Reklama

Geopolityka

Armenia: Zwolniono szefa sztabu generalnego

Onik Gasparian (pośrodku) Fot. mil.ru
Onik Gasparian (pośrodku) Fot. mil.ru

Decyzja o zwolnieniu szefa sztabu generalnego Onika Gaspariana weszła w życie 10 marca – ogłosił premier Armenii Nikol Paszynian, który był inicjatorem zwolnienia wojskowego. Dekretu o jego dymisji nie podpisał prezydent.

Oświadczenie Paszyniana zostało opublikowane na stronie internetowej rządu w środę.

Według premiera jego decyzja o zwolnieniu szefa sztabu uprawomocniła się 10 marca, mimo że prezydent odmówił podpisania przekazanego mu projektu dekretu w tej sprawie. Armen Sarkisjan mógł się zwrócić do Sądu Konstytucyjnego, lecz nie uczynił tego w przewidzianym terminie, argumentuje premier.

Paszynian poinformował o zwolnieniu szefa sztabu 25 lutego, po tym gdy zażądał on dymisji premiera, przyłączając się do apeli opozycji. Premier określił to jako „próbę przewrotu”.

Radio Swaboda podało, że kancelaria prezydenta nie zgodziła się z interpretacją premiera co do terminów możliwego skierowania zapytania do Sądu Konstytucyjnego. Poinformowała również, że prezydent uczynił to w środę.

Kilkanaście partii opozycyjnych Armenii domaga się od listopada dymisji premiera, którego oskarża o „kapitulację” i zdradę interesów państwa. Sam Paszynian wielokrotnie zapowiadał, że nie zamierza ustąpić.

Reklama
Link do produktu: https://sklep.defence24.pl/produkt/kompania-braci/
Reklama

Chodzi o podpisane przez niego niekorzystne dla Armenii porozumienie o zawieszeniu broni w Górskim Karabachu.

We wrześniu Baku podjęło próbę odzyskania kontroli nad Górskim Karabachem – separatystycznym regionem, de iure będącym częścią Azerbejdżanu, a od połowy lat 90. XX w. kontrolowanym przez Ormian. Po sześciu tygodniach walk, w trakcie których Baku uzyskało znaczną przewagę i zdobycze terytorialne, w nocy z 9 na 10 listopada podpisano trójstronne (Armenia, Azerbejdżan oraz Rosja jako gwarant) porozumienie o zawieszeniu broni.

Na jego mocy do regionu wprowadzono rosyjskie siły pokojowe, które mają tam pozostać przez co najmniej pięć lat. Armenia zobowiązała się do przekazania Azerbejdżanowi zajętych terenów w Górskim Karabachu oraz trzech rejonów przylegających do niego.

Źródło:PAP
Reklama

Komentarze

    Reklama