Geopolityka
USA: Ostatni samolot artyleryjski Spectre wycofany
Żołnierze 27. Skrzydła lotniczego operacji specjalnych zorganizowali uroczystość pożegnania ostatniego samolotu wsparcia artyleryjskiego AC-130H Spectre. Wycofany samolot miał numer burtowy 69-6569 i nazwę „Excalibur”.
Wojska specjalne wykorzystywały AC-130H Spectre od prawie 46 lat. Było one stosowane w praktycznie każdym konflikcie zbrojnym z udziałem Amerykanów od czasów wojny w Wietnamie. Ostatnie, wykorzystywane statki powietrzne tego typu służyły w 16. dywizjonie operacji specjalnych (16th Special Operations Squadron) 37 skrzydła w bazie sił powietrznych Cannon w Nowym Meksyku.
W ciągu tylko ostatnich dwunastu lat samoloty AC-130H Spectre wykonały ponad 6500 lotow bojowych spędzając w powietrzu 26 000 godzin przyczyniając się do unieszkodliwienia w akcji ponad 4600 żołnierzy nieprzyjaciela oraz wzięcia do niewoli kolejnych 5200.
fan gunship
to jest to czego nam brakuje, az trudno sobie wyobrazic gdyby ukraincy mieli taki sprzet u siebie w poczatkowej fazie konfliktu
Arturo
Oj ludzie,ludzie..głupich jednak nie sieją..
kzet69
Jako latające cele dla artylerii PL?
Marcin
Zdajesz sobie kolego sprawę, że kanonierki nie bez powodu używane są w konfliktach o niskiej intensywności ? Bo w pełnowartościowych konfliktach, tego typu samoloty (przebudowane transportowce) są po prostu zbyt łatwe do zestrzelenia dla nieprzyjacielskiej OPL. Dlatego Spectre w Iraku używano do walki z miejscową Al-Kaidą i resztą "nieregularnych" w drugiej fazie. Ale w pierwszej fazie, podczas marszu na Bagdad - nie. Ewentualnie do wspierania ataków sił specjalnych gdzieś poza głównymi rejonami walk, na których Irak miał silną opelotkę. A na wschodniej Ukrainie Ruscy mają Buki, Tory i Pancyry. Że o mrowiu Strieł, Zenitówek i innych, mniej zaawansowanych środków nie wspomnę.
Afgan
Taki samolot jest dobry w przypadku przeciwnika nie posiadającego żadnej obrony przeciwlotniczej. Nawet dla prymitywnych systemów takich jak Kub czy Osa stanowi jednak latającą tarczę strzelniczą.
lsd
Kub czy Osa jest właściwie celem w samym w sobie. Przestarzałe systemy radiolokacyjne raczej tylko zdradzają ich pozycję niż stanowią zagrożenie dla samolotów. No chyba że mówimy o atakowaniu celów cywilnych, na tym polu osiągnęły one ogromne zasługi, które są jak na razie nie osiągalne dla zachodnich systemów obrony przeciwlotniczej.
szamot
Ile te Kub-y czy Osy zestrzeliły samolotów w czasie Pustynnej Burzy?
Foxtrot
Ciekawe czym je zastąpią bo były one bezcenną pomocą dla oddziałów naziemnych. Sama świadomość wsparcia widma z powietrza zwiększała morale żołnierzy.
KrzysztofOleksij
AC-130U Spooky
Lima
"Widma" są starszą wersją AC-130, wciąż latają "Straszydła" (AC-130U Spooky) :)
blabla
Najpewniej: AC-130J Ghostrider ;)