Afganistan: nowy rozejm z talibami

20 sierpnia 2018, 10:04
Afghan National Army takes next step to reaching 134K troops by 2010
Fot. US Army
Reklama

W związku z rozpoczynającymi się obchodami Święta Ofiarowania, najważniejszego święta Islamu, prezydent Afganistanu Aszraf Ghani, wezwał talibów do wstrzymania walk

"Warunkowe zawieszenie broni rozpocznie się jutro i będzie trwać tak długo, jak długo talibowie będą go przestrzegać" - oświadczył Ghani podczas obchodów Dnia Niepodległości w stolicy kraju, Kabulu."Wzywamy przywódców talibów, aby przyjęli życzenia Afgańczyków dotyczące długotrwałego i prawdziwego pokoju". Do chwili obecnej, odpowiedź ze strony talibów pozostaje nieznana.

Jak podał później jeden z pracowników Kancelarii Prezydenta Afganistanu, warunkowy rozejm ma trwać trzy miesiące i dotyczyć wyłącznie Talibów. Ugrupowania takie jak Państwo Islamskie pozostają z niego wyłączone. Oficjalny początek obchodów Święta Ofiarnego przypada na wtorek.

Zawieszenie broni ogłoszono pomimo trwających w prowincji Ghazni (zwłaszcza w jej stolicy),znajdującej się w południowo- wschodniej części kraju, ciężkich walk wspieranych z powietrza przez USA sił rządowych z talibami w których zginąć miało 150 żołnierzy i 95 cywilów.

Przypomnijmy, że podobne, jednostronne zawieszenie broni prezydent Ghani ogłosił w czerwcu br.  z okazji, kończącego ramadan, święta Eid al-Fitr. W odpowiedzi na co, talibowie niespodziewanie ogłosili trzydniowe zawieszenie broni z siłami rządowymi. Było to pierwsze takie obustronne zawieszenie broni w całej historii wojny w Afganistanie. Prezydent jednostronnie przedłużył rozejm o 10 dni (od 20 czerwca br.), lecz wobec wznowienia ataków talibów na siły rządowe - tak wojskowe jak i policyjne - 30. czerwca wznowiono operacje militarne przeciwko talibom.

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 3
Reklama
Davien
czwartek, 23 sierpnia 2018, 08:57

Yaro, afgańskich baz wojskowych broni wojsko afgańskie i talibowie nie zajęli bazy a jedynie jej część. Ludność cywilna panie Yaro talibów dawno by posłała do piekła jakby była w stanie więc daruj sobie zmyslenia.

yaro
wtorek, 21 sierpnia 2018, 13:46

No tak, dziś atak rakietowy na pałac prezydencki, baza wojskowa zdobyta, ----- chwileczkę, USA zwiększyło tam kontyngent wojskowy ---- się zapytam ---- co on tam robi ? zużywają tylko więcej kanalizacji od odprowadzania odchodów ? Kto broni tych baz, Talibowie zdobywają coraz więcej terenów, ludność cywilna tego chce, to do cholery jaka demokrację wprowadza tam zachód której nikt nie chce ????????????

Mirkuw 1104
wtorek, 21 sierpnia 2018, 10:05

Przecież talibowie byli tyle razy rozbici i zlikwidowani przez amerykańskie Imperium Dobra, więc jaki ,,rozejm\"!?

Tweets Defence24