Reklama

Geopolityka

Barack Obama oszczędza kosztem weteranów

Cięcia w ubezpieczeniach społecznych, a w tym w zasiłkach dla weteranów mają przynieść USA oszczędności rzędu 163 mld dolarów.Czytaj: USA: szef wywiadu przestrzega przed cięciami „Rośnie liczba zagrożeń”

W przedstawionym na początku kwietnia projekcie budżetu na 2014 rok Barack Obama proponuje zmianę sposobu wyliczania rocznych kosztów życia i wskaźnika inflacji, który używany jest do ustalania wysokości świadczeń systemu opieki społecznej. Zgodnie z danymi przekazanymi przez agencje federalną ds. budżetu, oszczędności osiągną poziom 163 mld dolarów na przestrzeni 10 lat dzięki samym cięciom w programach dotyczących głównie seniorów, weteranów oraz osób niepełnosprawnych.

Tom Tarantino, przedstawiciel organizacji zrzeszającej Amerykańskich Weteranów z Iraku oraz Afganistanu (IAVA), twierdzi, że cięcia te będę tragiczne w skutkach dla młodych, niepełnosprawnych weteranów wojen w Iraku i Afganistanie. Skomplikowane i trudne do zrozumienia kalkulacje miały odwrócić uwagę od tego, że na cięciach ucierpią ci najbardziej potrzebujący wsparcia rządu. Wysokość ich świadczeń nie będzie już podnosić się wraz ze wzrostem cen opieki medycznej czy jedzenia.

W swoim przemówieniu z kwietnia prezydent zapewniał, że zdaje sobie sprawę, że opracowany przez niego plan nie jest idealny, należy jednak podjąć konkretne kroki, aby „wyjść poza cykl krótkoterminowych, podejmowanych w obliczu kryzysu decyzji”.

Czytaj: Amerykański Senat zatwierdza budżet Departamentu Obrony

Zaproponowany przez prezydenta USA budżet jest krytykowany nie tylko przez członków Partii Republikańskiej, ale także senatorów i kongresmenów Partii Demokratycznej. Oferta miała być ustępstwem  wobec konserwatystów, jednak Republikanie oczekują znacznie większych cięć w programach socjalnych.

Propozycja ta to kopia oferty cięć z grudnia 2012 roku, którą już wtedy odrzucili Republikanie. Najprawdopodobniej sytuacja powtórzy się i tym razem.

(MR)
Reklama

Komentarze

    Reklama