Reklama

Geopolityka

Austria: Transportery Pandur wesprą ochronę granicy

Fot. böhringer friedrich / Wikimedia Commons / CC 2.5.
Fot. böhringer friedrich / Wikimedia Commons / CC 2.5.

Austriackie ministerstwo obrony poinformowało o planach rozmieszczenia na granicy z Włochami żołnierzy w celu przygotowania do zmniejszenia napływu migrantów przemieszczających się z Półwyspu Apenińskiego. W rejon działań przemieszczono też transportery opancerzone Pandur.

Zgodnie z planami opublikowanymi przez "Kronen Zietung" siły mają zostać rozmieszczone w dwóch transzach - pierwszą będzie stanowiło 450 żołnierzy piechoty oraz żandarmerii wojskowej z Tyrolu, a drugą 300 żołnierzy piechoty z dowództwa wojskowego Karyntii.

Zdaniem ministra obrony Austrii Hansa Petera Doskozila pododdziały wyznaczone do rozlokowania na granicach mogą uzyskać zdolność operacyjną w ciągu 72 godzin w wypadku ogłoszenia alarmu. Już w niedzielę pierwsze elementy uzbrojenia zostały wysłane do granicznego miasta Brenner - są to cztery transportery opancerzone Pandur.

Decyzja resortu została ogłoszona na dwa miesiące przed wyborami parlamentarnymi Austrii oraz w obliczu apeli Włoch o większe wparcie w obliczu nowej fali uchodźców przybywających z Afryki Północnej przez Morze Śródziemne do Europy. Włoski minister spraw wewnętrznych skrytykował decyzję Wiednia zapowiadając, że będzie ona skutkowała "reperkusjami dla współpracy w dziedzinie bezpieczeństwa" między oboma krajami. W ubiegłym tygodniu Włochy zagroziły zamknięciem portów dla statków z migrantami ze względu na niemożność poradzenia sobie z kolejnymi falami migrantów. 

Przedstawiciele austriackich władz podkreślają, że decyzja o rozmieszczeniu transporterów Pandur nie oznacza ich operacyjnego użycia. Jednakże, Austriacy chcą być przygotowani na wypadek pogorszenia sytuacji, aby ciężki sprzęt mógł szybko wesprzeć mundurowych lub żołnierzy.

Warto zauważyć, że pojazdy opancerzone mogą być przydatne w działaniach policyjnych nie tylko w wypadku zamieszek, ale również w sytuacji przeciwdziałania przestępczości o charakterze zbrojnym - zarówno atakom terrorystycznym, jak i czynom kryminalnym popełnianym przez szczególnie niebezpiecznych przestępców (można tutaj przywołać choćby akcję w Magdalence w 2003 roku). Dlatego pojazdy opancerzone powinny być nie tylko w dyspozycji armii, ale też mundurowych.

Polska Policja zakupiła po akcji w Magdalence zaledwie dwa pojazdy Dzik-AT, oprócz tego używano posowieckich BTR-60BP, które jednak stopniowo wycofywano. Potencjał w tym zakresie jest więc niewystarczający i powinien zostać wzmocniony, a w określonych sytuacjach jednostki Policji powinny mieć możliwość zwrócenia się - w ramach ustalonych i przećwiczonych procedur - o wsparcie do Sił Zbrojnych RP.

(LG) (JP)

Reklama
Reklama

Komentarze (3)

  1. ja

    Transportery opancerzone nie powstrzymają w żaden sposób fali migrantów. Chyba żeby dostali pozwolenie na otwarcie do nich ognia, a takiego pozwolenia nie dostaną.

  2. Marek1

    Nie potrzeba żadnych KTO. Wystarczy jak ktoś w Brukseli się obudzi i zakaże działalności ponad 10 statków wyczarterowanych przez tzw. "organizacje pozarządowe", które bez przerwy i non-stop od 4 lat kursują od plaż libijskich do włoskich portów przywożąc ok 1500 "uchodźców" dziennie. Fakt, że łamią ten sposób cały szereg zapisów prawa UE i że większość z nich kręci biznes z gangami przemytników ludzi nikogo specjalnie w Brukseli niie interesuje ...

    1. Marek

      "Fakt, że łamią ten sposób cały szereg zapisów prawa UE i że większość z nich kręci biznes z gangami przemytników ludzi nikogo specjalnie w Brukseli niie interesuje " Ich interesuje tylko to, co szkodliwe i niewłaściwe, więc decyzja władz Austriackich jest jak najbardziej racjonalna.

    2. S

      Niestety Bruksela chce tego przemytu. Ostatni czytałem, że chcą dać Włochom 35 mln euro, aby nie zamykali swoich portów dla uchodźców. To nie jest przypadkowe działanie.

  3. wizor

    Upadek Cesarstwa Rzymskiego -476 rok...Fala barbarzyńców pod wpływem Hunów masowo przekroczyła Ren i Dunaj osiedlając się , niszcząc kulturę rzymską doprowadziła do upadku cesarstwa... Jakie wnioski wyciągnięto z historii...Żadnych!