Serbska armia ze zmodernizowanymi wyrzutniami rakietowymi

22 czerwca 2020, 07:17
Serbian_army_takes_delivery_of_new_modernized_Oganj_122mm_MLRS_Multiple_Launch_Rocket_Systems_925_001
Fot. MO Serbii

W Serbii przeprowadzono oficjalne pokazowe strzelania z wykorzystaniem zmodernizowanej wieloprowadnicowej wyrzutni rakietowej M-77 Oganj, o czym poinformował tamtejszy resort obrony. Demonstracja ta rozpoczyna proces wdrażania tych zmodernizowanych systemów na uzbrojenie serbskich wojsk lądowych.

Według deklaracji obecnego na pokazie ministra obrony Republiki Serbskiej Aleksandara Vulina półtora baterii jednego z pododdziałów artylerii rakietowej serbskiej armii ma zostać przezbrojona w zmodernizowane M-77 Oganj w ciągu najbliższych kilku dni. Program ten jest realizowany w ramach planu modernizacji technicznej lufowych i rakietowych systemów artyleryjskich.

W ramach modernizacji system Oganj otrzymała nowy inercyjny system nawigacji oraz nowe cyfrowe środki łączności, oraz inne zbliżone modyfikacje, które miały według deklaracji producenta wpłynąć na znaczące zwiększenie jego efektywności i szybkości użycia. Po modernizacji ta wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa potrzebuje na przejście z pozycji transportowej do ogniowej oraz na otwarcie ognia w stronę wykrytego celu około trzy minuty podczas gdy dotychczas miało to zajmować aż 26 minut...

Obecnie w serbskim przemyśle zbrojeniowym mają trwać kolejne prace nad dalszą modernizacją tych rakietowych systemów artyleryjskich. Główny nacisk ma być położony na ich umodułowienie, co pozwoli na wykorzystywanie dowolnych typów pocisków rakietowych różnego kalibru (w tym z korekcją toru lotu) o dalece zwiększonym zasięgu.

M-77 Oganj to jugosłowiańska samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa na nośniku kołowym opracowana pod koniec lat 60. ubiegłego wieku. System ten składa się 32-prowadnicowej wyrzutni niekierowanych pocisków kierowanych kal. 128 mm (wraz z zapasowym pakietem 32 pocisków rakietowych do szybkiego przeładowania) osadzonej na nośniku w postaci wojskowego samochodu ciężarowego FAP 2026 BDS/AV 6 × 6. Zasięg maksymalny wynosi ponad 20 km, a wystrzelenie całej salwy zajmuje ok. 20 sekund, zapewniając pokrycie ogniem powierzchni do ponad jednego hektara. 

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 9
Reklama
Extern
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 20:38

Fajne zdjęcie, no widać że zimny start to to nie jest.

Dropik
wtorek, 23 czerwca 2020, 09:01

zimny start stosuje sie oplot a nie mlrs

Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 14:55

Jak lewactwo spali USA, to Serbowie odbiją kolebkę swojej państwowości - Kosowo, nielegalnie zagrabione w zbrodniczym napadzie NATO! :)

Davien
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 16:46

Funku jak na razie to martw sie o swoja rosję bo USA sobie poradzi a Serbia jak chce powtórki z 1999r to niech zaczepia NATO i ONZ.

Fanklub Daviena
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 19:09

Nie wierzę, by jakiś polski żołnierz chciał umierać walcząc z Serbami o islamskość serbskiego Kosowa! I greckiego też nie widzę... I włoskiego... Holendrzy już pokazali jak chcą umierać za muzułmanów w starciu z Serbami... Kogo widzisz chętnego do walki w imię obrony albańskiej mafii handlującej organami mordowanych serbskich jeńców? :)

Davien
wtorek, 23 czerwca 2020, 13:06

Widzisz trollu jakos ostatnio żaden zołnierz NATO nie musiał tam umierac a Serbii tak tyłek skopali że Milosevic wyladował w Hadze na ławie oskarzonych. Ale jak widze dalej to dla ciebie za skomplikowane:) A bajki o handlu organami sobie daruj, to akurat specjalnośc waszych terrorystów w Donbasie.

wtorek, 23 czerwca 2020, 11:22

Hahaha, zatkokakao

Ślązak
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 15:49

Na pewno atak na Kosowo był niedopuszczalny, ale była to.też skrajna głupota

Kapustin
poniedziałek, 22 czerwca 2020, 13:43

Ruskie modyfikacje CYFROWE

Tweets Defence24