Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Azja największym rynkiem zbytu rosyjskiego uzbrojenia

Fot. mil.ru.
Fot. mil.ru.

Rosyjska państwowa agencja eksportu uzbrojenia Rosoboroneksport przedstawiła podsumowanie zamówień zagranicznych zrealizowanych na przestrzeni ubiegłego roku. Zgodnie z ujawnionymi danymi, największym rynkiem zbytu dla Moskwy okazał się kontynent azjatycki.

W zestawieniu eksportu rosyjskiego uzbrojenia za 2016 rok agencja Rosoboroneksport wykazała realizację dostaw dla 52 państw, podpisując w tym samym okresie umowy sprzedaży sprzętu wojskowego opiewające razem na kwotę ponad 9 miliardów USD. Największy udział w wygenerowaniu wskazanego przychodu miała sprzedaż do państw azjatyckich, obejmująca ogółem 53 procent całkowitej wartości rosyjskich dostaw sprzętu wojskowego w 2016 roku. Drugi w kolejności pod tym względem rynek afrykański wygenerował dla Rosji dalsze 42 procent wpływów.

Na dalszych miejscach w zestawieniu odbiorców rosyjskiej produkcji zbrojeniowej uplasowały się odpowiednio państwa obu Ameryk (3 procent) oraz rynek europejski (2 procent). W relacji do widocznej dysproporcji w światowej dystrybucji rosyjskiego uzbrojenia przyjęto, że odnotowane wyniki należy traktować jako zadowalające, jeśli wziąć pod uwagę utrzymującą się trudną sytuację międzynarodową. Na bazie przedstawionego podsumowania podkreślono również niezachwianą pozycję Federacji Rosyjskiej jako drugiego największego światowego dostawcy uzbrojenia.

Jako przedmiot największego zainteresowania w rosyjskiej ofercie zbrojeniowej wskazano technologie i sprzęt lotniczy. Dostawy samolotów i śmigłowców miały w 2016 roku stanowić blisko 40 procent ogólnego popytu na sprzęt militarny produkowany w Rosji. W dalszej kolejności zainteresowaniem cieszyć się miały również technologie z zakresu obrony przeciwlotniczej, inżynierii okrętowej i wyposażenia wojsk lądowych.

Poza danymi dotyczącymi samego eksportu sprzętu wojskowego rosyjska agencja przedstawiła również status zaangażowania Moskwy we współpracę inżynieryjno-badawczą w wymiarze technologii obronnych. Na 2016 rok zadeklarowano podpisanie 18 takich układów międzynarodowych. W rozpatrywanym okresie Rosja miała być aktywnie zaangażowana w kooperację branżową z ponad setką państw na całym świecie.

Czytaj też: Coraz więcej broni made in Russia

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (4)

  1. M

    Cała wartość eksportu uzbrojenia z Rosji to 4,6 mld dolarów rocznie. Dla porównania, ZYSK samego amerykańskiego Lockeed Martina to ok 5,7 mld dolarów rocznie.

    1. anda

      a skąd wziąłeś te dane? roczna wartość eksportu uzbrojenia to ok. 10 mld, portfel zamówień na 50 mld a opcje to ok. 40 mld a po promocji w Syri doją następne mld

    2. samolot

      ale jest inna wartość pieniądza i pracy, koncerny zawyżają koszty żeby wyciągnąć jak najwięcej kasy, prawda znana jak świat

  2. chateaux

    Warto jednak pokusić się o analizę struktury rosyjskiego eksportu pod względem kierunków eksportu uzbrojenia. Z nielicznymi wyjątkami bowiem, jedynymmi rynkami zagranicznymi dla rosyjskiej broni, są państwa objęte przez społeczność międzynarodową embargami na eksport broni, czyli nie mające możliwości zakupu broni z innych źródeł, niż Rosja. Przykładowo, jesli Chiny objęte sa zakazem eksportu broni nałożonym przez nię Europejską i Stany Zjednoczone, to skąd mogą kopić broń, jesli nie z Rosji? Jednym z nielicznych wyjątków, o ile nie jedynym wyjątkiem w tym zakresie, są Indie, które dzięki lewicującemu rządowi, kupują broń z Rosji, mimo obecności na tym rynku koncernów zachodnich.

  3. Hubbert

    9 miliardów $ ? Polska mebli eksportuje za ponad 10 mldów $.

  4. edi

    Powoli CHINY wypierają Rosję z tanich rynków a na bogatych zaawansowanych zawsze prym będą wiodły kraje zachodnie i Izrael.

Reklama