Jak informuje mjr Artur Pinkowski, w piątek 24 listopada 2017 r. w Starostwie Powiatowym w Bolesławcu odbyło się spotkanie specjalistów składu Zespołu Kryzysowego z układu pozamilitarnego reprezentowanego przez przedstawicieli Powiatowej Komendy Policji, Straży Pożarnej, miejscowego WKU oraz Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego z przedstawicielami wojska, reprezentowanymi przez płk Piotra Malinowskiego, dowódcę ćwiczącej 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej (17WBZ), towarzyszyli mu oficerowie CIMIC.
Czytaj też: Przygotowania do Borsuka-17
Obecnie czynnikiem wpływającym na efektywność i skuteczność operacji jest nie siła ognia, ale i działania niekinetyczne realizowane przez operatorów CIMIC, które ukierunkowane są na pozyskanie przychylności społeczeństwa w obszarze odpowiedzialności. Jednocześnie za metody niekinetyczne należy rozumieć cały zestaw skierowany na rozwój i współpracę powodujący pozytywne i trwałe zmiany w środowisku i mentalności ludzi. Nie są to na pewno kwestie łatwe do rozwiązania bo Wojna rządzi się swoimi prawami. Naszym zadaniem jest zapewnienie poczucia względnej stabilności w niepewnych czasach, objętej działaniami wojennymi państwa Wislandii i jego obywateli.
Spotkanie poza oczywistym nawiązaniem szeroko rozumianej współpracy, miało na celu rozpoczęcie procesu rozwiązania problemów i zagadnień powstających w czasie eskalacji konfliktu zbrojnego, a występującymi na styku wojsko – społeczność lokalna objętego kryzysem terytorium.
Spotkanie rozpoczęło zapoznanie z bieżącą sytuacją militarno-polityczną, bieżąco aktualizowaną w ramach ćwiczenia. Szczegółowo omówiono aktualny status ludności cywilnej oraz rozmieszczenie infrastruktury krytycznej w rejonie prowadzenia działań.
Wiele uwagi poświęcono również wydolności funkcjonalnej Powiatowego Centrum Zarządzania Kryzysowego oraz relacjom z podległymi urzędami i gminami.
Komendant Powiatowy Straży Pożarnej zapoznał przybyłych z sposobami monitorowania sytuacji o charakterze kryzysowym oraz możliwościami reagowania na zdarzenia chemiczne, ekologiczne. Natomiast Powiatowy Komendant Policji ocenił poziom bezpieczeństwa i porządku publicznego oraz ochrony zdrowia i mienia. Zapoznał przybyłych z metodami prowadzenia działań kontrterrorystycznych i współpracą w tym zakresie z organami straży granicznej i służby celnej.
Wiele uwagi poświecono możliwościom udzielenia świadczeń rzeczowych i osobistych na rzecz wojska.
turpin
>>tzw. działania niekinetyczne, czyli działania prowadzone innymi metodami niż walka zbrojna<< ...zapewne chodzi tu o rozśmieszenie potencjalnego przeciwnika.
bender
A teraz wyobraź sobie, ze Twoja jednostka wchodzi na teren obcego państwa (czy to w wyniku zagranicznej misji czy konfliktu z sąsiadami RP) i wtedy co... olewasz istnienie autochtonów, a może odwrotnie: wszystkich mężczyzn prewencyjnie aresztujesz? A może jednak chcesz lokalsów mieć po swojej stronie, lub chociażby uzyskać ich życzliwą neutralność? Rozumiesz już o co chodzi? Rozśmieszanie może być dobrą metoda. Jestem sobie wyobrazić, że na takiej Białorusi dobre przedstawienie wojskowego kabaretu z pozytywnymi odniesieniami do lokalnej kultury i tradycji mogłoby wygrać życzliwość miejscowych. Zadziałoby lepiej niż buta i arogancja.
ZZ
Identyfikowanie rosyjskich jednostek w Donbasie na podstawie zdjęć z portali społecznościowych było właśnie działaniem niekinetycznym.