Angela Merkel: nie będzie szczytu UE-Rosja

25 czerwca 2021, 13:04
FssbeTplnc2KlbNysMLAzpNhAWeuNdsh
Fot: kremlin.ru
Reklama

W najbliższym czasie nie dojdzie do szczytu UE-Rosja na poziomie szefów państw i rządów - poinformowała w nocy z czwartku na piątek w Brukseli kanclerz Niemiec Angela Merkel po kilkugodzinnej dyskusji z unijnymi przywódcami na ten temat.

To była szczegółowa i niełatwa dyskusja. Nie udało się wypracować zgody, żeby się natychmiast spotkać na poziomie przywódców (UE i Rosji). Ważne jest dla mnie, że format dialogu pozostaje zachowany i że nad tym pracujemy. Osobiście, życzyłabym sobie odważniejszego kroku, ale tak też jest dobrze i będziemy dalej nad tym pracować" - oznajmiła szefowa niemieckiego rządu po zakończeniu obrad pierwszego dnia szczytu Rady Europejskiej.

W przyjętych konkluzjach unijni przywódcy wyrazili oczekiwanie wobec władz Rosji "bardziej konstruktywnego zaangażowania politycznego oraz zaprzestania działań przeciwko UE i jej państwom członkowskim oraz państwom trzecim".

Reklama
Reklama

Przypomnieli też, że warunkiem jakiejkolwiek znaczącej zmiany w podejściu UE do Rosji jest pełna realizacja porozumień z Mińska.

Szefowie państw i rządów UE podkreślili konieczność "zdecydowanej i skoordynowanej" reakcji na ewentualne dalsze "wrogie, nielegalne i zakłócające porządek" działania Rosji.

Przywódcy potępili ograniczenia podstawowych wolności w Rosji i kurczącą się przestrzeń dla społeczeństwa obywatelskiego. Zwrócili uwagę na potrzebę dalszego wsparcia UE dla rosyjskiego społeczeństwa obywatelskiego, organizacji praw człowieka i niezależnych mediów. Wezwali też Komisję i szefa unijnej dyplomacji do przedstawienia daleko idących propozycji w tym zakresie.

Rada Europejska ponownie potwierdziła swoje pełne poparcie dla wszelkich wysiłków zmierzających do ustalenia prawdy i odpowiedzialności za ofiary zestrzelenia samolotu MH17 oraz wezwała wszystkie państwa do pełnej współpracy w tej sprawie.

Jednocześnie, w konkluzjach została zawarta deklaracja nt. "otwartości Unii Europejskiej na wybiórcze zaangażowanie z Rosją w obszarach zainteresowania UE".

W tym kontekście przywódcy zwrócili się do Komisji Europejskiej i szefa unijnej dyplomacji o opracowanie "konkretnych opcji" z myślą o ich rozpatrzeniu przez Radę, "w takich kwestiach, jak klimat i środowisko, zdrowie, a także wybrane kwestie polityki zagranicznej i bezpieczeństwa oraz kwestie wielostronne, takie jak porozumienie nuklearne z Iranem, Syria i Libia". Rada Europejska ma "zbadać formaty i warunki dialogu z Rosją".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 51
Reklama
qwert
sobota, 26 czerwca 2021, 14:55

Szczyt nie jest konieczny, Niemcy, Włosi, Austria i Francja dogadają się na własną rękę, a my z bałtyckimi powiatami zostaniemy jak zwykle z ręką w nocniku

Kiks
sobota, 26 czerwca 2021, 16:04

Próbować zawsze mogą, ale Europa to trochę więcej niż te 4 kraje w tym jeden, który niespecjalnie liczy się, a jest tylko poszczekującym ratlerkiem. Poza tym przeprowadzając takie zakulisowe rozmowy odbierają sobie prawo odwoływania się co rusz do jakichś wyimaginowanych, europejskich wartości.

Hermann
niedziela, 27 czerwca 2021, 00:40

RACJA !

easyrider
sobota, 26 czerwca 2021, 08:47

No i słusznie. Rozmawiać z Rosją nie ma kompletnie o czym a kawioru wszyscy mogą się nażreć w swoich własnych gabinetach. Może inaczej. O czym, to byłoby rozmawiać ale nie ma kto z kim. Duet M and M dokończą Nord Stream 2 a potem Putin i tak ich wyd...ma.

Raf
sobota, 26 czerwca 2021, 07:25

Bez szczytu UE-Rosja kończą budować NS2, po co im szczyt.

Herr Wolf
sobota, 26 czerwca 2021, 09:52

Bo trzeba mieć wizję

Hanys
sobota, 26 czerwca 2021, 04:23

Oczywiście że taki szczyt będzie i to Rosja będzie dyktować warunki, ponieważ to Rosja ma surowce i pałkę militarną, a UE ma tylko biurokratów, papiery, wirtualne waluty, chłopaczków w rurkach, wirtualne PKB i "inżynierów" z nożami :)

Lord Godar
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:08

UE ma technologie , których Rosja potrzebuje , a od których została odcięta i teraz to w Rosji walą sobie tą pałką w głowę , bo zostali od tego odcięci .

vat
wtorek, 6 lipca 2021, 17:38

Rosja ma swoich inżynierów i naukowców tak więc Unia Europejska im jest nie potrzeba. Po za tym jest w bliskim sojuszu z Chinami pierwszą gospodarką na świecie i ten fakt sam mówi za siebie. Świat czeka na to, co Ameryka zrobi z długiem.Dług federalny USA w 2020 r. osiągnął ok. 99,3 proc. PKB – ponad 27,3 bln dol. Z kolei prognozy konserwatywnego think tanku Manhattan Institute wskazują, że do 2030 r. poziom zadłużenia może „podskoczyć” do nawet 128 proc. PKB. Wraz z ogłoszeniem przez prezydenta USA Joego Bidena planu ratunkowego o wartości ponad 2 bln dol. ekonomiści Joshua Aizenman z Uniwersytetu Południowej Kalifornii oraz Hiro Ito z Uniwersytetu Stanowego w Portland przeanalizowali strategie poradzenia sobie z wewnętrznym zadłużeniem.

...
sobota, 26 czerwca 2021, 12:51

Świat pędzi naprzód,Rosja stoi a właściwie cofa się w rozwoju.Byle tak dalej !

2zdk
piątek, 25 czerwca 2021, 23:23

Bardzo dobrze że szczytu nie będzie. Nie należy powielać błędu jaki popełnił Joe Biden, który nic nie ugrał i jeszcze dodał Putinowi wagi na arenie międzynarodowej, w pewien sposób ukazał go jako ,,równego''. A stosunek do Rosji należy mieć twardy, gdyż oni niestety rozumieją jedynie argument siłowy. Póki ich postępowanie się nie zmieni należy ich izolować, być stanowczym i nie bawić się w jakieś śmieszne negocjacje, których nikt nie traktuje poważnie a już szczególnie ruscy.

czarno to widzę
sobota, 26 czerwca 2021, 09:12

No nie wiem czy to taki wielki nasz sukces, bo teraz rozmowy z Rosją będą toczyły się za naszymi plecami, czyli o nas bez nas. Bo zachodniej Europie Rosja jest potrzebna [tanie surowce i rynek zbytu], ponieważ zaostrza się rywalizacja UE z Chinami i nie tylko.

Jan z Krakowa
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:43

Polska dla Niemiec jest większym rynkiem zbytu niż Rosja. Rywalizacja (termin taki sobie, ale o co chodzi wiadomo z grubsza) UE z Chinami została przez Zach. Europę przegrana.

Kiks
sobota, 26 czerwca 2021, 15:11

Zaprzeczasz sobie. Jest tylko zachodnia Europa? Właśnie tu problem.

Wasko
sobota, 26 czerwca 2021, 09:39

Jest to wielki nasz sukces zbuntować przeciw hegemonii Berlina większość krajów UE. To pokazuje że nasza dyplomacja ma realną siłę i trzeba się z nią liczyć

Kowboj
niedziela, 27 czerwca 2021, 14:58

Nieźle się uśmiałem. To nie jest realna siła dyplomacji, tylko dla każdego z tych krajów to "być albo nie być". Polska dyplomacja nie ma żadnych kart przetargowych, my jesteśmy pariasami Europy i chętnie nas Europa sprzeda za gwarancje pokoju.

czarno to widzę
sobota, 26 czerwca 2021, 14:41

Jeżeli myślisz, że Berlin, Paryż i jeszcze kilka innych bogatych stolic to odpuści, to się bardzo mylisz., bo oni myślą o przyszłości, a my żyjemy przeszłością. To dlatego oni są bogaci, a nam się śni mocarstwowość w oparciu o sojusz z USA, które zresztą nas [za przeproszeniem] właśnie olało.

Jan z Krakowa
poniedziałek, 28 czerwca 2021, 20:47

Niemcy myślą o przyszłości? Ich bogactwo skończy się za jakieś 20 -- 30 lat. O przyszłości to trzeźwo myślą w Polsce. Wyjaśnij związki między mocarstwowością a bogactwem.

T7g
piątek, 25 czerwca 2021, 22:18

Ojej i co teraz Fanklub? Miało byś zniesienie sankcji przez Francję i Niemcy a jest wielkie .... :D

Kowboj
niedziela, 27 czerwca 2021, 15:00

No i sądzisz, że sankcji nie zniosą? Spokojnie, dogadają się za naszymi plecami i po prostu będą te sankcje omijać. A NS2 jak pracuje tak nadal pracuje i jest na ukończeniu. Zaśmiejesz się - ale baranim głosem jak gazu braknie :)

Wawiak
środa, 30 czerwca 2021, 13:20

Osoby, które przez lata odpowiadały za brak dywersyfikacji w dostawach węglowodorów,lub wręcz sabotowały jej uzyskanie, powinny za to ponieść odpowiedzialność. Dla przykładu - by inni widzieli konsekwencje. Skutkiem ich własnych "dobrych biznesików" może być właśnie to, o czym pisze kowboj. Pytanie tylko kto miał by to zrobić...

Niuniu
piątek, 25 czerwca 2021, 22:09

To bardzo łagodny komentarz. Szczyt Unii zupełnie inaczej posumowała szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen na konferencji prasowej po szczycie UE w Brukseli. Powiedziała, że ​​Unia Europejska powinna przygotować się na pogorszenie stosunków z Rosją i prowadzić z nią dialog z pozycji siły. To mało dyplomatyczne stwierdzenie w dodatku niermożliwe do wykonania. Akurat Unia nie ma żadnych szans na rozmowy z Rosją z pozycji siły. Jak zresztą chyba nikt w dzisiejszym świecie.

Sailor
sobota, 26 czerwca 2021, 08:51

Biedaku i tu się mylisz. Dziś prawie każdy może z Rosję traktować z pozycji siły. Wystarczy przestać tankować na tej wielkiej stacji benzynowej i Rosji nie ma. Oczywiście Unia tego na razie nie robi z wygody ale jak wasz Ptlerek się rozbryka to kto wie? Mała polska może zaszachować Rosję gdyż odpowiadamy za około 12% Waszego PKB. Szczególnie, że praktycznie tylko my potrafimy przerabiać rosyjską ropę.

qwert
sobota, 26 czerwca 2021, 17:47

Oczywiście jeździć będziesz milionem elektryków ładowanych ręczną prądnicą, zimą grzał chrustem i szyszkami, a wieczorem siedział przy świecach. Ropę przerobi Azja, my do niczego nie jesteśmy im potrzebni

Grom
sobota, 26 czerwca 2021, 08:30

Zaraz zaraz. Ale jeszcze kilka dni temu pisałeś że UE na kolanach będzie prosić Putina o ten szczyt . A tu nagle już zapomniałeś o tym. Ta wasza propaganda na serio pędzi tak szybko że zaraz będziecie pisać o faktach które jeszcze nie nastapily

Chyżwar dawniej Marek
sobota, 26 czerwca 2021, 07:38

Wystarczy, że Niemcy okurzą swój projekt dotyczący hydratów metanu. Infrastruktury na razie jest brak, więc trzeba by było ją budować. Wtedy w Rosji zacznie się robić coraz bardziej cieniutko.

qwert
sobota, 26 czerwca 2021, 17:52

Dziwne że do tej pory jeszcze nie odkurzyli skoro to takie proste. W dziwnym świecie żyjecie z kolegami

mc.
piątek, 25 czerwca 2021, 22:06

Czy w związku tym że Rosja złamała umowę Bukaresztanska (która gwarantowana bezpieczeństwo Ukrainie w zamian za oddanie broni atomowej) - Ukraina ma prawo odtworzyć swój potencjał atomowy ???

złośliwy
sobota, 26 czerwca 2021, 15:07

Zrobicie zrzutkę ?

qwert
sobota, 26 czerwca 2021, 14:47

To przypomnij o czym jeszcze mówiło to memorandum

Prawda
sobota, 26 czerwca 2021, 14:07

Ma

Niuniu
piątek, 25 czerwca 2021, 21:54

A może warto by było również od Ukrainy wymagać "pełnej realizacja porozumień z Mińska"? W końcu sama Rosja bez Ukrainy nie jest w stanie ich wypełnić. Nawet w minimalnym stopniu.

Fanklub moskwy
sobota, 26 czerwca 2021, 13:37

Zwłaszcza, że Rosja ich nie dotrzymuje... Ciągle wysyła swoje wojsko na linię wojny. I może by wymagać od niej pełnej realizacji memorandum budapesztańskiego? Żeby się wyniosła z zagrabionych Ukrainie terenów i zapłaciła odszkodowania za tysiące poległych ludzi i zniszczenia?

Czarek
piątek, 25 czerwca 2021, 21:49

Niemcy przypominają III Rzeszę Niemiecka przed IIWS. Wtedy też dogadali się z rosja.

sobota, 26 czerwca 2021, 15:09

Polska również przypomina 2RP.Jak to się skończyło?Przypomnieć?

hainz
piątek, 25 czerwca 2021, 19:45

swietna decyzja.

hainz
piątek, 25 czerwca 2021, 19:44

swietna decyzja.

wiadomo
piątek, 25 czerwca 2021, 19:29

W Kijowie wezwali na dywanik ambasadorów Niemuec i Francji.Obsztorcowano za łaszenie się do Putina.Kto żondzi i nadaje ton w Europie?

Wawiak
piątek, 25 czerwca 2021, 19:25

Nie, zrobicie tajny Niemcy - Rosja :-/

BUBA
piątek, 25 czerwca 2021, 18:01

I bardzo dobrze, że nie będzie.

piątek, 25 czerwca 2021, 21:03

Bo już wszystko ustalone

andys
piątek, 25 czerwca 2021, 17:44

A jednak zal, jak śpiewał Okudzawa.Nie ma sensu uciekać od tych spraw.

Ging
piątek, 25 czerwca 2021, 21:09

Trzeba Ukrainie dostarczyć broni jakiej potrzebuje i zobaczyć jaki to ma skutek

czarno to widzę
sobota, 26 czerwca 2021, 09:16

Zapewne jeszcze bardziej zwiększy się emigracja młodych Ukraińców z kraju...

HeHe
sobota, 26 czerwca 2021, 01:12

Skutek był widoczny na polskich Kresach.

BUBA
sobota, 26 czerwca 2021, 11:12

O ktorych naci picusie juz zapomnieli.Ale tam wiatr ciagle wieje krzykami pomordowanych. Ale mamy takich picusiow ze ani WP ani PMW niema.

NS II
piątek, 25 czerwca 2021, 17:05

Dzialania Pozorowane ze strony UE

Autor Widmo
piątek, 25 czerwca 2021, 19:16

Szczytu nie będzie, ale uzgodnienia poza szczytem Francja-Niemcy-Kreml będą.

Hahaha
piątek, 25 czerwca 2021, 22:19

Jasne :)

A1amo73
piątek, 25 czerwca 2021, 15:43

I bardzo dobrze, że nie będzie.

Monkey
piątek, 25 czerwca 2021, 15:25

Szczytu nie będzie i dobrze, bo Rosja uważa negocjacje za oznakę słabości. Ale z drugiej strony pod wybiórcze zaangażowanie UE do rozmów z Rosją zostawia furtkę dla kombinacji, np. w sprawie NS 2.

Tweets Defence24