Reklama

Siły zbrojne

Szwecja kupi Patrioty. Decyzja rządu

Szwedzkie władze wyraziły zgodę na rozpoczęcie negocjacji dotyczących pozyskania systemu przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, będą one prowadzone przez agencję FMV. Sztokholm prawdopodobnie stanie się więc kolejnym użytkownikiem zestawów tego typu.

Zgodnie z komunikatem szwedzkiej agencji rządowej FMV zajmującej się procesem pozyskiwania uzbrojenia, rząd zdecydował o rozpoczęciu negocjacji w sprawie nabycia Patriotów. Zakup zostanie przeprowadzony w trybie międzyrządowym (Foreign Military Sales). Według oficjalnej informacji do władz USA przekazany zostanie wniosek Letter of Request w celu otrzymania szczegółowej oferty rządowej (Letter of Offer and Acceptance, LOA).

W procesie FMS niezbędna będzie też notyfikacja Kongresu. Joakim Lewin z agencji FMV podkreśla, że przed realizacją zakupu konieczne będzie przeprowadzenie szeregu szczegółowych ustaleń, dotyczących m.in. kosztów czy harmonogramu. Z kolei w komunikacie rządu zaznacza się, iż odpowiedź na wniosek LOR - w formie LOA - oczekiwana jest wiosną 2018 roku. Ostateczna decyzja w sprawie zakupu ma zapaść w przyszłym roku, z uwzględnieniem LOA jak i zabezpieczenia przez parlament środków finansowych na zakup systemu obrony powietrznej średniego zasięgu w budżecie na 2018 rok.

Planowane do pozyskania przez Szwecję zestawy Patriot przypuszczalnie zostaną uzbrojone zarówno w pociski GEM-T, jak i rakiety PAC-3 (MSE), przeznaczone do rażenia celów bezpośrednim trafieniem (hit-to-kill).

FMV patriot
Schemat szwedzkiego systemu Patriot. Fot. FMV

Szwecja zdecydowała się na zakup nowego systemu obrony przeciwlotniczej w celu zastąpienia przestarzałych systemów Hawk, oznaczanych w tym państwie (w zmodernizowanej odmianie) Rb 97. W ostatnim etapie postępowania na nowy zestaw obrony powietrznej średniego zasięgu brał też udział europejski SAMP/T. Oba te systemy uczestniczyły w zakończonych niedawno ćwiczeniach Aurora 17.

Agencja FMV oszacowała, że wartość zamówienia „przekroczy” 10 mld koron szwedzkich, czyli 1,2 mld USD. Z udostępnionych przez Szwedów danych wynika, że pojedynczy zestaw Patriot w tamtej konfiguracji dysponował będzie trzema wyrzutniami. Przypuszczalnie Szwecja – podobnie jak Rumunia – otrzyma zestawy w wariancie PDB-8.

Plan zakupu systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu został uwzględniony w porozumieniu w sprawie wzmocnienia zdolności obronnych, zawartym przez parlament Szwecji w 2015 roku. Przewiduje się, że pierwsze elementy zestawów Patriot zostaną dostarczone od 2020 roku, a cały system osiągnie gotowość do roku 2025. Zakup Patriotów ma między innymi zapewnić szwedzkim siłom zbrojnym zdolność do zwalczania zagrożeń ze strony pocisków balistycznych.

Reklama

WIDEO: Trump na podbój Panamy, Grenlandii i Kanady I ORP Ślązak Gawronem | Defence24Week #105

Komentarze (17)

  1. Maciej

    Nie rozumiem Szwedów, gdyż rakietowy system OPL średniego zasięgu PATRIOT PAC 3+ nie zapewnia ochrony o polu widzenia 360 stopni, nie jest sieciocentryczny, nie posiada otwartej architektury, a oprogramowanie PDB-8 zawiera jedynie niezbędne aktualizacje do stacji BMC.SAMP/T jest zdecydowanie nowocześniejszym systemem rakietowym.Moim zdaniem to nietrafiona decyzja.

    1. Davien

      I ma znacznie większy zasięg niz SAMP/T ma pełnię mozliwości antybalistycznych , dysponuje dwoma radarami AN/MPQ-65 na baterię, mającymi o wiele większe mozliwości niż ARABEL z SAMP/T, cos jeszcze?

  2. Willgraf

    Patrioty kupione tylko w jednym celu..aby okręty podwodne A26 dostały możliwość montażu Tomahawków :) to główny cel tego zakupu, tzw. zakup wymienny

    1. CB

      Problem w tym, że Szwedzi w swoich A26 wcale nie planują pionowych wyrzutni rakiet. Stwierdzili jedynie, że są w stanie zamontować taki moduł w wersjach eksportowych okrętu. Ze względu na konstrukcję modułową właśnie, są w stanie wstawić tam cokolwiek czego zażyczy sobie (i dostarczy) zamawiający.

  3. jar

    kiedy zwolennicy ruskiego i europejskiego złomu się opamiętają ,całe uzbrojenie tylko z usa i maksymalna współpraca przemysłowa

    1. CB

      No ale gdzie to pole do "maksymalnej współpracy przemysłowej", skoro wszyscy mają kupować tylko w USA? Sam sobie zaprzeczasz...

    2. Max Mad

      Sam sobie przeczysz, po co współpraca skoro tutaj tylko złom i trzeba się opamiętać. Tylko import gotowych produktów bez prawa do zaglądania a najlepiej z rdzenną obsługą.

  4. AAK

    Skoro - dwa boćki z lat 60 zwane S-200 uszkodziły nowoczesny naszpikowany elektroniką a zarazem w komputery nowej populacji - to co można oczekiwać od Patriotów ? No ale by to graciarstwo sprzedać , byle komu ? Wszak gospodarka się amerykańska wali !

    1. J0231

      Zanim dwa boćki zwane S-200 uszkodziły przypadkowo samolot to został w gnieździe ptaków rozwalony radar, rakietę w powietrzu zdetonowano z ziemi w dużej odległości od samolotu i tylko szczęśliwym dla syryjczyków trafem kilka odłamków mogło dosięgnąć samolot. Komunikat IDF mówił o powrocie do lotów "po kilku dniach", zatem te ruskie boćki okazały się mało skuteczne. Jeszcze mniej skuteczne okazują się w Syrii boćki zwane S-400 i S-300 bo w ogóle nie mogą odpalić rakiet. Gospodarka USA już wali się od co najmniej 50 lat wg towarzyszy sowieckich i zawalić nie może.

  5. Taki jeden z wioski

    Mam 2 pytania. Czy niemiecki program TLVS to dolne czy średnie piętro obrony? A jeśli średnie, to czy ktoś wie co się stanie z niemieckimi Patriotami? Skoro będziemy budować potencjał do obsługi i utrzymania Patriotów w Polsce, to może warto pomyśleć o odkupieniu niemieckich patriotów, po implementacji u nich MEADS? Niezbędne zdolności już będą, a nawet niepierwszej świeżości Patrioty, będą czymś lepszym niż przysłowiowe NIC.

    1. KrzysiekS

      Niemieckie Patrioty będą dalej Niemieckie dlatego spokojnie mogą eksperymentować.

    2. Max Mad

      Niemieckie patrioty będą wpięte do systemu MEADS aż do odpowiedniego nasycenia nowymi wyrzutniami sił zbrojnych a potem wycofywane. Ale to potrwa wiele lat i będą już wtedy znacznie zużyte.

  6. As

    Rosjanie w 2025 roku to już będą używać rakiet których nie będzie można zobaczyć na radarach ani dogonić

    1. muminek

      Dokładnie tak ... nie można zobaczyć i dogonić czegoś czego nie ma ... tak jak rosyjskich lotniskowców, nowych krążowników i niszczycieli rakietowych, itd ...

    2. Whiro

      Samoloty też tak będą ruskie latać? Przecież to opl a nie z3strzeliwacz fantastycznych, fantazyjnych rakiet.

    3. Vvv

      A super s-400 w Syrii a dokładniej S-350 bo nie ma rakiet do s-400 nie widział tomahawków wystrzelonych przez flote USA, nie widział samolotów Izraela ktory juz kikla razy zbombardował cele w Syrii itp itd. Realny zasięg s-350 w Syrii to 40-50km poniewaz dookoła mamy gory i system nie jest sieciocentryczny

  7. kowalskiadam154

    Widać wyciagneli wnioski z przelotów ruskich bombowców nad Szwecją

    1. tak pytam

      a był taki przelot? Kiedy?

  8. Kos

    Jasno widać, że cała Skandynawia skręca w stronę USA i UK. To ciekawe bo, zwłaszcza Szwecja, zawsze ciążyła ku Niemcom. To chyba też dla nas wskazówka, że w zakresie przemysłu obronnego najlepiej w Europie współpracować ze Szwecją, Norwegią i UK. Kupmy wreszcie jakiejś udziały w BAE System, SAAB czy Leonardo, to nasze wydatki zbrojeniowe chociaż częściowo odzyskamy w postaci udziału w we wzroście wartości tych firm, nie wspominając o tym, że być może część ich oddziałów udałoby się ściągnąć do Polski.

    1. DSA

      Skandynawia skręciła już dawno. Jeśli spojrzysz na mapę i uwzględnisz wpływy amerykańskie w Europie Środkowej to zobaczysz że USA tworzą kordon oddzielający Niemcy od Rosji

  9. Polanski

    Efekt zestrzelenia w Rijadzie?

  10. Bartosz

    Nieśmiało zapytam, na jakim etapie znajdują się negocjacje prowadzone przez spółkę Macierewicz & Kownacki?

    1. max

      to ja odpowiem NIE TWÓJ INTERES tak odpowiada obecna ekipa

  11. Lord Godar

    Jestem ciekaw co wg szwedów zadecydowało o tej decyzji.

    1. J0231

      Manewry Aurora 17.

    2. Łuki

      Zagrożenie ze strony Rosji

    3. Mateusz

      Proste, jeżeli Szwecja chcę liczyć na ewentualną pomoc od USA w czasie ewentualnej agresji Rosji to musi za to płacić. Z oczywistym pretekstem że szwedzi muszą dysponować kompatybilnym systemem obrony NATO.

  12. say69mat

    @def24.pl: Szwedzkie władze wyraziły zgodę na rozpoczęcie negocjacji dotyczących pozyskania systemu przeciwlotniczej i przeciwrakietowej Patriot, będą one prowadzone przez agencję FMV. Sztokholm prawdopodobnie stanie się więc kolejnym użytkownikiem zestawów tego typu. say69mat: Mam wrażenie graniczące z pewnością, że polski system zakupów uzbrojenia został tak skonstruowany, aby gestor zamówienia nie był w stanie kupić czegokolwiek. Biorąc pod uwagę kompletnie niezrozumiałą politykę MON-u w kwestii modernizacji parku śmigłowców transportowych. Przecież Szwecja przygotowując się do realizacji misji w Afganistanie zakupiła przez FMS od amerykanów 15 śmigieł HH60M. Jakim to cudem nasz kraj, uczestnik misji, jeden z filarów wojskowej obecności. Nie zdołał v/s nie był zainteresowany /sic???!!!???/ pozyskaniem jakichkolwiek śmigłowców od amerykanów??? Tak więc mam wrażenie graniczące z pewnością, że w przypadku realizacji programu Wisła zostanie powtórzony scenariusz zrealizowany w przypadku zakupu śmigłowców wielozadaniowych.

  13. bmx

    Targowisko otwarte a sprzedawca TRAMP , każe wysoko płacić krajom podległym USA wysoką cenę za osłonę ich terytorium ? Czy to dobry komponent - czy bibelot rozpropagowany bez gwarancji ! Jeśli S-400 to złom , to co można powiedzieć o starszym modelu podobnej zabawki - tylko że Made in USA ?

    1. KrzysiekS

      KrzysiekS->bmx Nie widzisz różnicy w nazewnictwie po prostu Rosja dla każdej modernizacji daje nowa nazwę USA tego nie robi pierwszy Patriot to całkiem inny niż ten teraz czy ten jutro ale dalej jest jedna nazwa u Rosjan jest to S-któryś żeby podkreślić że to super nowość.

    2. W1P

      Ile samolotów bądź rakiet zestrzelił ten Twój s-400?? bo jak na razie to jest taka ruska wydmuszka że są takie dobre.Są rozmieszczone w Syrii a Trump atakował rakietami syryjskie lotnisko i ruscy jakoś to ani jednej rakiety nie odpalili żadnych pocisków.Jak na razie ten system to tylko jedna wielka PROPAGANDA

    3. Yff

      Patrioty strącają samoloty i rakiety w AS,Izraelu czy wcześniej Iraku S-400 nie potrafi strącić niczego w Syrii czy gdziekolwiek podczas realnych działań zbrojnych.Taka "drobna" różnica.

  14. KajaK

    Ci Szwedzi, którzy byli stawiani za wzór przez przeciwników kupna patriotów? No i ciekawe co teraz powiecie :)

    1. Xd

      A co mają czekać aż im pilot zwariuje czy rozpoczną się demonstracje migrantów

  15. Maciej

    Jestem zdziwiony decyzją Sztokholmu, gdyż zakup sytemu PATRIOT w wariancie PDB-8, a który osiągnie gotowość bojową dopiero w 2025 r., to chyba nietrafiona decyzja? Przecież ten system będzie wówczas przestarzały.

    1. J0231

      Patriot w wariancie PDB-8 ma wejść na uzbrojenie US Army w 2018 roku i w tym samym roku może zostać dostarczony odbiorcom zagranicznym w tym Polsce.

  16. CB

    Jak rozumiem Szwecja chce kupić system w istniejącej konfiguracji, a nie w takiej, która nie wiadomo kiedy (i czy w ogóle) powstanie?

  17. wero

    no prosze nawet szwecja idzie w patrioty.

Reklama