Siły zbrojne
Armia-2021: Nowe Pancyry i systemy walki elektronicznej zamówione
W czasie Międzynarodowego Forum Wojskowo-Technicznego „Armia-2021” koncern „Rosoboronoexport” otrzymała zamówienie na przeciwlotnicze zestawy rakietowo-artyleryjskie „Pancyr-S1M”, systemy walki elektronicznej „Krasucha” oraz zestaw antydronowe „Riepellient-Patrul”.
O nowych kontraktach dla koncernu „Rosoboronexport”, poinformowała agencja TASS. I znowu okazją do ujawnienia tej informacji było Międzynarodowe Forum Wojskowo-Techniczne „Armia-2021”, które odbywa się od 22 do 28 sierpnia 2021 r. w Kubince pod Moskwą. Według TASS rosyjskie ministerstwo obrony zamówiło:
- Pierwszą partię najnowszej wersji przeciwlotniczych zestawów rakietowo-artyleryjskich „Pancyr-S1M”. Poza starszymi pociskami, zestawy te otrzymały nowy rodzaj przeciwlotniczych rakiet kierowanych, dzięki którym zwiększono zasięg rażenia celów powietrznych z 20 do 30 km i maksymalny pułap od 15 do 18 km. Oznacza to znaczne zwiększenie chronionej zestawami strefy. Rosjanie chwalą się dodatkowo zwiększeniem szybkostrzelności, skrytości działania (najprawdopodobniej przez wykorzystanie głowicy optoelektronicznej do wykrywania i śledzenia celów) oraz odporności na zakłócanie radioelektroniczne;
- Mobilne zestawy walki elektronicznej „Krasucha”. Zgodnie z informacjami ujawnionymi przez „Rosoboronexport”, jest to zestaw przeznaczony do ochrony stanowisk dowodzenia, zgrupowań wojsk, systemów obrony przeciwlotniczej oraz obiektów przemysłowych i administracyjno-politycznych o szczególnym znaczeniu. Jego zadaniem jest wykrycie i analiza sygnałów radarowych oraz ich zakłócenie bardzo silnym sygnałem. W rezultacie tych zakłóceń samoloty przeciwnika mają być „pozbawione możliwości wykrywania celów i naprowadzania na nie broni precyzyjnej”;
- systemu przeciwdziałania radioelektronicznego „Riepellient-Patrul”, który jest w stanie zastopować bezzałogowe statki powietrzne w odległości do 20 km;
Nie były to jedyne kontrakty podpisane przez „Rosoboronoexport” w czasie forum „Armia-2021”. Koncern ten zawarł w sumie dwadzieścia umów wartych około 2,35 miliarda dolarów. Zamówienie objęło m.in. samoloty Su-30, śmigłowce Mi-35P, Mi-171Sz i Mi-17W-5, uzbrojenie dla statków powietrznych, okrętów nawodnych i podwodnych, zestawy rakiet przeciwpancernych „Kornet-EM”, broń strzelecką, uzbrojenie osobiste oraz różnorodną amunicję”.
Czytaj też: Armia 2021: kontrakt na termobaryczną Tosoczkę
„Rosoboronexport” może więc oficjalnie ogłosić sukces, jednak jego oferta na forum „Armia-2021” była o wiele szersza. Na pewno można więc było liczyć na obszerniejsze zamówienia – przede wszystkim ze strony rosyjskiej armii, ale również klientów zagranicznych. Na takie zamówienia oczekiwały m.in. wystawione przez „Rosoboronexport”: czołg T-14 „Armata”, bojowy wóz piechoty oparty na platformie bojowej „Bumerang”, rozpoznawczo-bojowy samolot bezzałogowy „Orion-E” z rakietą 9M127 „Wichr-1”, system rakiet przeciwlotniczych „Antiej-4000” (wersja eksportowa systemu S-300W4), myśliwiec V generacji Su-57 oraz bojowy pojazd piechoty BMP-3 z modułem uzbrojenia „Bierieżok”.
Pomimo wielkiej kampanii reklamowej i obietnic, informacje o kolejnych zamówieniach na te systemy się jak na razie nie pojawiły.