Siły zbrojne
Duńska armia otrzyma haubice samobieżne
Władze Danii zdecydowały o rozpoczęciu zakupu systemu artyleryjskiego nowego typu, w celu zastąpienia przestarzałych haubic samobieżnych M109.
Jak pisze Army Recognition, duński minister obrony poinformował o podjęciu decyzji o rozpoczęciu postępowania na zakup systemów artyleryjskich nowego typu. Mają one w założeniu zastąpić dwanaście gąsienicowych haubic M109A3 produkcji amerykańskiej, wykorzystywanych przez siły zbrojne Danii.
Program zakupu nowego systemu artyleryjskiego był odkładany z uwagi na inne priorytety, ale ostatecznie zdecydowano o jego wdrożeniu. We wcześniejszym, anulowanym postępowaniu do kolejnego etapu zakwalifikowano trzy systemy kołowe (izraelski Atmos 2000, szwedzki Archer i francuski Caesar), a także gąsienicowy, koreański K-9 Thunder. Do wspomnianej fazy nie dopuszczono natomiast polskiego Kraba i niemieckiej PzH 2000. Zakładano m.in., że nowa haubica ma dysponować zasięgiem rzędu 40 km. Planowano zakup od dziewięciu do dwudziestu jeden systemów artyleryjskich 155 mm.
Dania przeprowadziła wcześniej szereg redukcji strukturalnych w jednostkach artylerii. Zdolność do prowadzenia wsparcia miała zostać ograniczona zgodnie z Danish Defence Agreement na lata 2010-2014, zakładającym również m.in. wycofanie wszystkich przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW oraz naziemnych zestawów przeciwlotniczych Stinger. Pierwotnie Kopenhaga zakupiła 76 systemów tego typu, a obecnie wykorzystywanych jest jedynie dwanaście. Biorąc pod uwagę, że Duńczycy dysponują jednostką wojsk lądowych wielkości dywizji, można uznać tą liczbę za niewystarczającą do wsparcia w wypadku konfliktu o dużej intensywności.
Postępowanie w celu zakupu maksymalnie 24 haubic samobieżnych prowadzi również Norwegia. Po zakończeniu udziału w programie Archer rozpoczęto nową procedurę. Zgodnie z informacją resortu obrony przekazaną wcześniej Defence24.pl wysłano zaproszenia do czterech oferentów – francuskiego Nexter (produkującego systemy Caesar), niemieckiego KMW (mogącego potencjalnie zaoferować między innymi PZH 2000 lub system DONAR), Samsung/Hawnha (producenta haubic K9) oraz szwajcarskiego RUAG.
Ta ostatnia firma ma w ofercie głęboką modernizację haubic M109, używanych obecnie zarówno przez Danię jak i Norwegię. Modernizację lokalnych odmian M109, oznaczonych K55 (z elementami systemów haubicy K9) oferuje też Samsung.
Czytaj więcej: Norwegia modernizuje wojska lądowe. „Leopardy, haubice, obrona przeciwlotnicza”
Tymon
Najciekawszą propozycją jaka istnieje bijąc dokładnością wszystkich konkurentów typu Atmos Caesar Kryl jest Danel T5-52 na sprawdzonym podwoziu Tatry a Czesi opracowują nową wersję koncepcję podobną do SpGh Dana
Romek
W razie wybuchu konfliktu będą się dzielnie bronić jak podczas 2 wojny światowej. Im wojny nie idą, stale przegrywają.
OnetowaPisanina
"wycofanie wszystkich przeciwpancernych pocisków kierowanych TOW oraz naziemnych zestawów przeciwlotniczych Stinger." - ja widzę że Duńczycy mają niezłego kreta w swoim MON! Jak to powiedział niejaki Duńczyk z "Vabank": "z czasem wzrasta popyt na święty spokój".
edi
Korea STOP Krab BUHAHAHA. Tak to jest jak się ma TOTALNEGO składaka który nie dorównuje oryginałom.
kkk
i co z tego ze skladak? i na jakiej podstawie twierdzisz ze nie dorownuje? Robiles testy porownawcze? Podziel sie.
Skandy
A czemu nie ma Archera?
gUCIO
nie dopuszczono natomiast polskiego Kraba ...?! ...czyżby coś wiedzieli o czym my nie wiemy na temat naszego wynalazku ....coś czuć ..pewnie wyjdzie na wiosnę
Geezer
Nie dopuszczono Kraba, bo byl na starym podwoziu z Bumaru.
umiarkowany
Czy to od razu ma świadczyć o tym, że coś z nim jest nie tak? Powody mogą być różne, np. taki, że Krab jest ciągle w fazie testów.
bolo
Tak, wiedzieli,że poprzednie podwozie Kraba to złom. Bo oferowano Duńczykom Kraba właśnie z wcześniejszym podwoziem.
ddt
Ale Dania ma armię ! W razie czego możemy liczyć na pomoc ;-)