Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Czechy: AW139M i UH-1Y finalistami w przetargu na śmigłowiec wielozadaniowy

  • Leonardo Helicopters AW139M. Fot. M. Kamassa
    Leonardo Helicopters AW139M. Fot. M. Kamassa

Czeskie ministerstwo obrony poinformowało, że w przetargu na 12 uzbrojonych śmigłowców wielozadaniowych pozostały jedynie koncerny Bell Helicopters i Leonardo Helicopters. Pierwszy oferuje maszyny UH-1Y Venom, natomiast drugi AW139M. Obecnie obie oferty są” szacowane i analizowane”, jak informuje ministerstwo, jednak ostateczna decyzja zostanie podjęta przez nowy rząd, sformowany w wyniku wyborów z końca października bieżącego roku. 

Oficjalnie Ministerstwo Obrony Republiki Czeskiej poin­for­mo­wało dopiero 31 października, że w mię­dzy­na­ro­do­wym prze­targu na zakup dwu­na­stu śmi­głow­ców wielo­za­da­nio­wych biorą udział jedynie dwaj oferenci. Z walki o kontrakt odpadł m. in. koncert Airbus Helicopters, który proponował najmniejsze i najtańsze maszyny H145M. Była to też jedyna oferta, która mieściła się w pierwotnym limicie 6 mld koron czeskich (ok. 1 mld złotych), gdyż miała opiewać na 5,71 mld koron (ok. 940 mln złotych).

Czytaj też: Czeski przetarg śmigłowcowy na finiszu. Faworytami Amerykanie i Włosi

Zarówno AW139M jak i UH-1Y są znacznie droższe, choć ostateczne oferty i tak były znacznie niższe niż pierwotne szacunki. Na przykład Leonardo Helicopters miało zaproponować 12 maszyn AW139M, za sumę obniżoną z kilkunastu do około 9 mld koron czeskich (ok. 1,65 mld złotych) . Włosi obiecują też szeroką współpracę przemysłową, która może obejmować również montaż maszyn. Włoski koncern poinformował w przesłanym Defence24 komunikacie napisał, że oferta bazująca na AW139M daje połączenie technologii i projektu nowej generacji doskonale sprzedającego się produktu w pełni zgodnego z wymaganiami czeskiego ministerstwa obrony wraz z rozbudowanym pakietem misyjnym obejmującym systemy chroniące przed oblodzeniem oraz uzbrojenie do efektywnego wykonywania misji bezpośredniego wsparcia.

UH-1 AH-1
Grafika: Bell Helicopters

Również koncern Bell Helicopters zaproponował bardzo szeroką kooperację z czeski przemysłem, oraz zwiększenie inwestycji w rozbudowaną infrastrukturę jaką ulokowano w tym kraju. Na przykład centra doskonałości i ośrodki serwisowe dla regionu, które ulokowano w republice czeskiej. Oszacowanie i zgłoszenie oficjalnej oferty Bell Helicopters było możliwe dopiero po uzyskaniu aprobaty amerykańskiej administracji, gdyż UH-1Y Venom znajdują się na wyposażeniu US Marines i jest objęty programem FMS.

Czytaj też: 12 śmigłowców UH-1Y Venom dla Republiki Czeskiej

Departament Stanu udzielił zgody na sprzedaż poprzez program Foreign Military Sales 12 śmigłowców UH-1Y Venom produkowanych przez Bell Helicopter dla Republiki Czeskiej 23 października. Wartość umowy jest szacowana, wraz z serwisem i częściami zamiennymi oraz uzbrojeniem na maksymalnie 575 mln USD, czyli ponad 12,6 mld koron czeskich (ok. 2,1 mld złotych). Oznacza to, że realna cena została znacznie zredukowana z pierwotnych 19,3 mld koron (ok. 3,2 mld złotych) .

Walka na oferty miedzy obydwoma producentami może wpłynąć na decyzje zakupowe innych krajów, które zastanawiają się nad wyborem śmigłowców mających zastąpić sprzęt posowiecki. Rumunia w ostatnim czasie zdecydowała się na śmigłowce Bell AH-1Z Viper i UH-1Y Venom oraz Airbus Helicopters H215M. Słowacja wybrała UH-60M Black Hawk, natomiast Polska planuje w najbliższym czasie pozyskać morskie wiropłaty do zadań ZOP/SAR oraz maszyny C-SAR dla sił specjalnych i śmigłowce uderzeniowe.

Czytaj też: Rumunia chce produkować śmigłowce koncernów Airbus i Bell [KOMENTARZ]

 

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (23)

  1. Geodeta

    Ciekawe kto im będzie produkował .......

    1. Nesher

      Kto? To zrozumiałe. W przypadku, gdy Bell zostanie zwycięzcą, Czechy otrzymają helikoptery, które zostaną usunięte z zamówień USMC. Oznacza to, że będzie produkowany w USA. Jeśli Leonardo zostanie zwycięzcą, helikoptery będą produkowane we Włoszech. To stan czeskiej armii. Bazując na doświadczeniach z polskim Sokolem, czeska armia nie chce systemu, który został wyprodukowany w Polsce, wsparcie producenta jest bardzo kiepskie i drogie, warunki dostawy są okropne. Na przykład. Ogólna naprawa Sokoła kosztuje ponad 100 mln CZK (16,6 mln PLN), a warunki dostawy (jeśli termin jest spełniony) to więcej niż jeden rok.

    2. Vody

      Sami sobie wyprodukują. S76 robią już z 85% części wytworzonych u siebie.

  2. Edi

    Ciekawe co związkowcy ze Świdnika powiedzą na produkcję AW139M w Czechach

    1. Księgowy

      Co mają mówić? Najtrudniejsze i najbardziej precyzyjne moduły kabin Black Hawków przyjeżdżają do nich właśnie z Czech...

  3. sztuka ważna

    Czesi kupią tyle sztuk ile wymaga od nich NATO. Ważna jest najniższa cena i możliwość produkcji w kraju.

  4. Zbulwersowany podatnik

    Wszyscy w koło zamawiają i kupują, a my redefiniujemy założenia i zmieniamy terminy zakupów. Rumunia, Litwa, Czechy, Łotwa niebawem będą mieli lepiej wyposażoną armię od nas.

    1. piła

      Bedą mieć mocniejszą armię. No i ..... Co nam grozi?

  5. Frank

    Kolejny raz widze poruszenie "ekspertów" na forum bo Czesi chcą kupić 12 śmiglowców... i sypie się że my to niemamy nic latamy na drzwiach od stodoły i jesteśmy skansenem. Szkoda tylko, że nikt nie rozumie, że jesteśmy na etapie finalizacji zakupu systemu obrony powietrznej Wisła o ktorym tacy czesi mogą pomarzyć ponadto mamy bazę systemu Aegis Ashore a dolne piętro OPL jest usłane Gromami. Tacy czesi mogą sobie pozwolic na takie zakupy jak kilka śmigłowców bo nie mają w planach systemu obrony powietrznej ktory dla nas jest priorytetem. A kilka śmigieł transportowych nie ma żadnej wartosci bojowej.dodatkowo niedawno spłaciliśmy F16 wiec odpuśćcie znafcy obronności.

    1. Nesher

      Błąd, system obrony powietrznej jest również priorytetem dla modernizacji czeskiej armii. W najbliższym czasie zostanie podpisany kontrakt na RBS 70 NG (armia czeska ma teraz RBS 70, nowy RBS 70 NG zastąpi ostatni S-10). W poprzednim roku rozpoczął się proces zakupu nowego systemu mobilnego od obrony powietrznej (potencjalni kandydaci to: Barak 8, Mica VL, EMADS, IRIS-T SL, MEADS i Spyder). Podstawowym warunkiem armii jest, aby system współpracował z nowymi radarami EL / M-2084 (AESA), które wygrały w czeskim przetargu. Program ten jest jednym z sześciu priorytetów modernizacji, takich jak nowy BWP, śmigłowiec wielozadaniowy, modernizacja DANA i nowa haubica z kalibrem 155 mm, Titus i wymiana UAZ i Land Rover.

  6. Lord Godar

    Ja natomiast zwróciłem uwagę , na inną kwestię ... Walka do końca o kontrakt przez oferentów prowadzi do uzyskania niższej ceny i lepszych warunków w kwestii współpracy przemysłowej czy serwisowania . No ale do tego trzeba do końca 2-3 oferentów mieć , a nie z góry w manifestacyjnych przemówieniach wskazywać tylko jednego z którym tylko się prowadzi rozmowy , a właściwie tylko słucha co ma nam do zaoferowania i stawać się "zakładnikiem" kontraktu. Sam czeski przetarg na te 12 śmigłowców ( następców Mi-24 ) to też takie swego rodzaju ucieranie tyłka szkłem , bo traktowanie tych śmigłowców już nawet nie jako szturmowe ale uzbrojone , to naciąganie rzeczywistości. No ale to jest tak jak się nie ma kasy .

  7. patriota

    Czesi wybrali AW 139 zamiast supernowoczesnego AW 149 ze Świdnika, a Słowacy woleli amerykańskiego UH-60 od polskiego S-70i z Mielca. Zrezygnowali z dogodnego serwisowania śmigłowców w państwie z którym graniczą? To jaka jest solidarność państw grupy wyszehradzkiej? Rumuni zdecydowali się na H225, które dla Polski okazały się za drogie? Do tego maja już HIMARSY; Patrioty, nowoczesne transportery Piranhie V. To tylko w Polsce taki bantustan. Kraj dumnych ludzi w podartych spodenkach...

    1. Nesher

      I dlaczego Czesi lub Słowacy kupują gorsze i droższe systemy z Polski, skoro mogą kupować lepiej i taniej z USA? Jeśli zdejmiesz okulary nacjonalistyczne, zobaczysz, że Polska nie była, nie jest i nie będzie mocarstwem. Tak więc dla Czech, Słowacji czy Rumunii o wiele ważniejsze jest ustalenie jak najlepszych relacji z USA, Niemcami, Francją i Włochami, a następnie z biedną Polską, szczególnie z Polską, która ma (jak zwykle) niebezpieczne marzenia o wielkości i znaczeniu.

  8. zz

    Czechy pare razy mniejszy od polski i kupuje 12 sztuk... a my ?

    1. Zbulwersowany podatnik

      Przecież A. Macierewicz zakupił w ubiegłym roku identyczne maszyny jakimi dysponują amerykańskie jednostki specjalne. Cześć została zakupiona w PZL Mielec i jest to najnowszy wariant BH, a reszta w PZL Świdnik.

  9. Kos

    Wszystko układa się w logiczną całość. Rumunii wybierając Bella dostaną jedną montownię. Drugą montownię Bell lub Leonardo wybudują w Czechach. Czesi będą mogli wreszcie się pozbyć swoich 10 sokołów, co wielokrotnie już deklarowali. Nasz MON odkupi od Czechów ich sokoły i zleci Świdnikowi modernizację do standardu Anakondy. Nasi związkowcy będą mieli robotę, Antuan odtrąbi kolejny sukces polskiej zbrojeniówki oraz rodzimej myśli technicznej i wszyscy w regionie będziemy szczęśliwi i zadowoleni.

    1. kubuskow

      Też boję się, że tak będzie. A dla specjalistów kupią czarne śmigła s-70 (prawie jak black hawk). To będzie rok pełen sukcesów...

  10. xx

    Może faktycznie nie należy spieszyć się. Zauważcie Państwo, że za kilka lat powszechne musi stać się (w nowoczesnych armiach) wyposażenie śmigłowców w skuteczne systemy ochrony aktywnej. Gdy wszystkie pozostałe, może nie tylko nawet bezpośrednio obecne na polu walki, w warunkach wojennych okażą się jednorazówkami.

  11. Robert

    Antoni Macierewicz okazał się najgorszym Ministrem MON, choć jego poprzednicy orłami nie byli.

    1. Podkładanie świń

      Coś czuje że kontrakt na śmigłowce (z wolnej reki bez żadnego offsetu obwarowany ogromnymi karami w razie zerwania) podpiszą po przegranych wyborach, na dzień przed ustąpieniem ze stanowiska. O pieniądze będą musieli już zadbać następcy.

    2. rydwan

      no tak a czym niby sieci poprzednicy wbili przed Antonua jeden plusik poprosze aferami w wojsku? ślązakiem?zaniechaniem produkcji kraba? a może za sukces trzeba uważać że do dzis w polsce jedżą Honkery w niezmienionej wersji od przeszło 20 lat? Jak by nie to że panowie posłowie poczóli sie jak bankierzy myśląc że teraz kasa do budżetu bedzie spływać szerokim strumieniem to i tych F 16 byśmy nie mieli Anton może i nie jest najlepszy ale niczym nie odstaje od poprzedników a na plus trzeba mu zaliczyć że ten kurs jest bardziej radykalny choć tak naprawde gospodarki nieda sie oszukać ,w sumie można jak ruskie cos tam sklecic i ogłosić sukces ale to jest droga do nikąd .

    3. Łuki

      Jak na razie to najlepszym...

  12. brum

    Wpisy od znaffców lub nienawidzących trolli.... Ktoś pamięta skandal z Gripenami ? Największym Naszym problemem jest pozbycie się fabryk generujących największy zysk na kg produktu.Wieloletnie ulgi w specjalnych strefach ekonomicznych... Należy zmienić procedury i odsunąć lobbystów. Dookoła łatanie dziur najtańszym kosztem i trąbienie o sukcesie a lemingi łapią i powielają bzdury.

  13. Darek

    Polska odpowiedź bedzie mocna ... dilog techniczny do 2022 :) Największym wrogiem polskiego wojska jest MON i IU, niekompetencja i nieumiejętność sformułowania najprostszych wymagań, wieloletnie dialogi, absurdalne decyzje albo ujednolicania wszystkiego albo kupowania pod wymagania jednego użytkownika ... kiedy to się skończy ?

    1. Vesa

      Z naszą armią jest taki problem, że odstaje o czasami o kilka generacji od tego co jest obecnie na rynku i IU nawet nie wie co może kupić i jak to przetestować. Ogólnie co nie kupisz to będzie lepsze od tego co jest. AM powinien kupować dużo z jak największym kompleksowym transferem technologii nawet jeśli te uzbrojenie odstaje. Po kilku latach mielibyśmy bazę do samodzielnej produkcji uzbrojenia coś jak strzała>grom>piorun to chyba najlepszy przykład, że jak jest potencjał to by go wykorzystamy.

    2. Leo

      IU to zolnierze i podlegaja rozkazom domysl sie kto nimi tak steruje.

  14. bum

    Kiedy u nas będą jakieś patriotyczne śmigłowce?

  15. seba

    "Będziemy zamawiali śmigłowce w fabrykach pracujących w Polsce". - Antoni Macierewicz, wypowiedź z dn 02.11.2017.

  16. Ted

    Haha wszyscy mają już wybrane śmigłowce uzgodniony transfer technologii i montaż u siebie a Polska dalej bez śmigłowców i perspektywy na nie. A potrzebujemy śmigłowców nie tylko dla wojska. Policja straż graniczna TOPR też potrzebują wymiany floty a może przy okazji wyposażyć straż pożarną czy gopr w śmigłowce. Potrzeba Narodowego programu śmigłowcowego. Powinno się kupić 2-3 (transportowe, patrolowe, bojowe) typy maszyn dla służb mieć ich serwis na miejscu i stworzyć jeden ośrodek szkolenia dla załóg by ograniczyć koszty eksploatacji.

    1. anakonda

      a widziałes tam jakieś śmigłowce SAR? a widziałes jakie ilości tych śmigłowców zamówili? 12 śmigłowców to nie wystarczy żeby rząd sie ewakuował bo powinni zamówic conajmniej 112 ,to samo słowacja ,rumuny kupia najtansza wersje biedaśmigieł i to też w niewystarczajacej liczbie i bez SAR oraz ZOP wiec co tu porównywać, z naszymi sokołami to jesteśmy lepsi od wszystkich o lata świetlne .

  17. Michał

    Sąsiedzi bliżsi i dalsi już wybrali, natomiast nasz rodzimy Inspektorat Uzbrojenia szuka doradcy, co by mu powiedział czego potrzebuje. A to wszystko w ramach budżetu MON wynoszącego za 2017 rok ponad 37 mld zł.

  18. Victor

    Czyżby Czesi stawiali na tak nieekonomiczny środek transportu? Przecież żołnierzy taniej wozić ciężarówkami. A ponadto mają całkiem 'młode' polskie Sokoły i już kupują nowe śmigłowce. Szkoda że nie słuchają naszych polityków, mogliby się dowiedzieć że śmigłowce są niepotrzebne.

    1. Edi

      Sokoły chcą wycofać ze względu na liczne awarie, drogi i nieterminowych serwis

  19. tom

    my też kupimy - pierwszy za 7 lat, potem renegocjacja kontraktu, i za następne 15 lat pozostałe 7

  20. Belko

    Trzymam kciuki za Bella! Venom to sprawdzona konstrukcja sprawdzona w warunkach bojowych w wielu konfliktach na świecie

  21. Rychu

    A Polska planuje... hmm...

  22. Marek1

    Można sprawnie i rozsądnie ? Jak widać można, ale NIE w Polsce. Stawiam $ przeciwko orzechom, ze WSZYSCY sąsiedzi szybciej niż my wprowadzą do jednostek i śmigłowce, i systemy obrony powietrznej i BWP, i syst. ppanc przenośne/pojazdowe. Jako kliniczny wręcz przykład nieudacznictwa, niekompetencji i specjaliści od wishful thinking stanowimy w zakresie wojskowości totalne pośmiewisko ...

  23. zenek

    Wszyscy ogłaszają przetargi i kupują. U nas analizy, dialogi, przetargi, anulowanie przetargów, analizy, dialogi, przetargi, anulowanie przetargów, i tak w kółko. Zaczyna mnie dziwić, że poważne firmy jeszcze startują w tej hucpie.

Reklama