Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

Tarcza Polski - drugi etap dialogu technicznego na system "Wisła"

Test pocisku Aster 30 na poligonie Biscarosse przeciwko imitatorowi rakiety balistycznej - fot. DGA
Test pocisku Aster 30 na poligonie Biscarosse przeciwko imitatorowi rakiety balistycznej - fot. DGA

Inspektorat Uzbrojenia ogłosił rozpoczęcie drugiego etapu dialogu technicznego w sprawie przeciwlotniczego i przeciwrakietowego zestawu rakietowego średniego zasięgu „Wisła”. Weźmie w nim udział 5 wybranych podmiotów.

Zgodnie z informacją opublikowaną przez IU, drugi etap dialogu będzie obejmował szczegółową analizę następujących zagadnień:

  1. Zidentyfikowanie obszarów potencjalnej współpracy techniczno-przemysłowej. 
  2. Określenie możliwości i ograniczeń w zakresie transferu wiedzy, technologii oraz produkcji. 
  3. Określenie zakresu praw własności intelektualnej i przemysłowej (licencji).
  4. Wstępne oszacowanie kosztów pozyskania zestawów wynikających z zaproponowanej współpracy technologiczno-przemysłowej.
  5. Określenie kosztów życia zestawów. 

Podmioty które zakwalifikowały się do kolejnego etapu dialogu technicznego będą zobowiązane przedstawić odpowiedzi na powyższe zagadnienia zgodnie ze szczegółowym wykazem. Spotkania w tego etapu zaplanowane są na okres 03.03-31.03.2014 roku. Oficjalne zgłoszenia do drugiego etapu powinni złożyć zakwalifikowani oferenci w terminie do 14.02.2014 roku.

Zgodnie z informacjami udostępnionymi przez MON, do drugiego etapu zakwalifikowało się pięć podmiotów:

  • Koncern Thales
  • Koncern MBDA we współpracy Polskim Holdingiem Obronnym
  • Firma Raytheon
  • Międzynarodowe konsorcjum MEADS
  • Rząd Izraela

Pierwsi dwaj oferenci europejscy proponują systemy wykorzystujące rakiety Aster 30 produkowane przez MBDA. Raytheon i MEADS opierają się na amerykanskich pociskach PAC-3 i PAC-2 GEM. Oferta Izraelska może obejmować  pociski Barak 8 oraz Arrow-2.

Drugi etap obejmuje najbardziej skomplikowane kwestie polonizacji systemu przeciwpowietrznego "Wisła", jej zakresu i kosztów oraz możliwości. Są to zagadnienia w równym stopniu podlegające ograniczeniom ekonomicznym co politycznym. Dostęp do pewnych technologii i kodów źródłowych jest bardzo mocno chroniony przez część uczestników.

Tymczasem dla Polski najbardziej korzystne jest polonizowanie najdroższych komponentów w zakupie i eksploatacji systemu, a więc pocisków. W tej sprawie można się spodziewać dużego oporu ze strony części oferentów. Czas pokaże jakie rozwiązanie zostanie uznane za optymalne. Tematem negocjacji jest zakup przez Polskę od 6 do 8 systemów przeciwlotniczych i przeciwrakietowych średniego zasięgu "Wisła".

Reklama

Komentarze (11)

  1. maniek

    według wiki każdy system Barak 8 (wyrzutnia rakiet, radar, komputery i montaż) kosztuje około 24 miliony dolarów. Czyli za koszt przystąpienia do MEDAS (2,5 mld $) dostajemy 100 takich zestawów... pytanie czy sam barak 8 spełnia nasze wymogi w kwestii tarczy antyrakietowej polski i czy nie trzeba będzie jeszcze dokupić droższych rakiet arrow 2 do zwalczania rakiet balistycznych

    1. ag

      A skąd ty ten koszt przystąpienia do MEADS wziąłeś? Masz błędne informacje.

  2. Banan

    Trzeba wspierać Polski przemysł zbrojeniowy. Mamy naprawdę świetnych inżynierów. Dać im pracę, pole do popisu, inkubować badania, prace rozwojowe.

    1. wolf

      oczywiście do tego zarządy, związki zawodowe, rady nadzorcze...i wychodzi nam rosomak za 5 mln$ a nowy leo2 A7 kosztuje niecałe 3mln$, o Ślązaku nie wspomnę. KOlego nie wystarczy wiedzieć co zrobić, trzeba jeszcze wiedzieć jak to zrobić.

  3. Baltazarrr

    z ilu wyrzutni składa się bateria ile to realnie rakiet w kontenerach? ma być osiem baterii rakietowych średniego zasięgu o kryptonimie „Wisła”, oraz dziewiętnaście baterii rakietowych krótkiego zasięgu o kryptonimie „Narew”.

    1. Baltazarrr

      nikt nie wie? straszne rozbiezności sa na necie w tej materii, raz ze 4 wyrzutkie raz ze 8 i po ile rakiet np 4 w kontenerze na jednym nosicielu? liczac optymistycznie jedna bateria x 8 wyrzutni x 4 rakiety daje 32 pociski x 8 baterii =256 rakiet w ,,Wiśle" i 608 rakiet w ,,Narwi" - dobrze to licze??

  4. karol

    Tylko rozwiązanie 2 MBDA daje 70% polonizację systemu /pracę dla polskich inżynierów rozwój przemysłu NASZEGO PRZEMYSŁU / reszta propozycji to zwykła sprzedaż

    1. maniek

      a skąd wiesz że inni nie dają więcej... do tej pory w kwestiach offsetu najlepiej wypadał Izrael...

    2. say69mat

      Nie musisz kupować, możesz wymyślić, zaprojektować, przetestować i wyprodukować. Zawsze jest jakieś wyjście, nawet z tej, najbardziej niekorzystnej intelektualnie sytuacji

    3. Scooby

      Myślicie, że po 6 bateriach ktoś kupi polską technologię ? gromów nie sprzedaliśmy Finom , bo wzięli stingery. Kto się zdecyduje na kupno sprzętu skrojonego dla Polski? Możemy dostarczyć z krajowych wszystko z wyjątkiem rakiet - może coś do radarów dostaniemy. A fabryka rakiet ? bez sensu ile wyprodukujesz w ciągu 2-3 dni ?

  5. set

    kupowanie gotowych rozwiazan tylko nie ma dla mnie sensu , potrzebna jest technologia ktora bedzie mozna regularnie rozwijac

    1. Artwi

      Dlatego jak Turcja trzeba kupić licencję od Chińczyków i wspólnie z Turcją to udoskonalać!

  6. J-23

    w tej chwili trwa dialog ,o możliwej współpracy ,ciekawe co z tego wyjdzie,w ostateczności jest jeszcze Turcja, Chiny......po co nam zakup bez dostępu do technologii ,chyba że koniecznie chcemy wspierać sojuszników , a kolejne 2mln Polaków wyjedzie na zmywak ,albo do pracy przy azbestach , czas zacząć myśleć o naszym przemyśle ,innej drogi nie ma .

  7. Jan

    Chyba nie wiemy o czym mówimy. np. wartość technologii PAC-GEM może 200-krotnie (słownie: dwustukrotnie) przekroczyć kwotę transakcji 8 baterii. Poza tym są tylko 2 państwa na świecie, które w ostatnich 15 latach dostały kawałki amerykańskiej technologii rakietowej: Izrael bo ma odpowiedni lobbying w Kongresie i UK bo jest w najwyższej grupie zaufania (dodatkowo przekazano nie najnowszą na elementy Hellfire 2 jako offset w bardzo dużej transakcji (sprzedaży brygady Appache). Możliwość sprzedaży technologii z innych państw jest niewiele lepsza, np. Aster 30 zawiera co najmniej 30% wartości intelektualnej jaką posiada cały MBDA. Takiej wiedzy (jej kawałków) łatwo się nie sprzedaje. Aby mieć własne technologie rakietowe trzeba prowadzić badania i prace rozwojowe.

  8. kris

    Od Izraela lepiej niczego nie kupować!!!! sprzedadzą kody zródłowe ruskim tak jak sprzedali Gruzje!!!

    1. an

      Prawda ale tez od usa nie kupowac bo oni maja nasze kody do f-16 kto wiec ile razy je sprzedali zainteresowanym bo nam oni nie daja ...

  9. Filozof

    Bez względu kogo wybierzemy to większość tutejszych komentatorów będzie marudzić i wołać o pomstę do nieba.

    1. p.o. Większość Tutejszych Komentatorów

      Marudzimy i wołamy o pomstę do nieba

  10. alibaba

    W żadnych planach czy też rozmowach nie pada ilość 6-8 tylko 6 i tego się trzymajmy będąc obiektywnym....

  11. Nelog

    Optymalna opcja: (1) pilny - dyktowany względami bezpieczeństwa - zakup nieodzownej w obecnej chwili ilości zagranicznych zestawów, (2) uruchomienie produkcji w kraju w oparciu o obce podzespoły z pełną polonizacją w perspektywie, (3) zakup licencji włącznie z prawem do własnego rozwoju konstrukcji i z samodzielnym wejściem na rynki trzecie.

Reklama