Reklama

Siły zbrojne

Działo z rewolucyjną amunicją 40 mm dla brytyjskich wozów bojowych

  • Ilustracja: NASA/Faroe Islands/SwRI
    Ilustracja: NASA/Faroe Islands/SwRI
  • Fot. Szymon Sieciński / Flickr.com
    Fot. Szymon Sieciński / Flickr.com

Brytyjskie ministerstwo obrony podpisało kontrakt o wartości 150 mln funtów (211 mln euro), dotyczący wyposażenia nowych wozów rozpoznawczych Scout SV w 505 nowych armat 40 mm z amunicją teleskopową. Jest to działko opracowane przez spółkę CTA International, joint venture BAE Systems i Nextera, strzelające amunicją o nowatorskiej konstrukcji. 

Cechą charakterystyczną amunicji teleskopowej CTA jest to, że pocisk jest całkowicie ukryty w łusce i otoczony ładunkiem miotającym. Daje to mniejsze wymiary i możliwość przechowywania w pojeździe opancerzonym większej ilości naboi, niż miałoby to miejsce w wypadku klasycznej amunicji kalibru 40 mm. Upraszcza to również działanie systemów ładowniczych i umożliwia zastosowanie obrotowego zamka, zmniejszającego wymiary i zwiększającego niezawodność.

Nowa armata kalibru 40 mm w połączeniu z amunicją teleskopową zapewnia jednocześnie znacznie większą siłę ognia i dzięki obrotowemu zamkowi potrzebuje w wieży pojazdu mniej miejsca niż powszechnie używane obecnie np. armata kalibru 30 mm. Pocisk przeciwpancerny CTA typu APFSDS-T (podkalibrowy ze smugaczem) kalibru 40mm jest w stanie spenetrować pancerz 140mm RHA, czyli może skutecznie zwalczać wszystkie współczesne BWP, wozy opancerzone i wiele czołgów starszych generacji. W obecnej ofercie znajdują się również inne rodzaje amunicji, w tym programowane pociski odłamkowe, umożliwiające rażenie celów ukrytych za osłoną, programowana amunicja przeciwlotnicza, klasyczna amunicja burząca oraz naboje ćwiczebne.

Armata CTA kalibru 40 mm ma trafić nie tylko na wyposażenie opracowywanych w Wielkiej Brytanii wozów rozpoznawczych SCOUT SV, ale też bojowych wozów piechoty, a także wozów Warrior zmodernizowanych w ramach programu Warrior Capability Sustainment Programme (WCSP) oraz francuskiego bojowego wozu rozpoznawczego, powstającego w ramach programu EBRC.

Reklama

WIDEO: Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (5)

  1. Fancik

    Widziała bym taka armatę na Borsuku... Tylko tego Borsuka niespecjalnie widzę...

    1. proximity

      Typowy Polak. Nie wierze, nie widze, na pewno sie nie uda bla bla bla bla bla. Jak myslisz ze ci sie nie uda to pewnie ci sie nie uda. Anglosasi maja takie piekne okreslenie na takiego wiecznie przegranego - loser.

    2. BWPISTA

      Kolego, byłem w Hucie Stalowej Woli, ponieważ piszę pracę na temat tego marnego w Twojej ocenie "Borsuka". Mam nadzieję , że projekt dojdzie do skutku, bo będzie to naprawdę nowoczesny wózek..:) a znam się na tym, bo pracuję codziennie na "BWP'ach." :) pozdrawiam

  2. FTR

    ale polacy się upierają nad armatą 30mm i pływalnością.. i brakiem ppk na bwp... nasi politycy i wojskowi zawsze wyważają otwarte drzwi... nawet brać dobrego przykładu z innych nie potrafią... muszą mieć "swoje zdanie" a "najsze zdanie" jest lepsze przecież....

    1. Przemo

      Ukształtowanie terenu w Polsce jest trochę inne niż dajmy na to w Tybecie.

  3. No Doubt

    Taka przebijalność praktycznie wyeliminowałaby stosowanie słabszych PPK (ala PIRAT) w BWP. Koszt pocisku teleskopowego jaki by nie był wysoki to i tak jest nikły w porównaniu do PPK. Szeroka gama pocisków, programowalność i perspektywy rozwojowe powodują że bezwzględnie Polska armia powinna się tym systemem zainteresować.

    1. Dropik

      Niby jak pirat ma mieć 140mm? Chyba razy 3 lub 4. Armata z pewnością jest droga więc zapomnijcie o zastosowaniu w borsuku

    2. ww

      Pirat penetruje 600-800 mm, więc nie wstawiaj dyrdymałów.

  4. Bonifacy

    Działo 40mm to chyba miały nieruchawe czolgi Matilda. Kalibry wracają tak jak płyty winylowe, tylko amunicję zrobili teleskopową.

  5. Kilo

    Te naboje są koncepcyjnie zaskakująco podobne do amunicji bezłuskowej do G-11. Czy jak już całkowicie opakowali nabój w ładunek miotający, to nie mogliby docelowo zlikwidować w ogóle łuski? To jest pytanie laika, żeby było jasne.

    1. nordic

      łuska uszczelnia zamek broni i komorę nabojową, oraz pomaga chłodzić broń, czy to działko czy karabin

    2. hp7

      Bez łuski wystarczy iskra i cały czołg robi pierdut! Bomby lotnicze mają określony czas ekspozycji na wysoką temperaturę po jakiej wybuchają. Amunicja pewnie też ma.

    3. vvv

      a niby bo mialoby trzymac ten ladunek i chronic pocisk przed uszkodzeniem?

Reklama