Rosja: autonomiczny BMP-3 będzie współdziałał z dronami

15 lutego 2021, 15:56
BMP-3_(2)
Zdjęcie poglądowe. Fot. Vitaly V. Kuzmin/CC BY-SA 4.0
Reklama

Rosyjska korporacja Rostec poinformowała, że najnowszy robot bojowy Udar ma być zdolny do samodzielnego działania na polu bitwy, a także wchodzenia w interakcję z bezzałogowymi statkami powietrznymi. Konstrukcja stanowi połączenie bezzałogowej wersji kadłuba bojowego wozu piechoty BMP-3 zintegrowanego z systemem wieżowym Epoch.

Udar jest dziełem konstruktorów z Wszechrosyjskiego Instytutu Badań Naukowych „Sygnał” będącego częścią holdingu broni precyzyjnych korporacji Rostec. Po raz pierwszy jego funkcjonalny prototyp został publicznie zaprezentowany na wystawie z okazji Dnia Innowacji Ministerstwa Obrony Federacji Rosyjskiej w 2015 roku. Brał także udział w pokazach poligonowych na żywo w trakcie tego wydarzenia, pokonując przeszkody terenowe i niszcząc cele.

System ten powstał w wyniku pełnej robotyzacji kadłuba bojowego wozu piechoty BMP-3, dzięki czemu obsługa wszystkich urządzeń w przedziale bojowym odbywa się w pełni bezzałogowo. Wóz wykorzystuje do planowania trasy poruszania się specjalny system planowania ruchu oparty na wielu różnego rodzaju sensorach. Zapewniają one także pełną autonomiczność i sprawność ruchu w dowolnym terenie oraz możliwość wykonywania przy tym powierzonych zadań bojowych.

Sam wóz ma być także w stanie wchodzić w interakcję z dronami, w tym na uwięzi, zasilanymi i sterowanymi przez samego robota. Bezzałogowce te mogą służyć m.in. do dodatkowego rozpoznania powietrznego i przekazywania sygnału radiowego do kanału sterującego od stanowiska dowodzenia i kontroli tego systemu. Dodatkowo ma także współpracować z lekkimi robotami lądowymi, które mogą być przewożone na stropie lub z tyłu systemu Udar z mechanizmem ich automatycznego odczepiania do wykonania zleconych misji. Tego typu bezzałogowce mogą wykonywać zadania takie jak: prowadzenie zwiadu, wysadzanie celów, transport ładunków czy ewakuacja rannych.

image
Reklama

Udar został wyposażony w bezzałogowy system wieżowy Epoch zaprojektowany przez Biuro Projektowe KBP z Tuły. Jego główne uzbrojenie stanowi armata automatyczna 2A42 kal. 30 mm sprzężona z czołgowym karabinem maszynowym PTKM kal. 7,62 mm, a także cztery wyrzutnie przeciwpancernych pocisków kierowanych 9M113M-2 Kornet-M. Moduł ten może być także zainstalowany na wybranym podwoziu kołowym lub gąsienicowym takim jak np. najnowsze kołowe bojowe wozy piechoty Bumierang czy bojowe wozy piechoty Kurganiec-25 czy T-14 Armata, a także starszy BMP-3.

Wóz ten ma charakteryzować się znaczną odpornością balistyczną na poziomie 5 według STANAG 4569, czyli zapewniać osłonę przed ogniem pocisków przeciwpancernych podkalibrowych kal. 25 mm z odległości 500 metrów, a także być dodatkowo wzmocniony przez zmodernizowany aktywny system ochrony pojazdów (ASOP) Arena. Pozostałe charakterystyki techniczne mają prezentować się analogicznie jak w przypadku standardowego BMP-3, w tym pływalność. Pojazd ten może dodatkowo przewodzić do ośmiu żołnierzy desantu, a także zachowano możliwość jego opcjonalnej obsługi załogowej.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 26
Reklama
Niuniu
środa, 17 lutego 2021, 03:16

Ciekawe jak to wszystko już będzie działało w warunkach bojowych dłużej niż kilka godzin to jak to zabezpieczą przed shakowaniem? Bo to zdaje się jest główny problem.

praszczaj rodina
środa, 17 lutego 2021, 00:56

ostatni bwp związku radzieckiego....

Jerzy
wtorek, 16 lutego 2021, 09:15

Nie do końca rozumiem sens tego pojazdu, w wersji załogowej wysoka sylwetka, pusta przestrzeń w środku i relatywnie cienki pancerz wynikały z chęci wygospodarowania miejsca dla załogi i zachowanie przy tym znośnej masy pomimo gabarytów. W wersji bezzałogowej to niczemu nie służy, za zatem czy nie lepiej stworzyć taki pojazd od początku, zmniejszając wymiary zewnętrzne, ale za to pogrubiając opancerzenie?

wtorek, 16 lutego 2021, 17:51

Nie znam wszystkich powodów. Ale wg. mnie nr 1 - opracowanie i przetestowanie technologii niezbędnych do ewentualnej robotyzacji tysięcy (dziesiątków tysięcy?) istniejących (w służbie i w rezerwie) maszyn różnych typów.

prawdziwy fan p.Davien'a(?)
wtorek, 16 lutego 2021, 08:45

A od strony praktycznej : jak się bebechy wyrzuci to kierowca mechanik da radę poprowadzić? Ja i p.Edek jesteśmy za, no bo tak : w takim zwykłym bwp i kto ,jak go ciągnik balastowy sciagnie z pola to trzeba - z należytym szczacunkiem - zadbać o załogę, a tak to tylko takiego RIADa czy inny klon IBM, się wyciągnie, przestrzeliny zasmarka elektrodą, coś z Merca podpasuje i szafa gra i huczy.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 16 lutego 2021, 07:24

Skoro BWP-1 mają wylecieć warto by było z nimi poeksperymentować. Tym bardziej, że HSW kombinuje z lekką wieżą bezzałogową.

ania
wtorek, 16 lutego 2021, 06:11

Propaganda. U nich mnoga liudiej, taniej jest wsadzić kilku do srodka niz budować drona.

gery
wtorek, 16 lutego 2021, 09:27

Już na Ukrainie i w Syrii mieli spotkanie z ,,rosyjską propagandą". Przyłączony Krym do Rosji i prawie całkowita likwidacja terrorystów w Syrii - takie to efekty ,,propagandy".

Magda
wtorek, 16 lutego 2021, 09:23

Propaganda to twoja wypowiedź. Od dawna Rosja już nie jest ,,propagandą". Najlepsi informatycy na świecie, najlepsi lekarze, doskonali dyplomaci i szpiedzy. Propagandę to my uprawiamy, wysyłając bezbronnych ludzi w malowanych T-72 przeciwko ciężko uzbrojonym oddziałom, a WOT przeciwko Specnaz. I jaki będzie wynik tego starcia? Stosy trupów i kolejne rocznice?

wstydliwy problem ruskich onuc
środa, 17 lutego 2021, 12:14

Najlepsi ruscy lekarze to po takim jednym spotkaniu z Nawalonym albo zaliczyli skok z okna albo atak serca i ślad po nich zaginął, taka tam bezlitosna medycyna. Stosy trupów i kolejne rocznice? Ruska propaganda zadba o dobro ruskiech ludiej, paka:)))

Buczacza
wtorek, 16 lutego 2021, 22:48

Lekarze, informatycy doskonali dyplomaci i szpiedzy! Mam wrażenie że ten komentarz wejdzie do kanonu lektur tego forum. Obok innych równie błyskotliwych analiz.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 16 lutego 2021, 21:01

Tia. Samozapalający się Bumerang na ich ostatniej defiladzie. Na jednej z poprzednich "Armata", która zgasła i nie dało się jej odpalić na zaciąg jak odpalano wcześniej ich "Ziła". Seryjne Su-57 z których pierwszy z dwóch rozwalił się na fabrycznym lotnisku przed odbiorem. Kraj, który bazuje na dawno zrobionych atomówkach, które ma tylko dlatego, że wcześniej nakradł co mógł z obozu socjalistycznego. Jutro będzie prowincją Chin o ile się nie ogarnie.

Janek
wtorek, 16 lutego 2021, 19:48

Masakra.. ale tylko 5 dniowa, jak wykazały ostatnio gry wojenne

Marian
poniedziałek, 15 lutego 2021, 23:13

A my co mamy? Latawce dmuchawce. Nasze drony to motolotnie. Czołgi to rowery Jest się czym chwalić poprostu

podzielicrosje
wtorek, 16 lutego 2021, 08:39

Wierzysz w te brednie? Wzmocnili pancerz ,wyposażyli w drona i automatykę ,zachowali zdolność obsługi przez załogę i pływalność. Brak anałogow w mirie.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 16 lutego 2021, 21:10

Akurat to, co kombinują ma sens. Ichni BWP-3 zapewnia mierną ochronę załodze i przewożonej piechocie. Ale ma przyzwoite uzbrojenie. Na jego miejsce ma wejść Kurganiec-25. Ruscy mają to do siebie, że nie spuszczają sprzętu lekką rączką ze ściekiem. Co im z tego w praktyce wyjdzie, to już inna sprawa.

Chyżwar dawniej Marek
wtorek, 16 lutego 2021, 07:21

Nie wiedziałem, że Leopard 2 to jest rower. Ale dobrze, że mi o tym powiedziałeś.

poniedziałek, 15 lutego 2021, 19:40

Teraz czekać aż reszta teciakow i bwp ,które są w magazynach,zostaną zrobotyzowane.

TS
poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:47

Pójdą w pierwszej lini

Wpr
poniedziałek, 15 lutego 2021, 17:19

Dosłownie wygląda jak z filmu sajensfikszyn, piekna maszyna.

Alaris
wtorek, 16 lutego 2021, 11:34

I mało funkcjonalna. Jego jedyną zaletą jest siła ognia. Z perspektywy innych parametrów i cech to nieudany pojazd

ogniomistrz Kaleń.
wtorek, 16 lutego 2021, 04:07

Co w nim jest piękne ?...że go z kuszy przebijesz.

Wwp
wtorek, 16 lutego 2021, 12:10

Ma działko które może zastrzelić satelitę - to mało??

Davien
wtorek, 16 lutego 2021, 19:04

Najpierw Rosja musi miec go czym wysłąć na orbite, a niestety musieliby z USA pozyczać Falcona lub Deltę 4H:)

antyDavien
wtorek, 16 lutego 2021, 20:15

Mają Angarę więc dadzą radę, zapomniałeś oczywiście o tej rakiecie a w tym roku startuje ....

lafing (śmiech)
poniedziałek, 15 lutego 2021, 22:58

nie tak jak u nas, prawda ?

Tweets Defence24