Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Rosja i Indie zacieśniają współpracę w dziedzinie obronności
16 porozumień w dziedzinie m.in. obronności, wydobycia ropy naftowej i energetyki podpisały delegacje Indii i Rosji w sobotę w obecności premiera Narendry Modiego i prezydenta Władimira Putina w indyjskim Goa, gdzie w weekend odbywa się szczyt krajów BRICS
Jak podaje agencja dpa, podpisane kontrakty wojskowe dotyczą m.in. dostarczenia do Indii rosyjskich systemów rakiet S-400 Triumf; rakiety ziemia-powietrze o zasięgu 400 km mogą być wykorzystywane do zestrzeliwania samolotów bojowych i pocisków manewrujących czy balistycznych. Według indyjskiej telewizji NDTV do Indii mają trafić cztery zestawy za łączną kwotę 5,3 mld euro.
Ponadto Indie zamierzają kupić od Rosji 200 śmigłowców bojowych Kamow Ka-226T oraz cztery fregaty projektu 1135.6, które mają być produkowane w Indiach przez specjalnie powołaną do tego indyjsko-rosyjską spółkę.
Inne podpisane w sobotę porozumienia dotyczą m.in. pogłębienia współpracy w dziedzinie lotów kosmicznych oraz inteligentnego zarządzania miastami.
Putin i Modi, którzy spotkali się w Goa na zachodzie Indii z okazji trwającego do niedzieli szczytu krajów BRICS, przez łącze wideo obserwowali uruchomienie nowego reaktora w zbudowanej w oparciu o rosyjską technologię elektrowni atomowej w stanie Tamilnadu. Położone zostały także kamienie węgielne pod dwa kolejne bloki reaktorowe.
Rosja jest jednym z najstarszych i najbardziej zaufanych dostawców sprzętu obronnego do Indii, kraje łączy też współpraca w dziedzinie atomistyki - przypomina agencja Kyodo. W 2017 roku oba państwa będą świętowały 70. rocznicę nawiązania dwustronnych stosunków dyplomatycznych.
Czytaj też: Indie: Negatywna ocena MiG-29K
Alex
Przy okazji sygnał dla Francji (i USA) jaki się powinno oferować offset. Wg Defense News helikoptery też maja być projektowane wspólnie w Indiach.
ciekawostki z netu
A jednak Indie kupują S-400. Indie to jedno z niewielu państw które kupuje uzbrojenie patrząc na stosunek cena/efekt, są dużym niezależnym krajem i wybierają z oferty USA, UE i Rosji to co najlepsze. USA lobbowało ze sprzedażą systemu PAC-3 MSE, ale Indie wybrały S-400 (ciekawe dlaczego). W sumie podobnie było z myśliwcem, USA lobbowało na F-35, a Indie wybrały rosyjskiego PAK FA. Gdy jednak wybierali pomiędzy MIG-35, a francuskim Rafale kupili Rafale bo uznali że są lepsze od MIG-35. Podsumowując S-400 musi przewyższać PAC-3 MSE (w relacji koszt/efekt) jeżeli Indie go kupują (cena za zestaw ponad 1,3 mld EUR nie jest niska).
kaz
Niekoniecznie. Hindusi zawarli 16 umów, więc możliwe że S400, choć mógł być słabszy od PAC3MSE, w "pakiecie" bardzo się hindusom opłacał (np. dali zarobić w jednym miejscu, by uszczknąć w innym)
Dron- x
Hindusi wspólnie z Rosją rozwijają projekt PAK-FA od samego początku istnienia. Wybór samolotu V generacji dla Indii FGFA (oficjalna nazwa samolotu dla Indii) wynika z przyczyn oczywistych - to wspólny projekt obu krajów.