Amerykanie zbombardowali pozycje wojsk syryjskich

4 lutego 2019, 15:04
A-10 Irak
Amerykański samolot szturmowy A-10 podczas operacji nad Irakiem, fot. U.S. Air Force photo by Tech. Sgt. Anthony Nelson Jr./US Air Force
Reklama

Dowodzona przez USA międzynarodowa koalicja do walki z Państwem Islamskim (IS) zbombardowała pozycje armii syryjskiej w pobliżu granicy z Irakiem - poinformował rzecznik koalicji Sean Ryan.

"Nasze sojusznicze siły zostały ostrzelane i skorzystały ze swojego niekwestionowalnego prawa do samoobrony. Trwa śledztwo, więc nie mogę mówić więcej na ten moment" - oświadczył Ryan w niedzielę w telewizji Fox News. Podkreślił też, że nie jest jasne ilu syryjskich wojskowych zginęło lub zostało rannych. Zapewnił, że pobliżu bombardowanego miejsca nie było amerykańskich oddziałów. Syryjskie media państwowe informowały wcześniej, że amerykańskie myśliwce ostrzelały pozycje armii syryjskiej w pobliżu znajdującej się przy granicy z Irakiem ostatniej większej enklawy IS w Syrii. Według źródła agencji Reutera w ataku rannych zostało dwóch żołnierzy.

W okolicy miasta Abu Kamal nad Eufratem IS kontroluje wciąż kilka wiosek. Tereny te próbują odbić dowodzone przez Kurdów i sprzymierzone z USA Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF).

Amerykańska administracja rozpoczęła w grudniu 2018 roku - zgodnie z deklaracją prezydenta USA Donalda Trumpa - wycofywanie swoich oddziałów z Syrii. W opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla telewizji CBS News przywódca USA stwierdził, że IS zostało "prawie znokautowane".

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 11
Reklama
Stirlitz
wtorek, 5 lutego 2019, 09:33

Assadowcy przeszkadzali Kurdom w eliminacji bojówek ISIS tak dzielnie wspieranych i uzbrajanych przez chłopaków kremla, no i kolejny raz dostali po głowie. I kolejny raz rosja podkuliła ogon i nawet nie miauknęła w obronie swoich sojuszników.

Myslacy
wtorek, 5 lutego 2019, 08:15

Modlę się o pokój i mądrość rządzących . Świat nadal z wojnami , a rządzący nie mądrością nie błyszczą. Zastanawiam się czy jest ktoś lub coś co potrafi nas ocalić.

Davien
wtorek, 5 lutego 2019, 06:18

Anda jak widac fantazje sie ciebie dalej trzymaja:)) Wyraznie jest powiedziane że to SAA pomagala ISIS atakujac walczących z nimi Kurdów, a co do tej pomyłki i fikcyjnych przeprosin....

Obserwator
poniedziałek, 4 lutego 2019, 22:56

Tzw. Państwo Islamskie zostało stworzone przez USA, które później pod pozorem walki z IS utworzyło tzw. koalicję z monarchiami arabskimi z rejonu Zatoki Perskiej. Kolejny atak amerykańskiego lotnictwa na pozycje armii syryjskiej jest jaskrawym przykładem pogwałcenia prawa międzynarodowego. Jednak nie uratuje to przed klęską islamskiej rebelii w Syrii, z czym Waszyngton nie może się wyraźnie pogodzić...

taksobietylko
poniedziałek, 4 lutego 2019, 22:27

Co zabawne, równolegle do bombardowania pozycji SSA/szyickich, rzekomo ISIS przepuściło rajd na tym brzegu Eufratu... no cóż ze wsparciem lotniczym, kto by się nie pokusił... będąc nawet na wykończeniu.

Davien
poniedziałek, 4 lutego 2019, 21:59

Akurat panie sża to SAA broniłą ISIS atakujac siły SDF walczace z dzihadystami. Wiec w końcu jak widac wyszło szydło z worka kto broni i wspera ISSI czyli Asad i Rosja:)

anda
poniedziałek, 4 lutego 2019, 21:56

Oj Daviien nie ośmieszaj się do armia syryjska od dłuższego czasu pomaga Kurdom w ataku, a amerykanie już nieoficjalnie poprzez Rosjan przeprosili za pomyłkę. A z danych syryjskich wynika, że nikt nie zginął, może ktoś został ranny / jest to łatwe do sprawdzenia bo jak żołnierz syryjski gnie to zwykle rodzina publikuje materiały na jego temat / a jeżeli by tam ktoś zginął no to w syryjskiej prasie byłby szum i to duży.

cynik
poniedziałek, 4 lutego 2019, 21:23

@sża Skoro Syryjczycy [i Rosjanie aka Wagnerowcy] atakują pozycje Kurdów walczących z ISIS to wychodzi, ze Syryjczycy [i Rosjanie] bronią IS...

Davien
poniedziałek, 4 lutego 2019, 17:27

No cóz znowu SAA próbowało atakowac Kurdów i dostało prztyczka w nos, czyzby Asad bronił ISIS??

sża
poniedziałek, 4 lutego 2019, 16:39

Wychodzi na to, że Amerykanie bronią IS...

Smuteczek
poniedziałek, 4 lutego 2019, 16:20

W amerykanskich mediach pisali ze zostały tez zbombardowane pozycje Iranskie w Syrii gdzie jakoby były przygotowane rakiety wymierzone w ktoras z amerykanskich baz. Ktos wie cos wiecej na ten temat?

Tweets Defence24