Siły zbrojne

Amunicja krążąca Warmate dostarczona Wojsku Polskiemu

Fot. WB Group
Fot. WB Group

Firma WB Group poinformowała o dostarczeniu wojsku pierwszej partii zestawów amunicji krążącej Warmate. W sumie MON zamówiło 1000 platform tego typu. 

We dni 19 grudnia, zgodnie z zapisami podpisanej 20 listopada umowy, pierwsze zestawy Amunicji Krążącej Warmate zostały dostarczone do Regionalnej Bazy Logistycznej - poinformowała Grupa WB. Zestawy trafią do Jednostki Wojskowej NIL, gdzie zostaną wykorzystane do szkolenia oraz przećwiczenia taktyki działania tego nowego rodzaju uzbrojenia na współczesnym polu walki.

Zestawy odebrane przez wojsko stanowią pierwszą partię z zamówionych, przez Ministerstwo Obrony Narodowej w obecności Ministra Antoniego Macierewicza, 1000 platform bezzałogowych Warmate. Kolejne dostawy są zaplanowane na przyszły rok. Zakup stu zestawów i tysiąca sztuk amunicji Warmate ma kosztować ponad 100 mln złotych. 

System Warmate oparty jest na bezzałogowych platformach powietrznych wyposażonych w różnego rodzaju głowice bojowe. W zależności od realizowanej misji, zestaw może być wyposażony w głowice: kumulacyjną – do niszczenia lekko opancerzonych pojazdów, odłamkową – do niszczenia siły żywej przeciwnika lub termobaryczną – do likwidowania umocnionych punktów oporu.

warmate
Warmate gotów do lotu. Fot. R. Surdacki
 

Systemy tego typu są produkowane przez kilka krajów na świecie. Oprócz Polski, technologię do produkcji systemów amunicji krążącej (loitering ammunition) posiadają Stany Zjednoczone i Izrael. Polski system został już sprawdzony przez użytkownika w warunkach realnego pola walki gdyż, oprócz polskiej armii zestawy Warmate zostały także zakupione przez kilku klientów zagranicznych. Warmate trafił już m.in. do jednego z krajów NATO. 

Warmate według informacji producenta może prowadzić działania na dystansie ponad 10 km, a czas lotu to ponad 30 minut. Pułap operacyjny systemu to 30-200 m, maksymalny – 500 m nad ziemią, nie wyżej niż 3 km nad poziomem morza. Maksymalna prędkość to 150 km/h. 

"Precyzyjna amunicja krążąca pozwala na dostarczenie na niski szczebel, drużyny czy plutonu, środka precyzyjnego rażenia zdolnego do niszczenia celów lekko opancerzonych, czy nawet transporterów opancerzonych z dużej odległości. Czyli zapewniającej bezpieczeństwo naszym operatorom" - powiedział na temat systemu w rozmowie z Defence24 TV Adam Bartosiewicz, Wiceprezes WB Electronics. 

Czytaj też: Warmate - połączenie systemu rozpoznawczego i uderzeniowego [Defence24 TV]

Jeśli jesteś przedstawicielem wybranych instytucji zajmujących się bezpieczeństwem Państwa przysługuje Ci 100% zniżki!
Aby uzyskać zniżkę załóż darmowe konto w serwisie Defence24.pl używając służbowego adresu e-mail. Po jego potwierdzeniu, jeśli przysługuje Tobie zniżka, uzyskasz dostęp do wszystkich treści na platformie bezpłatnie.