Borys pokazał jak bardzo Rosja jest zaawansowana.

Alfret
niedziela, 11 lipca 2021, 13:33

Tyle szumu medialnego o niezniszczalnym T14 Armata i doszli do wniosku, ze jednak pancerz nie jest bezpieczny dla zalogi??? Czolgi zachodnie stosowaly duza, dobrze opancerzona wieze, ktora miala chronic zaloge pojazdu. Rosjanin wpadl na pomysl, ze nie bedzie opancerzal wiezy czolgu, tylko kadlub! Kadlub niestety ma wieksza powierzchnie i wieksze zapotrzebowanie na pancerz... Ale mial to byc czolg prawie niezniszczalny, taki gniotsa nie lamiotsa. Parafrazujac: - w Rosji jest ok. 100'000 czolgow roznej masci. W zasadzie nie wiadomo ile z nich jezdzi i ile daloby rade przywrocic do stanu uzytecznosci wojskowej. Logiczne wydaje sie zatem przerabianie starszych pojazdow na bezzalogowe, poniewaz pancerz nie jest w takim pojezdzie tak istotny. A tutaj NEWS przerabiaja ARMATE, ktorej jest raptem ze 20 sztuk. Nie ma w tym ani logiki, ani zadnej mysli technicznej. Szrot nalezy zezlomowac i wziasc sie za nastepny projekt.

Extern
poniedziałek, 12 lipca 2021, 10:41

Zrobili to tylko po to aby udowodnić ze się da. Z tekstu wynika że nie planują na razie produkować tej wersji.

ppp
poniedziałek, 12 lipca 2021, 17:11

Mają w magazynach 20 tys. starszych czołgów , które w prosty sposób będą zdolni przebudować do wersji autonomicznych z wystarczająco silnym uzbrojeniem w postaci armat 125 mm . Nie będą używali w nich najbardziej wrażliwych elementów jak załoga i będą spokojnie mogli wprowadzać nowocześniejsze pojazdy . Zawsze z pojazdu 38-42 tonowego można zrobić ciężką dopancerzoną skorupę o masie 53-58 ton .

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 21:28

Taak, a niby jakim cudem jak musieliby praktycznie zbudowac nowe pojazdy z tych antycznych T-72. I nei, z pojazdu 38-42 tony nie zrobisz skorupy o masie 53-58 ton bo ci zdechnie zawieszenie "znaffco".

wilier
niedziela, 11 lipca 2021, 12:55

Nie ma się co spieszyć z wprowadzaniem rosyjskiego czołgu najnowszej generacji , patrząc na możliwości francuskiego Leclerca w starciu z plemionami Huti czy Leoparda 2 w starciu z Kurdami. Kiedy okazało się że ich nowoczesne pancerze przebijają stare radzieckie Kornety i Konkursy...

dropik
poniedziałek, 12 lipca 2021, 14:33

pokaż "czołk" ktory wytrzyma uderzenie ppk z boku ? .Ważne żeby nie wybuchł i a załoga przeżyła. Abrams w nowych wersjach daje radę

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 21:29

No akurat leclerc to sie delikatnie mowiąc skompromitował jak 9M113 zrobił mu dziurę w przednim pancerzu.

dropik
wtorek, 13 lipca 2021, 07:17

abrams to to nie jest ;)

Piotr
poniedziałek, 12 lipca 2021, 11:22

Kornet jest z końca lat 90. – to znaczy że nie jest taki stary

Ogólny
poniedziałek, 12 lipca 2021, 08:12

Od kiedy Kornety są stare i radzieckie? To jest nowy rosyjski ATGM

niedziela, 11 lipca 2021, 15:13

Rosjanie patrzą raczej na równego sobie czyli na Abramsa M1 a on T72 rozrywa jak gołębie

ppp
poniedziałek, 12 lipca 2021, 17:16

M1 ABRAMS był słabiej opancerzonym wozem niż czołg T-72B z tych samych lat produkcji , dopiero dopancerzenie i wzrost masy do 65-72 ton z wkładami pancernymi z zubożonego uranu zmienił sytuację . Tylko ciekawe co się zmieniło w wozach T-72B3 czy T-90M pod tym względem uwzględniwszy ich znacznie mniejsze wymiary ?

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 21:31

M1A1 Abrams już od wersji M1A1HA z 1985r ma lepszy pancerz niż najnowsze rosyjskei T-72B3M i T-90M wiec daruj sobie:)

t
niedziela, 11 lipca 2021, 22:04

No dalej nie zaluj sobie porownaj jeszcze Abramsa M1A2 sep 3 do t-55 bedzie smieszniej...

darco
niedziela, 11 lipca 2021, 21:01

Akurat wersja M1 nie należała raczej do udanych i armatą 105 mm średnio by gołębie rozrywała . Precyzuj o jakich wersjach czołgów piszesz bo t 72 to zarówno wersje a,m, b,b3m i podobnie jest z Abramsem .

Rejtan
poniedziałek, 12 lipca 2021, 20:19

Co nie zmienia faktu, że amerykański sep3 rozrywa rosyjskiego B3M z 2 kilometrów. W druga stronę B3M potrzebuje zbliżyc się na co najmniej 500 metrów...

X
niedziela, 11 lipca 2021, 12:24

A teraz pomyślcie..., że to dzieje się u nas (oooczywiiiście, Rosja - propaganda, gliniane nogi, fakty medialne itd. Darujcie to sobie)

Otava Yo
niedziela, 11 lipca 2021, 12:09

Niech zgadnę :-) W środku znany nie mający analogów w mirie robot Borys :-)

Lemoniadowy Joe
niedziela, 11 lipca 2021, 17:39

Biorobot Borys

hxcnggf
poniedziałek, 12 lipca 2021, 09:49

Tam jest radziecki robot RUM.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 11 lipca 2021, 11:52

I tą ostatnią zapowiedź należy traktować poważnie, bo o czym D24 nie informuje, Rosjanie kończą wdrażanie całkowicie nowego i zautomatyzowanego zakładu do produkcji Armat, a nie buduje się zakładów pod produkt, którego się nie chce wprowadzać. Tak jak tłumaczyłem Davienowi, że jego tajemniczy "sami Rosjanie" chyba go nakłamali, że Rosja rezygnuje z Su-57, bo nie wdraża się do produkcji nowych broni specjalizowanych pod nowy myśliwiec (np. nowa wersja Kindżała o wymiarach ładowni z Su-57), jeśli nie zamierza się tego myśliwca produkować i oczywiście jak zwykle wyszło na moje. :D

Stirlitz
poniedziałek, 12 lipca 2021, 11:45

same zapowiedzi i na nich się kończy... ile już naprodukowaliście tych T-14? przypomnę, że zapewnialiście w 2014 roku, że będzie ich 2021 2300 sztuk. Su-57 też naprodukowaliście towarzysze ich całe sztuk 1... tak więc twoje zapowiedzi to tylko zapowiedzi i nic więcej ;)

dropik
poniedziałek, 12 lipca 2021, 12:17

to był ich odpowiednik miliona elekrtycznych aut do 2025 :P

poniedziałek, 12 lipca 2021, 09:54

Dobry dowcip.

ZnaFca
niedziela, 11 lipca 2021, 11:47

Już wielokrotnie pisałem że kiedy przyjdzie moment Zestarzenia się sprzętu post radzieckiego i wyczerpanie się jego możliwości modernizacyjnych to Rosja w wypadku produkcji czołgów będzie mieć poważny problem, bo ten sektor w przeciwieństwie do naszego w ostatnich latach utrzymywał się nie tyle z zamówień rządowych co eksportowych, tyle że te czasy dobiegły końca. Bo jaka jest obecnie sytuacja na rynku pancernym, bogaci klienci kupują konstrukcję zachodnie i Koreańskie (K2) natomiast biedniejsi Chińskie. Teraz pytanie czy Rosja jest w stanie konkurować ceną z Chińczykami lub jakością z zachodem ? Szczerze wątpię. Zresztą widać że mimo usilnych prób lobbingowych nikt zbytnio na Armatę się nie zapatruje bo w jej cenie na dwa chińskie lub Jeden sprawdzony Leopard 2 A7 Plus.

Fanklub Daviena i GB
niedziela, 11 lipca 2021, 15:27

Faktycznie jesteś znafca. Wystarczy porównać ile Rosja sprzedaje T-90 a ile czołgów sprzedaje cały Zachód i Korea łącznie... :D

Davien
niedziela, 11 lipca 2021, 19:34

Tylko tym co nie moga kupic na Zachodzie lub w Chinach albo chca zastapic stary sowiecki złom jak Indie, Egipt czy Kuwejt.:))

Mix
niedziela, 11 lipca 2021, 21:38

A to nie można starego sowieckiego złomu zastąpić czołgami innymi niż T-90? Co stoji na przeszkodzie Indiom, egiptowi czy też kuwejtowi w zakupie czołgów innych niż T-90?

LMed
poniedziałek, 12 lipca 2021, 06:52

No cóż. Z tym rychłym końcem ruskich czołgów to pobożne życzenia oczywiście. Wystarczy poczytać trochę o takim skromnym T-90M na przykład.

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 11:56

A co niby takiego przełomowego ma ten T-90M?? Troche zabawek z T-72B3 załozonych na T-90A? To zwykły czołg na poziomie M1A2 albo Leo2A6 maks.

Fanklub Daviena i GB
poniedziałek, 12 lipca 2021, 18:16

Nic przełomowego w tych T-90 - tylko USA do Abramsa z T-90 skopiowało Sztorę, Arenę, programowalną amunicję, autotracker i ERA, bo "wiodący" Abrams tego nie miał i dostaje dopiero w najnowszej wersji... :D

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 21:51

Funku T-90M nie miał nigdy progtamowalnej amunicji jaka ma Abrams, Sztory nikt nie kopiował bo złomu nie potzrebują, autotrackera też nei potzrebowali choć mieli zanim w obóle w Rosji ktos o tym pomyslał, a ERA nie potrzebowali bo po co jak ich M1A1HA ma lepszy pancerz niż T-90 z Reliktem:))

płacz funboja rani serce
wtorek, 13 lipca 2021, 09:48

"ProgtamowalneJ" amunicji to T-90M faktycznie nie ma ale ma za to "programowalną". A o Relikcie wiesz tyle co ja o zwyczajach godowych pawianów masajskich.

LMed
poniedziałek, 12 lipca 2021, 14:04

Nie wiem o co ci chodzi. Zabawki? Przełomowy nie jest oczywiście. Ale jak taki jak M1A2 czy Leo 2A6 to niezły w sumie jest ( do tego korzystne: sylwetka, masa, koszty wszelkie, prostota serwisu). No i będą sobie sprzedawać te czołgi pomimo zaklęć forumowych magów lata całe moim zdaniem.

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 21:53

T-90M to odpowiednik mniej więcej MA2 i Leo2A6 i nie sprzedaja ani jednej sztuki, na eksport mają okrojona wersję zwana T-90MS. A ten będzie sie sprzedawać bo nie każdy potzrebuje czołgów na poziomie M1 czy Leo2

Nie inż.
niedziela, 11 lipca 2021, 16:05

No ile?

tut
niedziela, 11 lipca 2021, 11:41

Odkąd pojawił się ten czołg było logiczne, że Rosjanie dążą do czegoś takiego. I o ile jako czołg załogowy to konstrukcja mi się nie podobała, to jeśli chodzi o dron, jest on naprawdę niebezpieczny. Ten pogląd wyrażałem w swoich komentarzach.

ppp
poniedziałek, 12 lipca 2021, 17:30

Już T-64A , T-72 oraz T-72A jako dron i dopancerzony wewnątrz osłonami chroniącymi urządzenia kierowania ogniem i automatyki jazdy i przeładowania może być już bardzo niebezpieczny . W przypadku T-14 to trochę przerost formy nad treścią ze względu na koszt takiego rozwiązania .

Davien
poniedziałek, 12 lipca 2021, 21:55

T-64 Rosja nie ma wycofała wszystkie jakie mieli, T-72 i T-72A na dzisiejszym polu walki nie stanowia zagrożenia nawet dla naszychPT-91 a co dopiero dla czołgów zachodnich wiec jak zwykle sie skompromitowałes panie ppp.

Wesd
niedziela, 11 lipca 2021, 11:36

Podobno moduł AI to dobrze znany robot Borys.

Jagoda
niedziela, 11 lipca 2021, 11:31

Ruskie jak się za późno połapali, że nieopancerzona wieża zostanie odstrzelona byle czym to szybko zaczęli opracowywać bezzałogową wersję. Nie mają póki co "Armat" załogowych, a brną w bezzałogowe !

Monkey
niedziela, 11 lipca 2021, 19:18

@Jagoda: Nie brną. Przecież dyrektor Czemiezow powiedział, że ta wersja nie jest prototypem dla produkcji seryjnej, a jedynie testerem obecnych technologii dla pojazdów bezzałogowych. Więc o jakim brnięciu może tutaj być mowa?

Zwykła małpa
poniedziałek, 12 lipca 2021, 00:49

U was już ciężko coś nazwać produkcją seryjną, po prostu, nie? Nie możecie rozkręcić produkcji, ale gawiedzi trzeba podrzucać takie fenomeny, żeby odwrócić uwagę...

Tweets Defence24