Reklama

Siły zbrojne

980 niemieckich transporterów opancerzonych dla Algierii

Do Algierii trafi 980 transporterów opancerzonych Fuchs 2. Umowa, o wartości 2,7 mld euro, obejmuje także budowę fabryki, w której transportery będą produkowane na licencji, w tempie do 120 rocznie. Na zdjęciu transportery Fuchs. Fot. Rheinmetall Defence.
Do Algierii trafi 980 transporterów opancerzonych Fuchs 2. Umowa, o wartości 2,7 mld euro, obejmuje także budowę fabryki, w której transportery będą produkowane na licencji, w tempie do 120 rocznie. Na zdjęciu transportery Fuchs. Fot. Rheinmetall Defence.

Niemcy dostarczą Algierii łącznie 980 transporterów opancerzonych Fuchs 2. Umowa, o wartości 2,7 mld euro, obejmuje licencyjną produkcję do 120 pojazdów rocznie i została zatwierdzona jeszcze w 2011 roku – pisze Tagesschau.de.

Jak donosi serwis Tagesschau.de, rząd niemiecki nie będzie blokować sprzedaży partii prawie 1000 kołowych transporterów opancerzonych Fuchs 2 do Algierii. Oznacza to, że warta 2,7 mln euro transakcja zostanie zrealizowana, pomimo zmian w niemieckiej polityce przemysłowo – obronnej wdrażanych przez obecnego ministra gospodarki Sigmara Gabriela.

Sprzedaż transporterów opancerzonych do Algierii została zatwierdzona przez niemiecki rząd już w 2011 roku i obecne władze nie widzą konieczności cofnięcia zgody na transakcję, o ile nie dojdzie do „istotnych” zmian w sytuacji w kraju. Kontrakt ma obejmować także budowę zakładu, w którym transportery będą produkowane na licencji, w tempie do 120 wozów rocznie. Do Algierii mogą także trafić niemieckie okręty wojenne oraz samochody terenowe i ciężarowe niemieckiego Daimlera, a łączna wartość transakcji eksportowych szacowana jest na około 10 mld euro. W komentarzach zwraca się uwagę, że kanclerz Angela Merkel miała podkreślić rolę Algierii w zwalczaniu terroryzmu.

Od pewnego czasu pojawiają się informacje o zmianie niemieckiej polityki przemysłowo – obronnej, ukierunkowanej wcześniej na wsparcie eksportu uzbrojenia także poza NATO i UE („doktryna Merkel”). Minister Sigmar Gabriel zapowiedział w opublikowanym niedawno raporcie, że nowe pozwolenia na sprzedaż „broni wojennej” do krajów niebędących członkami Sojuszu Północnoatlantyckiego, Unii Europejskiej i nie uznanych za tzw. kraje równoważne NATO będą wydawane tylko w szczególnych przypadkach, gdy służy to bezpieczeństwu lub realizacji polityki zagranicznej Republiki Federalnej Niemiec.

Reklama

Komentarze (7)

  1. olo

    Cóż, nawet Algieria inwestuje w rozbudowę własnego przemysłu zbrojeniowego a my co? Ile fabryk zbudowano w ramach kontraktu na F-16 czy przy innych zakupach? Algierczycy rozumieją konieczność wzmacniania własnego potencjału przemysłowego i obronnego, rozumieją to Turcy, Brazylijczycy, koreańczycy a my jakoś kupujemy nieustanie sprzęt za granicą bez jakichkolwiek inwestycji we własny przemysł a potem jest problem z serwisowaniem, obsługą, modernizacjami nie wspominając już o bezrobociu czy braku wpływów z podatków.

    1. Elf

      Jest nawet gorzej niż myślisz! Polska odwróciła do góry nogami pojęcie offsetu! W ramach offsetu zmusza się stronę sprzedającą (jej i tak się to opłaca) do budowy czegoś na terytorium strony kupującej albo kupna czegoś od strony kupującej a Polska? Polska za pieniądze za F-16 "zmusiła" firmy z USA do zakupów tego co już istniało u nas i mogło coś produkować dla nas i dla naszego zysku (właśnie w ramach offsetu) po to aby firma z USA wygrała kolejny intratny przetarg (Black Hawk) pod pretekstem produkowania go w Polsce! (faktycznie montaż z niewielkim udziałem produkcji). Tak się to robi w Polsce... Algierczycy wydadzą 2,7 mld EUR w 2014 roku i mają mieć sprzęt i fabrykę, a my wydaliśmy 4,7 mld USD w 2004 roku (nie liczę inflacji) i jeszcze się za to sprzedaliśmy a sprzęt mamy z ograniczonym użytkowaniem (bo kodów nie mamy).

  2. z prawej flanki

    oj ,wy mali berlińscy kretacze - jak to pieknie w ladnie wybrzmiewajaca propagande moźna owinać nawet intratny i wielowarstwowy kontrakt zbrojeniowy a uzasadniać go "bepieczeństwem i realizacja polityki zagranicznej Niemiec"... . Stawiam moja reputacje przeciwko slowu Sigmara Gabriela ,źe pod "restrykcjami" tych jego nowych zaloźeń eksportu broni - jej sprzedaź wzrośnie w dwójnasób a firmy zbrojeniowe Reichu beda sie mialy tak dobrze jak nigdy ,albo nawet jeszcze lepiej...

    1. Greg

      I przegrales swoja reputacje! Rzad Niemiec, pod naciskiem S.Gabriela i jego SPD, zablokowal sprzedaz 700 czolgow, kilku okretow podwodnych i jeszcze innego uzbrojenia za laczna kwote 17 miliardow Euro do Arabii saudyjskiej! Rzad w starym skladzie, z FDP, wydal zgode, ale sprzedaz zostala teraz w rzadzie CDU/SPD zablokowana! Nie oczerniaj wiec kogos z zasadami - Niemcy to nie Polska, USA czy Francja! Saudowie to glowny sponsor terroru islamskiego na swiecie i stwierdzono, ze takiego zla nie nalezy wspierac i umacniac!

  3. dddd

    Kiedys 3 rzesza też Algierię okupowała....chyba historia się nie zaczyna powtarzać ??? Jak ja wczoraj słyszałem przemowę Steinmaiera to czysty hitl....

    1. pól źartem ,pól serio ale z prawej flanki

      - teź musisz sobie coś z Historii powtórzyć... historie francuskiej Algierii.

  4. Wojciech

    Czy nasze rosomaki startowały w tym przetargu ?

  5. qwerty

    Słuszna na nowa polityka. Pozostałe kraje NATO, UE i dawnego ANZUS powinny zrobić to samo.

  6. qwerty

    Słuszna na nowa polityka. Pozostałe kraje NATO, UE i dawnego ANZUS powinny zrobić to samo.

  7. Elf

    Pięknie... Akurat Fuchsy budowane w/dla Algierii nie są w stanie zagrozić nam więc można je tam sprzedawać... Polska: My nie mamy praktycznie nic do zaproponowania Algierii (tylko broń strzelecka, oporządzenie, namioty Lubawy czy celowniki PCO) oprócz jakieś tam drobnicy i pomocy przy starzejącym się sowieckim sprzęcie... 25 lat po zmianie PRL na RP sami musimy odnawiać sprzęt wojskowy a czas ten został zmarnowany na modły i kłótnie... Wprawdzie MON nigdy nie miał pieniędzy do tej pory na kupowanie nowoczesnych pojazdów pancernych, modernizację, ale prowadzenie badań, planowanie i konstruowanie powinno trwać tak, że w każdej chwili tylko rozpocząć produkcję i wprowadzić do uzbrojenia... ten czas jednak został zmarnowany - dopiero dzisiaj zaczynamy konstruowanie, potem testy itp to co dziś chcemy wprowadzić do uzbrojenia będzie dopiero za kilka dobrych lat...

Reklama