Reklama

Siły zbrojne

Rumunia zwiększa wydatki obronne do 2 % PKB. Zgoda wszystkich sił politycznych

Fot. ovidiu_tudor/flickr/CC BY 2.0.
Fot. ovidiu_tudor/flickr/CC BY 2.0.

Przedstawiciele wszystkich partii politycznych zasiadających w parlamencie Rumunii podpisali porozumienie dotyczące zwiększenia nakładów na obronę. Dokument zakłada udział wydatków wojskowych w PKB na poziomie 2 % od 2017 roku.

Prezydent Rumunii Klaus Iohanis stwierdził, że realizacja umowy pozwoli na wzmocnienie zdolności sił zbrojnych, przez rozszerzenie zakresu ćwiczeń oraz zwiększenie zakupów nowoczesnego wyposażenia. Porozumienie powinno przyczynić się także do rozwoju krajowego przemysłu obronnego.

Klaus Iohanis podkreślił, że Rumunia zwiększając wydatki obronne do poziomu rekomendowanego przez NATO stanie się bardziej wiarygodnym sojusznikiem. Zwrócił uwagę, że państwo oczekujące pomocy od sojuszników w wypadku zagrożenia musi zwiększyć finansowanie sił zbrojnych. Podziękował przedstawicielom parlamentarzystów za dojrzałość i odpowiedzialność przy podpisywaniu porozumienia. Dokument zakłada udział nakładów na obronę w PKB na poziomie 2 % przez okres co najmniej 10 lat od 2017 roku.

Władze Rumunii już wcześniej deklarowały chęć zwiększenia nakładów na obronę narodową w świetle wydarzeń na Ukrainie. Według dostępnych informacji w 2015 roku planowano alokowanie środków w wysokości 1,5 % produktu krajowego brutto, podczas gdy dwa lata wcześniej udział nakładów na obronę w PKB Bukaresztu wynosił zgodnie z danymi SIPRI 1,3 %. Rumuński rząd zamierzał poprosić o zgodę Unię Europejską i Międzynarodowy Fundusz Walutowy, z uwagi na realizowany program restrukturyzacji gospodarki.

Obecnie siły zbrojne Rumunii wykorzystują w dużym stopniu sprzęt przejęty z nadwyżek państw NATO, jak artyleryjskie zestawy przeciwlotnicze Gepard i rakietowe Hawk, fregaty brytyjskiego Typu 22 czy transportowce C-130 Hercules. W najbliższym czasie przewiduje się m.in. wprowadzenie na uzbrojenie myśliwców F-16, w celu zastąpienia zmodyfikowanych maszyn MiG-21.

Reklama

Rok dronów, po co Apache, Ukraina i Syria - Defence24Week 104

Komentarze (15)

  1. Wojtekus

    Rumunia jest dla nas najbizszym partnerem do wspolpracy na podstawie, tego samego zagrozenia, tych samych sasiadow czyli Ukrainy oraz wojsk rosyjskich w poblizu, podobnego zaangazowania wszystkich parti politycznych w obronnosc, z tym zamym procentem PKB wydawanym na obrone, z tymi samymi obawami, z dostepem do morza, z silami ladowymi, z bardzo podobna prognoza rozwoju gospodarki na najblizsze 5 lat o wysokosci 3% rocznie, stabilnoscia polityczna, oraz obydwoje uczestniczymy w amerykanskim programie ich tarczy rakietowej. Odnosnie Ukrainy, to polska wraz z Rumunia sa dwoma panstwami ktore posiadaja duze poparcie z USA i ktore sa i beda instrumentalne w zapewnieniu bezpieczenstwa oraz wsparcia Ukrainie. Sily zbrojne tych trzech krajow razem sa dosc duze aby zadac nieprzyjacielowi olbrzymie straty w konflikcie. Oczywiscie stan naszych sil zbrojnych jest na razie na innym poziomie ale na przykladzie modernizacji w Polsce czy Rumuni widac wizje przyszlosciowa. Oni tez posiadaja mozliwosci remontow oraz produkcji sprzetu. Podobaja mi sie ich odremontowane BWP. Jak na ich mozliwosci i stan finansowy to im sie niezle udalo i moga teraz spokojnie doczekac sie nastepcy ktorego moze bedziemy razem opracowywac. Zakup F-16 przez Rumunie tez jest krokiem w dobrym kierunku. Te samoloty obecnie sa remontowane w USA i po przyjeciu ich do sluzby zaklada sie wieksza wspolprace z naszymi silami powietrznymi. Rumuni byli i sa ciekawi naszych osiagniec z F-16. Ale zeby nie brzmiec zabardzo optymistycznie dodam iz jesli nie wykorzystamy tej historycznej szansy na strategiczne zblizenie sie do Rumuni (pominajac nawet V-4) to bedzie wielki blad. Nowy prezydent Rumunii wyglada tez na zdecydowanego polityka ktory wie co chce i zawsze mial jakies wizje przyszlosci nawet na poprzednim stanowisku. Jesli dojdzie do jakiegos konfliktu w naszym regionie na ladzie to tak na serio na kogo mozna liczyc? Na Niemcow? Czechow? nie wspominam juz o Francuzach. Sytuacja na Ukrainie otworzyla nowe mozliwosci wspolpracy miedzy naszymi dwoma krajami. Przewiduje ze juz w tym roku dojdzie do zwiekszenia wysilkow w tym kierunku.

    1. kzet69

      Wiesz co to jest NATO? I Polska i Rumunia już tam są, więc nie wyważaj otwartych drzwi...

    2. baron

      na pewno prędzej możemy polegać na Franzuzach (lata 1918 - 1920) niż na Anglikach i Niemcach

  2. gość55

    Działka Gepard produkowane były od 1963 do 1972 roku więc pytam się jaki to sprzęt z nadwyżek ? To samo tyczy się zestawów typu Hawk i fregat 22. Obecnie sprzęt ten nie jest już na wyposażeniu zarówno, Niemiec, Holandii jaki i Belgi zaś fregaty typu 22 zostały przez Wielką Brytanię zezłomowane. Pan który to pisał nie doczytał. Mogło by się zdawać, że na portalu internetowym pretendującym do specjalistycznego, nie powinny pojawiać się tak absurdalne i jednocześnie niesprawdzone informacje. Znając panującą w tej redakcji cezurę mój niewygodny komentarz nie zostanie zamieszczony. Niestety to dość często stosowana praktyka przez moderatora tego portalu.

    1. Maczer

      Zarówno Hawki, Gepardy, Herculesy jak i Fegaty 22 są wykorzystywane operacyjnie w siłach zbrojnych NATO poza Rumunią. Aspirując do miana specjalisty wypowiadającego się na vortalu, powinien Pan takie rzeczy sprawdzić przed napisaniem. Jest to tu dośc często stosowana praktyka.

  3. gość

    Rumunia wykorzystuje sprzęt z nadwyżek, co za bzdura to sprzęt z muzeum. Koalicjanci pozbyli się starego złomu i w ten sposób zaoszczędzili na ewentualnej jego utylizacji. Pan dziennikarz chyba nie doczytał.

  4. MB

    Rumuni mają 2% PKB a w Polsce jak zwykle skończyło się na obietnicach. Cóż taniej jest straszyć ludzi wojną.

    1. Marek Wien

      MB. Artykul nie czytal i bzdury pisze. Rumunia zainwestuje 2% PKB od 2017. Polska obiecala i zrobi to jak obiecala od roku 2016. Kapito, czy no kapito

  5. Kapiszon

    "W najbliższym czasie przewiduje się m.in. wprowadzenie na uzbrojenie myśliwców F-16"? - no to moze odkupia od nas te badziewne F-y a my kupimy Grippeny????

    1. Robert

      Kapiszon - dziecko drogie. Doczytaj trochę i pomyśl zanim zaczniesz cokolwiek pisać na witrynie dla dorosłych

    2. Dawo

      Jak na razie to te "badziewne F-y" mają większe możliwości bojowe niż najnowsza wersja Gripena.

    3. Małpiszon

      A może, odkupią od ciebie, twoje dzisiejsze odchody. Pomyśl o tym.

  6. put-in

    2x 35mm działko a szilka to 4x23mm. Nasza loara to 1sztuka która okazala się droższa od niemieckiego geparda z radarem.

    1. sorbi

      Loara droższa, bo była wyprodukowana jedna sztuka - produkcja seryjna miała zmniejszyć koszty produkcji i cenę nawet do 40%

    2. parsifal

      A co znaczy "od geparda z radarem"? Sugerujesz kolego że Loara nie miała radaru?

  7. wurth

    Czy fregata typ 22 jest lepsza od naszych OHP ?

    1. patriota

      Rumuni otrzymali od Brytyjczyków wyremontowane fregaty po przeglądzie i regeneracji turbin, przekładni, agregatów. We własnym zakresie zintegrowali z okrętem śmigłowiec Aérospatiale SA 330 Puma, dodali system samoobrony Terma SKWS, środki łączności . Do tej pory nie wybrali żadnego uzbrojenia rakietowego: pocisków przeciwlotniczych i przeciwokrętowych. Na okręcie jest 1 armata z głowicą optoelektroniczną i wyrzutnie torped.

    2. oko

      O klasę

  8. ap

    Zaraz, zaraz. Rumuni mają Gepardy a my Jodki??? No na prawdę pięknie zarządzamy naszą obronnością.

    1. 123

      Faktycznie - tyle że te zajechane Gepardy są równie nieskutecznie... Powiedzieli o tym wprost Brazylijczycy którzy skusili się na ten złom myśląc że Pana Boga za nogi chwycili...

    2. podbipięta

      Nasze Białe są znacznie lepsze i wbrew pozorom bardziej perspektywiczne,na pewien czas rzecz jasna

  9. ziom

    Na miejscu Rumunii w pierwszej kolejności zainwestowałbym w broń w rodzaju odpowiednika polskiego NDR (MJR). Jeden dywizjon rakietowy to tani sposób by w skokowy sposób zwiększyć bezpieczeństwo od strony morza. Dziwię się, że jeszcze to po nas nie małpują, akurat na tym wiele by zyskali.

  10. Oj

    Odpowiadam tym co poniżej pytają co to za maszyna > idźcie lepiej do piaskownicy< albo najpierw się douczcie a nie na fora militarne prowadzić poważne dyskusje, bo tylko zajmujecie miejsce i zapychacie skrzynkę.....

  11. blue

    na zdjeciu zestawy przeciwlotnicze Gepard

  12. Dred

    To jest Gepard

  13. rcicho

    Co to wóz plot na fotce? Podobny do naszej świetnej Loary.

    1. rcicho

      Już wiem to Gepard.

    2. 123

      Tylko powstał 30 lat wcześniej... Taka nowatorska była loara

    3. iljuszyn

      Niemiecki Gepard.

  14. gosc

    ex niemiecki gepard

  15. s

    Co to jest na zdjęciu szilka, czy jakaś modernizacja ?

Reklama