Arnold Defense z dwoma dużymi kontraktami na wyrzutnie FLETCHER

18 października 2020, 07:18
cropped-for-header-image
Fot. Arnold Defense

Jak poinformowała amerykańska firma Arnold Defense, w ostatnim czasie otrzymała dwa duże kontrakty na dostawy lądową wyrzutni rakietowych FLETCHER dla kierowanych laserowo pocisków rakietowych kal. 70 mm. System ten może być instalowany na szeregu różnego rodzaju pojazdów wojskowych.

Spółka nie ujawniła szczegółowych informacji dotyczących nabywców tego systemu jednak jednym z nich ma być amerykańskie dowództwo sił specjalnych USSOCOM, a drugim nieujawniona jednostka sił specjalnych jednego z państw europejskich. O pierwszym zamówieniu na dostawy tego systemu Arnold Defense informował w kwietniu 2019 roku. Wyrzutnia po raz pierwszy została oficjanie zaprezentowana w trakcie londyńskich targów przemysłu obronnego DSEI (Defence &Security Exhibition International) w 2017 roku i od tego momentu znajduje się w ofercie szerokiej gamy wyrzutni rakiet.

Na przełomie maja i czerwca br. koncern BAE Systems przeprowadził pierwsze strzelania kierowanych pocisków rakietowych naprowadzanych na wiązkę lasera APKWS (Advanced Precision Kill Weapon System). Jako wyrzutnia wykorzystany został system FLETCHER, a testy zakończyła się pełnym sukcesem. Wcześniej pociski tego typu były już wielokrotnie wystrzeliwane z maszyn bojowych, takich jak samoloty i śmigłowce, w tym również w warunkach bojowych. Ich integracja z wyrzutnią lądową stanowi kolejny krok w rozwoju nowych zdolności w zakresie precyzyjnego rażenia celów.

Lekka wyrzutnia rakiet FLETCHER, która jest przystosowana do wystrzeliwania kierowanych laserowo pocisków rakietowych Hydra 70 i innych pochodnych kal. 70 mm na odległość ponad 5 km. Ma także charakteryzować się 100% współczynnikiem trafień potwierdzonym w trakcie dotychczasowych testów poligonowych. Została zaprojektowana z wykorzystaniem wielu istniejących podzespołów, co zmniejsza cenę tego systemu, a także ułatwia eksploatację i serwis.

System ten może być także instalowany na dowolnym nośniku na podwoziu kołowym i gąsienicowy, a także wykorzystywany do szerokiego spektrum zadań dedykowanych dla różnego rodzaju formacji lądowych. Wyrzutnie dzięki swojej modułowości mogą być ze sobą integrowane w większe zestawy liczące po kilka wyrzutni np. cztery w jednym lub osiem w dwóch rzędach. W związku z tym system może być dostosowany do wymagań potencjalnego użytkownika pod względem liczby efektorów, preferowanego nośnika, a także typu wykorzystywanych pocisków rakietowych.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 6
Reklama
Marek
niedziela, 18 października 2020, 16:22

Dziwne, że u nas program takich rakiet utknął.

Troll z Polszy
poniedziałek, 19 października 2020, 04:27

Problem z APKWS jest zagmatwany i ogólnie leży z przyczyn ekonomicznych ( głupie umowy też trzeba respektować ). A kto powiedział że program precyzyjnej lekkiej rakiety "na laser" utkną ? Idzie okrężną drogą systematycznie do celu. Tak jak APR i Pirat, Tytan i ZSSW30 stoją u drzwi MON i czekają na pieczątkę z kartofla ( tudzież ziemniaka lub pyry ) wystrugana, tylko MON się zastanawia gdzie ja przybić i jak to zrobić żeby jej ekscelencja Żorżeta nie krzyczała za bardzo. Wiesz Covid i trzeba wspierać przemysł ( szkoda że nie Polski )

Fagot 3
niedziela, 18 października 2020, 15:11

Jeśli zamontować to na dronie lądowym , to może powstać bardzo dobre wsparcie dla linii obrony.

Monkey
niedziela, 18 października 2020, 13:07

Na pewno dowództwo JW Grom weźmie ten system pod uwagę:-))) Oni lubią nowatorskie rozwiązania i dlatego jest to najlepsza jednostka WP.

Bursztyn
niedziela, 18 października 2020, 12:40

Nasze S5 Niekierowane 57 MM RAKIETY Do modernizacji

LMed
niedziela, 18 października 2020, 10:07

Duża efektywność, niewysokie koszty wdrożenia, dialog techniczny może teoretycznie trwać u nas mniej niż 10 lat, ciekawe.

Tweets Defence24