Reklama

Geopolityka

Arabia Saudyjska zamawia śmigłowce AW139

Koncern AugustaWestland poinformował, że właśnie podpisał kontrakt na dostarczenie nieokreślonej jeszcze oficjalnie liczby dwusilnikowych śmigłowców AW139 dla Departamentu Lotniczej Ewakuacji Medycznej Ministerstwa Obrony Królestwa Arabii Saudyjskiej.Dostawy pierwszych maszyn mają się zacząć w 2013 roku i zakończyć na początku 2014. Wszystkie śmigłowce mają być wyposażone w sprzęt zabezpieczający działania lotniczej służby medycznej i być przystosowane do wykonywanie misji MEDEVAC (ewakuacji medycznej).

CZYTAJ WIĘCEJ: Kontrakt na lekkie śmigłowce dla Indii pod znakiem zapytania

Jest to pierwszy kontrakt na dostawę AW139 dla ministerstwa obrony Arabii Saudyjskiej. Zaważył fakt, że śmigłowiec ten jest bardzo dobrze oceniany przez różne organizacji lotniczego transportu medycznego na świecie, gdzie uznano, że jest to maszyna „oferująca nowe standardy jeżeli chodzi o zastosowane technologie, zapewniając działanie w najbardziej wymagających warunkach środowiskowych i pogodowych przy niskich kosztach eksploatacji”.

Według producenta jest to jedyny śmigłowiec w swojej klasie, który spełnia najnowsze cywilne normy bezpieczeństwa i klasyfikowany jest w Kategorii A (Klasa 1). I to może dlatego AugustaWestland sprzedał już 130 śmigłowców AW139 na Bliskim Wschodzie. W sumie ponad 700 tych helikopterów jest wykorzystywanych w prawie 60 krajach przez blisko 190 użytkowników pełniąc rolę maszyn do transportu medycznego i pasażerskiego, przewozu VIP, prowadzenia operacji poszukiwawczo ratowniczych, zwalczania pożarów, dla służb porządkowych i celnych, do nadzoru obszarów morskich i innych działań rządowych.

CZYTAJ TAKŻE: Brytyjczycy ratują Sea Kingi – i miejsca pracy

AW139 to średni śmigłowiec mogący transportować do 15 osób z załogą 1-2 osobową. Może on się poruszać z prędkością do 193 km/h, ma zasięg 1061 km i może latać do wysokości 6098 m.

MD

 
Reklama

Komentarze

    Reklama