Amerykański Iron Dome w ogniu [WIDEO]

23 sierpnia 2021, 14:37
IronDome1
Fot. Ministerstwo obrony Izraela/facebook.
Reklama

Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła pierwsze w historii strzelania za pomocą zakupionego w Izraelu systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, opracowanego przez izraelskiego Rafaela.

Strzelania przeprowadzono na poligonie White Sands. Resort obrony Izraela podał, że próby przebiegły pomyślnie. Z udostępnionych materiałów wideo wynika, że Iron Dome był w ich trakcie wykorzystywany m.in. do zwalczania celów o parametrach pocisków manewrujących.

Wykorzystywany obecnie przez armię USA system Iron Dome został dostarczony w standardowej, izraelskiej konfiguracji, z tamtejszym radarem kierowania ogniem (dostarczonym przez firmę Elta należącą do koncernu IAI, typu MMR) oraz istniejącym systemem dowodzenia. Co ciekawe, wyrzutnie należące do US Army są jednak w ciemnozielonym kamuflażu, co odróżnia je od większości tego typu systemów stosowanych przez Izrael. Do ich transportu używane są standardowe pojazdy US Army firmy Oshkosh.

Amerykanie zamówili w sierpniu 2019 roku dwie baterie Iron Dome w ramach pilnej potrzeby operacyjnej w związku z programem IFPC Inc-2I, mającym odtworzyć zdolności obrony powietrznej krótkiego zasięgu i jednocześnie zapewnić potencjał do obrony przed atakami pociskami artyleryjskimi, rakietowym i moździerzowym. Dostarczono je w 2020 roku.

Reklama
Reklama

Docelowo Amerykanie zamierzają pozyskać nawet około 400 wyrzutni rakiet dla IFPC. Efektor – pocisk rakietowy – zostanie wybrany po przeprowadzeniu testowych strzelań próbnych „shoot-off”, przewidzianych jeszcze w tym roku. Jednym z kandydatów jest system Iron Dome, a w celu promocji jego „zamerykanizowanej” wersji na tamtejszych rynkach już w 2020 roku stworzono spółkę joint venture z Raytheonem. Docelowa konfiguracja systemu IFPC zakłada zintegrowanie go z systemem IBCS oraz standardowymi amerykańskimi sensorami (przede wszystkim radary Sentinel), a pociski rakietowe zostaną uzupełnione przez środki rażenia oparte o energie skierowane. Jeśli chodzi o Stany Zjednoczone, to systemem Iron Dome zainteresowani są też US Marines.

Iron Dome powstał pierwotnie jako system C-RAM (Counter-Artillery, Rocket, Mortar), do zwalczania pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych. Od wprowadzenia do działań bojowych w 2011 roku system jest jednak rozwijany i obecnie ma także możliwość zwalczania celów aerodynamicznych: samolotów, śmigłowców i BSP. Morska wersja Iron Dome, nazwana C-Dome, wykorzystuje te same pociski rakietowe.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 59
Reklama
andys
piątek, 3 września 2021, 15:32

"Armia Stanów Zjednoczonych przeprowadziła pierwsze w historii strzelania za pomocą zakupionego w Izraelu systemu obrony przeciwrakietowej Iron Dome, opracowanego przez izraelskiego Rafaela." Na czym polega historyczne znaczenie tego strzelania?

ciekawy
sobota, 4 września 2021, 17:14

Pierwsze w historii strzelanie. Aż tak kiepsko u ciebie z językiem polskim Rosjaninie?

Viktor
wtorek, 24 sierpnia 2021, 12:24

Dalsze zakupy wstrzymane USA tworzą własną wersję

Polak z gorszego sortu
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:36

Iron Dome w wersji zamerykanizowanej byłby idealnym systemem przeciwlotniczym krótkiego zasięgu dla Polski , uzupełniając NAREW na krótkim dystansie do 15 km zasięgu. Rakiety Tamir są relatywnie bardzo tanie w porównaniu z pociskami z USA a bardzo skuteczne. Obecne kiepskie relacje Polski z Izraelem nie powinny wpłynąć na sferę biznesowych związków z firmami z tego kraju bo dla Żydów interes jest najważniejszy.

andys
wtorek, 24 sierpnia 2021, 19:41

Jestem fanem systemów typu Loara. Uważam, że niesłusznie zarzucono własna droge pozyskania takiego sprzetu.

dropik
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:06

no wiesz. analizy wskazywaly, że system jest bezradny wobec oczesnych i przyszłych srodkow napadu powietrznego. poza tym koszt jednej sztuki to mniej wiecej komapnia pt91 (nowych lub modernizowanych) ... wiec twoja subiektywna opinia nie ma żadnego znaczenia.

Boczek
piątek, 3 września 2021, 10:46

A dziś już nie jest. Mało jest systemem preferowanym,l wiec twoja subiektywna opinia nie ma żadnego znaczenia.

taka prawda
wtorek, 24 sierpnia 2021, 16:41

Kupowanie uzbrojenia które nie wiadomo czy zadziała od takich przyjaciół było by porównywalne z kupowanie z Rosji.

Perspektywiczny system
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 20:36

Jak tam mówią panie Fanklub Dawiena i GB brak analogów w mirze

Monkey
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 18:43

Dla nas miejmy nadzieję CAMM od MBDA. I miejmy nadzieję że w wersji ER również. Nie tylko zresztą dla sił powietrznych i lądowych, ale i dla marynarki wojennej na jej nowych fregatach.

dropik
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:07

o wersji ER mozesz tylko pomarzyc.

Davien
sobota, 28 sierpnia 2021, 07:55

MBDA twierdziło że CAMM ER do narwii tez wchodzi w grę.

czytelnik D24
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 22:54

Ta oferta może być dla nas pułapką kosztową. Jeżeli ten pocisk zostanie spolonizowany to jego koszt produkcji w naszych zakładach oraz cena końcowa będzie z kosmosu. Mało tego będzie on stanowił konkurencję dla CAMM/CAMM-ER produkowanych w zakładach MBDA. My musimy wdrożyć efektor który produkowany jest masowo i który używany jest w wielu krajach a przez to bardziej przystępny cenowo. CAMM takim pociskiem nie jest. Zresztą czas oczekiwania na decyzję w sprawie efektora do Narwi dowodzi że MON uważa iż ta oferta wcale nie jest taka cudowna jak przedstawiciele MBDA zapewniają.

dropik
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:08

jaką konkurencję ? nie bedziemy mogli go sprzedawać na export. chyba że MBDA zamówi coś u nas i sami sprzedadzą.

Fanklub czytelnika D24
wtorek, 24 sierpnia 2021, 08:32

Pułapka to będzie ale tylko dla moskali

czytelnik D24
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:29

Nie przeczę, jednak customowy pocisk dla Narwi zabije nas kosztowo. Nie bierzesz pod uwagę faktu, że trzeba będzie znaleźć na niego nabywców za granicą, żeby obniżyć jego koszty produkcji. Czyli będzie konkurował min z..... CAMM/CAMM-ER od MBDA.

Fanklub czytelnika D24
środa, 25 sierpnia 2021, 17:20

Już jest częściowo produkowany i nie zabija a nawet pozwala zarobić.

czytelnik D24
piątek, 27 sierpnia 2021, 17:42

Co z tego że jest produkowany? To nie jest polonizacja.

AXM
wtorek, 24 sierpnia 2021, 08:42

Jaka pułapka ?? gdzie program Narew jest ? od 6 lat w lesie no chyba że zastawisz pułapkę z dwóch defiladowych baterii Patriot hahahaha

Davien
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 21:18

Monkey, CAMM-ER to pocisk lądowy a nei morski jak CAMM. Wiec na fregatach przegrywa z kretesem z ESSM/ESSM bl2. Tak samo lotnictwo nie uzywa CAMM/CAMM-ER.

Boczek
piątek, 3 września 2021, 11:01

Nie ma jakiejkolwiek różnicy. Możesz stosować dowolnie zamiennie - testament MBDA był nawet tu na D24. Jeżeli chodzi o skryty start, minimalny dystans i tu czas zwalczania celów i możliwość stosowania tego samego efektora na morzu i lądzie to jakikolwiek ESSM nie ma tu najmniejszych sans. Pocisk jest również skonstruowany do przenoszenia przez samoloty - stąd przecież pochodzi. Które lotnictwo używa ESSM?

say69mat
wtorek, 24 sierpnia 2021, 03:33

Skąd się bierze tak liczny i aktywny fanklub CAMM/ER dla naszej MW??? Skoro, biorąc pod uwagę uwarunkowania, najbardziej korzystną opcją byłaby triada SM2/ESSM/C-Dome. Bądź odpowiednik sytemu C-Dome opracowany przez nasz przemysł, ponieważ - biorąc pod uwagę klimat polityczny - perspektywę zakupu systemu C-Dome można sobie włożyć pod podusię.

Boczek
piątek, 3 września 2021, 11:27

Już kilka razy ci tłumaczyłem. 1. Cena - 1/2-1/3 ceny ESSM. ### 2. Zimny start - skryte odpalenie, bez ostrzegania w IR i UV potencjalnego celu jak samolot, na okrętach lekkość całego systemu pozwalająca montować go na górnych pokładach i w miejscach gdzie spaliny nie będą paliły i niszczyły innego wyposażenia i cały rząd VLS stojących do dyspozycji. Podobnie na lądzie, gdzie dzięki zimnemu startowi mozna się "przytulic" do lasu, budynku, stodoły etc. ### 3. Na okrętach zdolność CIWS: minimalna odległość zwalczania - mocno poniżej 1000 m, podczas kiedy ESSM to 2000-2500 m i tym samym w wyniku charakterystyki lotu szybsze osiągniecie celu od ESSM na dystansach do 10 km i niskich pułapach. Kanadyjczycy stosują zarówno ESSM i CAMM na jednym okręcie. ### 4. Ten sam efektor na morze, ląd i dla lotnictwa. ####### Generalnie CAMM to pocisk lepszy i bardziej uniwersalny. Jedyna zaleta, czy przewaga ESSM nad CAMM, to większy zasięg i prędkość. Na okrętach ESSM wymusza kolejny system dla CIWS jak RAM albo szereg luf.

czytelnik D24
sobota, 4 września 2021, 17:59

Po za tym RAM na okręcie to akurat nie jest wada tylko zaleta bo otrzymujesz dodatkowe dwie szybkostrzelne wyrzutnie po 21 pocisków każda. Ile upchniesz na okręcie CAMMów? Max 64 i na tym kończy się twoja linia obrony ostatniej szansy. W przypadku ESSM masz 64 sztuki plus 2x21 SeaRAM. Jak myślisz na którym okręcie pożyjesz dłużej?

czytelnik D24
sobota, 4 września 2021, 17:47

Pytanie tylko po co skryte odpalanie na okręcie w którego kierunku lecą już pociski? Osobiście wolę ESSM plus RIM-116 od CAMM bo dzięki temu mam dwie linie obrony zamiast jednej.

Monkey
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:56

@sau69mat: Chociaż pomysł dobry, to jestem ciekaw czy nasz przemysł jest w stanie bez pomocy z zewnątrz zaprojektować, przetestować i wprowadzić do produkcji odpowiednik C-Dome. Zaprojektować? Chyba tak. Ale dalej już droga robi się trochę ciernista, obawiam się że za bardzo. Ale po pogorszeniu relacji z Izraelem i USA i tak możemy nie mieć innego wyjścia jak tylko próbować samemu. I ile nie będzie współpracy z europejskimi firmami.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 24 sierpnia 2021, 08:42

Najbardziej korzystna opcja jest Aster30 i CAMM a nie amerykańskie starocie czy wyrób od przyjaciół z Azji

Boczek
piątek, 3 września 2021, 11:30

Aster nie wchodzi w ogóle w rachubę. Prawdopodobnie najlepszy missile w swojej klasie, ale ma też wiele wad: drogi, drogi w utrzymaniu, kompatybilny tylko z SYLVER. niemożliwy quad-pack.

Davien
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:29

Taak, pocisk ozasięgu 120km do Narwii:)) Ty czytasz co w ogóle wypisujesz za bzdury? A CAMM to najgorszy wybór dla MW znacznie gorszy od ESSM/ESSM-2 choc i tak dla ciebei to za trudne do pojęcia.

dropik
piątek, 27 sierpnia 2021, 15:10

120 km do Narwii ? a kto ci to powiedział? pomyśl gdzie by się nadal, przecież jeszcze minimum 6 bat potrzeba;)

Davien
sobota, 28 sierpnia 2021, 07:56

Blofeldzik cos pisał o Aster-30 w Narwii:))

ciekawy
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:02

To wymień te amerykańskie starocie to się pośmiejemy.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:54

Zaprojektowane w latach 70 tych powolne SM-2 to starocie z przestarzałym naprowadzaniem półaktywnym, praktycznie niezdolne do zwalczana pocisków balistycznych, i ESSM z lat 90 tych z równie kiepskim naprowadzaniem całkowicie podatnym na atak saturacyjny. Aster 30 przewyższa SM-2 pod każdym względem, a CAMM jest zdolny odeprzeć atak saturacyjny ze strony wielu rakiet przeciw okrętowych w tym samym czasie ograniczeniem jest tylko czas na odpalenie i liczba pocisków.

Davien
środa, 25 sierpnia 2021, 02:03

No popatrz a SM-2 maja tez naprowadzanie pasywne na podczerwień ,są w stanie tez zwalczać cele nawodne maja wiekszy pułap rażenia i zasięg od Aster-30. do zwalczania balistycznych sa SM-3/6 przy których Aster-30 to zabawka, ESSM tez jest lepszym pociskeim od CAMM wiec znowu porządnie rozbawiłęs ludzi.

wtorek, 24 sierpnia 2021, 23:57

ciekawy
wtorek, 24 sierpnia 2021, 23:57

Za dużo się ulotek MBDA naczytałeś. Do odparcia ataku saturacyjnego dobry jest każdy pocisk pod warunkiem że będzie w odpowiedniej ilości. Od zwalczania pocisków balistycznych są SM-6. Najnowsze SM-2 będą posiadały naprowadzanie aktywne.

Boczek
piątek, 3 września 2021, 11:35

Bzdura. Naprowadzane półaktywne mają swoje ograniczenia wynikające z ograniczonej liczby FCR - dlatego Adele to był bełkot. Dopiero radary płytowe usuwają te wadę, ale i tak potrzebujesz 2 - albo X+S albo X+L

czytelnik D24
sobota, 4 września 2021, 18:06

Najnowszy ESSM blk2 ma własne naprowadzanie plus d-linka, to samo AMRAAM-ER. Oba szybsze, z większym pułapem rażenia celu, większą głowicą dającą większe prawdopodobieństwo zniszczenia celu za pierwszym razem. Mało tego AMRAAM-ER z możliwością Home-On-Jam.

środa, 25 sierpnia 2021, 17:22

Bzdura. ilość nie ma znaczenia jeśli nie pozwala na użycie brak wolnych kanałów naprowadzania dla SHAR

Davien
sobota, 28 sierpnia 2021, 07:58

A niby jakei pociski wymagają SARH, a nie jakiegos twojego wynalazku? Już nawet SM-2MR dostały pasywna głowice IR:)

ciekawy
piątek, 27 sierpnia 2021, 17:47

A kogo obchodzą kanały SAHR kiedy pociski mają naprowadzanie aktywne? To nie ruski złom żeby się w kanały SAHR bawić. Zachodnie pociski latają na wstępnie zaprogramowane koordynaty.

Monkey
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 23:35

@Davien: Ale Amerykanie nam nie sprzedadzą takich praw do produkcji licencyjnej jak MBDA. Coś za coś, a wiesz że produkcja efektora Narwi w kraju jest podstawowym potencjalnym zyskiem tego programu…

say69mat
wtorek, 24 sierpnia 2021, 08:45

Spotkałeś się z określeniem ESSM Consortium??? Tak więc wystarczy - jako sojusznikowi USA - złożyć aplikację do konsorcjum biorącego udział w produkcji pocisków ESSM. Konsorcjum współtworzą: Australia, Kanada, Dania, Niemcy, Grecja, Norwegia, Hiszpania, Turcja, Holandia, oraz the United States. Tak na marginesie, dlaczego nasze Ministerstwo ON ani przemysł zbrojeniowy, nie wyrażało zainteresowania współuczestnictwem w realizacji tego typu projektu w obszarze polityki obronnej.

Davien
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:32

I jak to w konsorcjum wszyscy musza się zgodzić na ta licencję albo na dołaczenei nowego członka konsorcjum.

Monkey
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:52

@say69mat: Podanie o udział w konsorcjum możemy wysłać. Pytanie, czy USA je zaakceptują. Bo od kilku lat, widząc to, co wyprawiają jakiś mam do nich bardzo obniżone zaufanie. Myślisz, że Amerykanie będą sobie robić konkurencję? To jest też odpowiedź na poniższy post @Davien. Odpisuję w taki sposób bo nie chcę zaśmiecać strony ilością komentarzy (nadmierną):-)))

Davien
wtorek, 24 sierpnia 2021, 08:32

Monkey, powtórzę ci jak innym: wojsko nie jest od utrzymywania przemysłu i budżetu ale od jak najlepszej obrony kraju. CAMM w Polsce będzie znacznie droższy niż w UK i Włoszech, nie sprzedasz go na eksport b MBDA nie będzie sobie robic konkurencji i jak piałem nie uzyjesz CAMM-ER na okretach, bo to pocisk ladowy. Wiec rozumiem że polskie fregaty mają mieć gorsze uzbrojenie plot byle tylko PGZ zarobiłą parę złotych? Dla Narwii CAMM/CAMM-ER moze byc, na okrety są lepsze pociski.

Boczek
piątek, 3 września 2021, 11:43

Oczywiście, że CAMM-ER istnieje jako morski i system nazywa się Albatros.

Ernst Stavro Blofeld
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:54

Lobbysto amerykańskiej zbrojeniówki, droższy będzie ale według ciebie.

Paweł P.
wtorek, 24 sierpnia 2021, 09:34

Jakoś dobrze trzeba to wyważyć... Może partia taka, i taka. To się w sumie dzieje, ale jakby na poziomach. Grom, Piorun, ~Piorun 2, NAREW, WISŁA. Czas na to wyższe piętro, po prostu.

Davien
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:31

Jak co to do Narwii pierwsze partie pocisków kupić a w ramach postepu polonizacji wprowadzać wyprodukowane w Polsce pociski I nie upierac się że ten sam pocisk ma byc do baterii ladowych i dla fregat.

AXM
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 17:21

A jak tam u nas w Polsce się ma program Narew ? Od 6 lat faza analityczno-koncepcyjna :) No i jak tu nie być dumnym z naszego rządu :)

Dawo
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 17:18

Jaki zasieg i pułap maja pociski tamir?

JEREMI
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 21:14

zasieg 12-15, pulap7-8, jakos tak,

aaf
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 19:43

Jakie to ma znaczenie? Wystarczy jedna głowica odpalona w górnej mezosferze i wszelkie urządzenia elektryczne, elektroniczne staną się tylko kosztownym przyciskiem do papieru. Nie bez powodu T-72 mają silnik diesel i możliwość odpalania sprężonym powietrzem.

Davien
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 23:48

A potem kilka głowic ci sie wmelduje do twojego kraju i tyle widzieli te twoje T-72, po własnie zaczałes wojnę jądrowa. Skąd takie .... trole się w Olgino biorą.

321
wtorek, 24 sierpnia 2021, 08:45

Zapewne Polska wystrzeli te głowice atomowe haha która jedyne co potrafi to skonstruować przeciwlotniczy Piorun o oszałamiającym zasięgu 6.5 km :) 100 lat za Afryką i 200 za Ukrainą :)

Davien
wtorek, 24 sierpnia 2021, 15:33

I 100 lat przed Rosja która nie potrafi zrobic MANPADS na poziomie Pioruna:))

czytelnik D24
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:25

Zapewne wystrzeli je USA.

czytelnik D24
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 22:43

Od niszczenia głowic na dużej wysokości są inne systemy.

iiii
poniedziałek, 23 sierpnia 2021, 23:07

A na IEM też są metody. I to nawet dostępne od lat u nas. Kwestia kasy.

czytelnik D24
wtorek, 24 sierpnia 2021, 11:16

Gdyby spowodować impuls na takiej wysokości nad Polską to blackout sparaliżowałby zachodnią część Rosji. Amerykanie próbowali tego na Pacyfiku. Obszar rażenia impulsu był tak ogromny że zaprzestali tego typu testów.

Tweets Defence24