AS 2021: Zmodernizowany T-72AMT na eksport

21 czerwca 2021, 12:27
T-72AMT model JSabak
Model T-72AMT. Fot. J.Sabak
Reklama

Podczas wystawy Arms and Security 2021 w Kijowie koncern Ukroboronprom zaprezentował zmodernizowany czołg T-72AMT których dostawy dla sił zbrojnych Ukrainy zostały zakończone. Obecnie Kijowskie Zakłady Pancerne które, przekazały już ponad 30 unowocześnionych pojazdów, szukają klientów zagranicznych zainteresowanych podobnym pakietem zmian.

Wszystkie czołgi zmodernizowane do standardu T-72AMT w latach 2017-2021 trafiły do trafiły na uzbrojenie batalionów czołgów w brygadach pancernych i zmechanizowanych Korpusu Rezerwy Sił Zbrojnych Ukrainy. Łącznie były to co najmniej 34 pojazdy. Zaprezentowany na ekspozycji zewnętrznej T-72AMT reprezentował standard typowy dla pojazdów ukraińskich, natomiast model który można było zobaczyć na stoisku Ukroboronprom został wzbogacony o dodatkowe, opcjonalne elementy. Znalazły się wśród nich np. osłony prętowe dla tylnej części wieży i kadłuba czy dodatkowe źródło zasilania (APU) w tylnej części pojazdu. Taki pakiet modernizacyjny skierowany jest przede wszystkim do użytkowników na Bliskim Wschodzie i w Azji oraz Afryce, gdzie pojazdy te są szeroko eksploatowane.

Zmodernizowane T-72AMT posiadają liczne zalety w porównaniu do standardowych wozów. Dzięki dostosowaniu armaty do strzelania lufowymi przeciwpancernymi pociskami kierowanymi Kombat oraz instalacji celownika nocnego 1K-13-49 uzyskano poprawę siły i precyzji ognia. Możliwe jest też zastosowanie celownika termowizyjnego. Na wieży umieszczono zdalnie sterowany moduł uzbrojenia z wielkokalibrowym karabinem maszynowym NSWT kal. 12,7 mm, podobnie jak w zmodernizowanych T-64BW. 

image
T-72AMT prezentowany w Kijowie podczas Arms and Security 2021. Fot. J.Sabak

W celu zwiększenia odporności balistycznej zamontowano kasety pancerza reaktywnego Nóż na przednim i bocznym pancerzu wieży oraz fartuchy gumowe poniżej nich, podobnie jak w T-80. Nóż chroni też powierzchnię przednią kadłuba pojazdu. Na wieży umieszczono wyrzutnie granatów dymnych systemu Tucza.

Dotychczasowy napęd został zastąpiony przez silnik wysokoprężny W-84-1 o mocy 840 KM z pomocniczą jednostkę napędową (APU). Zastosowano też nowe gąsienice z czołgu T-80 i niezbędne do tego koła. W celu zwiększenia świadomości sytuacyjnej załogi dotychczasowe urządzenia obserwacyjno-celownicze dowódcy i kierowcy zastąpiono odpowiednio przez TKN-3UM i TNK-72 lub TWN-4BUP.

W miejsce radzieckiego radia R-123 T-72AMT otrzymał nowe cyfrowe radiostacje tureckiej firmy Aselsan i ukraińskiej firmy Dolia (typu K2RB na licencji Motoroli). Pozwalają one nie tylko na poprawę systemu łączności oraz jego utajnienie, ale też na bezpośrednią łączność ze współdziałającą z maszynami piechotą.  Inne usprawnienia to dodanie systemu pozycjonowania opartego na GPS/GLONASS typu SN-3003 Bazalt, kamery cofania i lusterek wstecznych dla kierowcy, reflektory LED, system sygnalizacji przegrzania oleju i chłdziwa oraz poprawa ogólnego komfortu pracy załogi.

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 14
Reklama
Kraa
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:24

Jakoś Ukraińcy nie brzydzą się rosyjskich czołgów. Bo tak wszystko co ruskie im nie odpowiada. Nie macie honoru. Bo również nie brzydzicie się dolarów za przesyłany rosyjski gaz. WSTYD!

kiełki
środa, 23 czerwca 2021, 15:11

prowokacja czy ignorancja? Te czołgi są prdukowane od zarania w Charkowie. A ZSRR to miedzy innymi USSR

środa, 23 czerwca 2021, 20:06

T-72 w Charkowie? Bardzo ciekawe....

Monkey
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:20

W porównaniu do naszej modyfikacji niestety prezentuje się lepiej, chociaż z drugiej strony niczym wielce specjalnym się nie wyróżnia. No i 34 sztuki też na kolana nie powalają.

Extern
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:23

Parę jednak fajnych rzeczy ma np. APU, albo pancerz Nóż również chroniący przed rdzeniami podkalibrowymi. Jedyne co ma zdecydowanie gorsze od naszej modyfikacji to przyrządy obserwacyjne i celownicze, bo u nas są kamery IR a tu jakaś starszej generacji noktowizja. Ale jedną generalnie rzecz by się nam przydało podebrać od Ukraińców. Chodzi o te pociski rakietowe wystrzeliwane przez lufę "Kombat". Znacznie by podniosły wartość bojową naszych maszyn bez znaczącej ingerencji w konstrukcję czołgu.

xcv
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 15:04

I dalej z reflektorem podczerwieni? Kuriozum

Olaf
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 18:35

Jeżeli jest reflektor to tylko jako dodatkowe, nie podstawowe wyposażenie. Są też pasywne przyrządy. Tu opisują co dodatkowo na targi przygotowano. Poszukaj wcześniejsze artykuły o tej modernizacji.

i tyle w temacie
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 19:18

@Olaf Skoro są "pasywne" to po co dodatkowy złom w postaci reflektora. Czyli nie ma pasywnych, bo gdyby były to by zbędny gadżet to by zdemontowali, zwłaszcza, że w tym miejscu z tego powodu pancerz nie jest chroniony dodatkowym pancerzem...

Extern
wtorek, 22 czerwca 2021, 16:13

Są pasywne, tyle że to dalej jest tylko noktowizja korzystająca ze światła szczątkowego, i to co najwyżej noktowizja drugiej generacji . Jak się zdarzy wyjątkowo ciemna noc to reflektorem podczerwieni można sobie w wyjątkowych sytuacjach pomóc doświetlając. Generalnie to przynajmniej co do kamer to nasza modernizacja Tetek porównując do tej Afrykańskiej modernizacji, jest właściwie poza skalą porównawczą, bo u nas zastosowano kamery IR.

El ninio
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 22:20

Ten reflektor ma za zadanie "oślepiać" pociski naprowadzane na podczerwien. W T84 były chyba dwa. Wot i wsio majster :)

Davien
czwartek, 24 czerwca 2021, 19:24

El ninio, nie jest to reflekor Sztory i nie ma systemu w Rosji oslepijącego ppk na podczerwień. Sztora myliłajedynie system naprowadzania SACLOS korystajacy z markera podczerwonego. Na zachodnie ppk nieskuteczna od 1987r.

Jojo88
poniedziałek, 21 czerwca 2021, 14:40

Może jakaś współpraca zamiast wydawania 1,5 mld PLN na patologie modyfikacyjne tzn. nowe radyjko, nowa farba i cyk T-72 M1R gotowy jak dla obcego. Poważnie mówię

Darek
wtorek, 22 czerwca 2021, 12:19

Radykjo to masz w swoim 15 letnim passacie.

jedna cegła w murze
wtorek, 22 czerwca 2021, 09:58

Radio jest potrzebne i koniecznie stawione na odbiór tego z Torunia w celu budowania postawy patriotycznej i bezgranicznego posłuszeństwa wobec jedynej słusznej partii

Tweets Defence24