Reklama

Przemysł Zbrojeniowy

255 transporterów opancerzonych dla armii afgańskiej

Fot. Special IG for Afghanistan Reconstruction/Flickr, CC BY 2.0
Fot. Special IG for Afghanistan Reconstruction/Flickr, CC BY 2.0

Jak poinformował amerykański Departament Obrony, koncern Textron Systems zajmie się realizacją zamówienia na opancerzone pojazdy z rodziny MSFV. Samochody mają zostać dostarczone siłom zbrojnym Afganistanu. 

Kontrakt o wartości 332 mln USD zakłada dostawę do 255 pojazdów MSFV (Mobile Strike Force Vehicle). Jak informuje Departament Obony, zakończenie realizacji kontraktu planuje się do 13 października 2024 roku. 

Pojazdy Mobile Strike Force Vehicle opracowała firma Textron Marine & Land Systems specjalnie dla armii afgańskiej. Są to czterokołowe pojazdy opancerzone, będące rozwinięciem innego transportera tego producenta – Armored Security Vehicle - który w armii amerykańskiej nosił, w zależności od wersji, oznaczenie M1117 i M1200. Pojazd dostarczany jest w trzech wersjach – opancerzonego transportera piechoty, opancerzonego transportera piechoty wyposażonego w wieżyczkę z automatycznym granatnikiem kalibru 40 mm lub karabinem maszynowym kalibru 12,7 mm lub opancerzonego ambulansu.

Pierwsza dostawa wozów MSFV do Afganistanu zrealizowana została w 2011 roku. Do sił zbrojnych tego kraju trafiło wtedy 18 samochodów we wszystkich trzech wersjach. Znajdują się one na wyposażaniu afgańskich batalionów szybkiego reagowania, znanych jako kandaks. Do tej pory koncern Textron otrzymał zamówienie na 634 pojazdy MSFV.

Ostatnie zamówienie na wozy MSFV, które trafiły do afgańskich żołnierzy, zostało przyznane w 2015 roku. Firma Textron Marine & Land Systems z Luizjany otrzymała wtedy kontrakt o wartości nieco ponad 56 mln USD na dostawę 55 pojazdów.

Czytaj też: 159 ex-amerykańskich Black Hawków dla Afganistanu

 
Reklama

Komentarze (4)

 1. Naiwny

  Ale złom - ale to pewnie zamierzone,. Jak już talibowie je przejmą to nie bvędą stanowiły zagrożenia dla amerykańskich wojsk w tym kraju. A jeśli chodzi o kasę to i tak płaci za to USA razem z resztą sponsorów. afgański rząd nie ma praktycznie dochodów i w 100% utrzymywany jest przez okupanta.

 2. Zagłoba

  Nie do wiary $1-1,5mln za sztukę.Może by warto powielić?

 3. voy

  tak się robi interesy, nie tam jakieś śmieszne europejskie kraje

 4. fernando

  KTO - płaci ! Na nie wiele się zda skoro jako państwo nie istnieje , struktury rozwalone to i te parę wozów nie wiele da ?

  1. AA

   To państwo nigdy tak naprawdę nie istniało w naszym rozumieniu. Istniały i istnieją plemiona, rady plemienne itp. A prostą bronią akurat umieją się obchodzić no i z granatnika 40mm samolotu nie zestrzelą...

Reklama