System Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego JFSS jest jednym z najnowszych i najbardziej zaawansowanych komponentów Sieciocentrycznej Platformy Teleinformatycznej JAŚMIN. Produkt bydgoskiej spółki TELDAT prezentowano w trakcietegorocznej edycji wystawy Air Fair ze szczególnym uwzględnieniem jego zastosowań w zakresie aktywności Taktycznych Zespołów Kontroli Obszaru Powietrznego. System JFSS ma umożliwiać w tym i pozostałych obszarach koordynacji automatyczną wymianę danych pomiędzy formacjami zbrojnymi (w tym statkami powietrznymi) biorącymi udział we wsparciu ogniowym.
Firma TELDAT opracowała ten konkretny produkt z myślą o zwiększeniu precyzji wskazywania celów, także w zakresie wsparcia naprowadzania obiektów latających. Rozwiązanie dedykowane jest przede wszystkim zwiększeniu niezawodności i skuteczności działań wysuniętych nawigatorów lotnictwa (FAC - Forward Air Controller, JTAC - Joint Terminal Attack Controller ), koordynatorów wsparcia ogniowego (JFO - Joint Fires Observer) oraz oficerów łącznikowych sił powietrznych (ALO - Air Liaison Officer). System przeznaczony jest również dla pododdziałów rozpoznania w zakresie zapewniania świadomości sytuacyjnej na polu walki.
System JFSS JAŚMIN działa w oparciu o kilka odrębnych układów. Pierwszym jest oprogramowanie Systemu Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego, w tym TZKOP - Moduł Programowy SWD C3IS JAŚMIN - JFSS C3IS JAŚMIN. Drugi z komponentów rozwiązania to oprogramowanie Serwera Identyfikacji Bojowej CID JAŚMIN. Trzeci odrębny element stanowi z kolei zespół Terminali Taktycznych (m.in. Komputerowy Terminal Taktyczny T12” lub Indywidualny Terminal Taktyczny).
Jako całość, sieciocentryczna platforma teleinformatyczna JAŚMIN jest wielozakresową, syntetyczną strukturą automatycznego przesyłu danych na potrzeby wsparcia dowodzenia i łączności Sił Zbrojnych oraz wspomagania kierowania i komunikacji w obszarach zarządzania kryzysowego. Składa się na nią zbiór wzajemnie spójnych produktów sprzętowych i programowych TELDAT, które - jak deklarują przedstawiciele firmy - współpracują ze sobą na zasadzie modułowej w ramach ściśle zintegrowanego systemu. W skład platformy wchodzą specjalistyczne urządzenia i oprogramowanie, z których większość może być również wykorzystywana autonomicznie.
Praktycznie wszystkie wymienione komponenty sprzętowe i programowe systemu JAŚMIN (wraz z modułem programowym wspomnianego najnowszego Podsystemu TZKOP, także wchodzącym w skład wymienionego już SWD C3IS JAŚMIN) przechodziły pozytywnie krajowe oraz międzynarodowe badania i testy. Duża ich część była i/lub jest użytkowana w warunkach polowych przy okazji wielu operacji, ćwiczeń i manewrów wojskowych, głównie zagranicznych. Zaliczyć do nich można: misje wojskowe (Afganistan, Kongo, Czad, Republika Środkowoafrykańska, Bałkany, kraje nadbałtyckie oraz Kuwejt), kolejne edycje ćwiczeń międzynarodowych (NATO CWID, NATO CWIX, Combined Endeavor oraz Bold Quest) i krajowych (np.: Anakonda, Dragon, Aster, Compact Grey, Borsuk, Mazury, Latowicz, Świder, Stokrotka i Pierścień) oraz działalność naukowo-dydaktyczną realizowaną głównie na bazie laboratoriów szkolno-treningowych Akademii Sztuki Wojennej, WAT i CSŁiI, a także Międzynarodowy Program Interoperacyjności MIP.
Na ekspozycji targowej firmy TELDAT w ramach Air Fair 2017 prezentowano również dotychczasowe efekty współpracy firmy z amerykańskim koncernem zbrojeniowym Raytheon w zakresie obsługi łączności systemów obrony powietrznej Patriot. Centralnym punktem umowy jest opracowanie i produkcja zaawansowanych, wojskowych routerów umożliwiających łączność w przestrzeni sieciocentrycznej. Na stoisku TELDAT zaprezentowano m.in. egzemplarz poglądowy wspomnianego routera.
Czytaj też: Raytheon współpracuje z polską firmą Teldat
k2
Jeżeli organizatorem targów Air Fair 2017 było miasto Bydgoszcz to pojawia się pytanie kto i w jaki sposób ocenił JFSS JAŚMIN? Kto w jury przyznającym firmie Teldat zwycięstwo miał kompetencje by ocenić merytoryczny poziom przedstawionego systemu? Nie jestem przeciwnikiem Polskiej Myśli Technicznej, ani firmy Teldat ale czytając artykuł o pierwszym miejscu Systemu Wymiany Danych dla Połączonego Wsparcia Ogniowego na cywilnym pokazie wymagam trochę szerszego spojrzenia na ten temat. Celowo pomijam rangę i poziom opisywanej wystawy bo jestem głęboko przekonany, że organizatorzy włożyli bardzo dużo wysiłku by była ona atrakcyjna dla zwiedzających, ale czy akurat to wyróżnienie jest tak ważnym i prestiżowym osiągnięciem? Dodatkowo, w artykule jest pewna bardzo istotna nieścisłość: w trakcie ćwiczeń i misji wykorzystywana jest tylko platforma sprzętowa JAŚMIN. Tak się to ma do systemu SWD C3IS JAŚMIN jak kupno telewizora i używanie go jako monitora dla PC. Przed napisaniem takiego artykułu warto porozmawiać nie tylko z producentem, ale i z użytkownikiem - inaczej wychodzi nieobiektywny tekst o niejasnym przesłaniu. Reklama?
Ala
Nieprawda. To jest wystawa z tradycjami. Jest ona głównie organizowana przez WZLnr2 - przedsiębiorstwo PGZ. Tradycyjnie to międzynarodowe przedsięwzięcie odbywa się pod patronatem MON i z udziałem jego licznych przedstawicieli,itp. Zatem nie wprowadzaj w błąd czytelników, bo Tobie tak pasuje. Zrób/zróbcie coś liczącego się i wtedy porozmawiamy
signal
Teldat jako prywatna firma jest od dawna sekowany przez MON, także przez PO - a może szczególnie.
znawca tematu
Bo zapewne jego osiągnięcia przeszkadzały w "biznesach"
Recenzent
Teldat znów zdystansował zawistników, zazdrośników, nieudaczników i tyle na ten temat - BRAWO !!!
Jan
Mówi się tu o systemie czyli całości, ale słowa nie ma o środkach radiowych, a to jest przecież główny problem dla FAC i TZKOP
K2
Bo Polskie środki radiowe IP o przyzwoitym poziomie zabezpieczenia kryptograficznego to RADMOR a z nimi Teldatowi chyba nie po drodze.
KrzysiekS
I to jest Polska w Teleinformacji jesteśmy dobrzy ale lepiej kupić z zachodu bo nie nasze.
blad_w_kodzie
Jaśmin to dobry produkt i chwilowo jedyny polski. Problemem poencjalnie jest tylko to, że jest produkowany przez sp z o.o.. Prywatny biznes. Właścicielom w końcu zamarzy się emerytura a jakiś dobrze wyglądający zagraniczny inwestor zaoferuje sumę której ciężko będzie się oprzeć. Albo propozycja padnie od zaufanego w Polsce pośrednika. A potem się okaże że gdzieś w kodzie są jakieś błędy (zawsze są) a producent dla Polski jakoś się nie śpieszy z łatkami a włąśnie rozpocznie się konflikt. I (...) resztę sobie możemy dopowiedzieć. Mając oszczędności w banku: wolimy żeby ich bezpieczeństwa gwarantem był JP Morgan (oddział w Polsce) czy Narodowy Bank Polski ?
Po co
Idąc Twoim tokiem rozumowania, to prywatna zbrojeniówka w Polsce nie ma sensu istnienia... przynajmniej dla MONu. Mogą tylko eksportować. Więc po co działać w kraju?
Polak
Teldat i Jaśmin jest klasą samą dla siebie i tyle na ten temat
Zbulwersowany podatnik
I co z tego, że mamy gotowy produkt na światowym poziomie? Nie kupimy, bo nie z PGZ ani nie z USA...
Ola
Teldat i jego kompleksowe rozwiązania to rzeczywiście najwyższa półka światowa
Marek1
No i CO z tego, jak MON z uporem maniaka NIE dostrzega świetnych wyrobów TELDAT i nadal rozpaczliwie "poszukuje" w PGZ firmy zdolnej wyprodukować sensowny JFSS. WP równie rozpaczliwie czeka na Jaśmina, ale to nie jest istotne dla AM&Co.
malkontent
Czy przypadkiem to nie jest coś w stylu tego magicznego BMS-u który koniecznie musimy kupić w USA.
KrzysiekS
Akurat w tym moglibyśmy wyprzedzić większość armii na świecie a jakie to ma znaczenie pokazuje początek II wojny światowej gdzie czołgi niemieckie (nie były aż tak najlepsze) miały jako jedyne systemy łączności między załogami własnych wozów bojowych i tym górowały nad innymi armiami.
żołnierz
Czy chociaż trochę zdajemy sobie sprawę co w Polsce udało się opracować i stworzyć - oczywiście mam na myśli całą petardę jaką jest JAŚMIN ???????????????????????????????????
Bolo
Nasza perełka na rynku obronnym. Wykorzystać i się nie zastanawiać
Wafel
Szkoda, że MON nie lubi polskich przedsiębiorstw prywatnych. Dla AM bardziej "polskie" jest pozyskanie zagranicznego sprzętu z półki w ramach konsorcjum PGZ + Zagraniczny partner niż od polskiej firmy.
fala
Brawo Teldatowcy !!!!
Bob
Jest to kolejne potwierdzenie innowacyjności i efektywności działania bydgoszczaków. Oby więcej takich firm i rozwiązań
Użytkownik
Teldat i jego prodykty były i są klasą samą dla siebie -gratulacje !!!
Husar
Na polu walki coraz większą rolę odgrywa przewaga informacyjna. Coraz większa manewrowość oraz coraz droższe precyzyjne efektory wymagają bardzo precyzyjnej informacji i to online. Przewaga informacyjna pozwala zniwelować nawet kilkukrotna przewagę nieprzyjaciela. Tak to działało od zawsze, dobry przykład to "Cud nad Wisłą" w 1920 roku. Teraz jednak technologia daje znacznie większe możliwości. My mamy rozwiązanie praktycznie pod ręką i z niego nie korzystamy. Wiele działań MON jest logicznych ale w tym przypadku nie da się tego uzasadnić. No właśnie, czy to przypadek?
QDark
Co z tego, że mamy gotowy BMS, jak AM jawnie dyskryminuje Polskie firmy prywatne. Wątpię by te rozwiązanie Teldat-u(choć były wiele razy testowane) zostały zakupione.