Reklama

Siły zbrojne

Precyzyjne pociski Excalibur IB w produkcji seryjnej

Raytheon otrzymał kontrakt na rozpoczęcie pełnoskalowej produkcji seryjnej pocisków Excalibur Ib. Na zdjęciu wystrzelenie Excalibura z haubicy M777. Fot. Sgt. Sean Harriman/US Army.
Raytheon otrzymał kontrakt na rozpoczęcie pełnoskalowej produkcji seryjnej pocisków Excalibur Ib. Na zdjęciu wystrzelenie Excalibura z haubicy M777. Fot. Sgt. Sean Harriman/US Army.

Raytheon otrzymał kontrakt na rozpoczęcie pełonoskalowej produkcji seryjnej precyzyjnych pocisków artyleryjskich kalibru 155 mm Excalibur Ib. 

Podpisanie umowy jest równoznaczne z przejściem do pełnoskalowej produkcji seryjnej (Full-Rate Production) docelowej odmiany systemu amunicji precyzyjnej Excalibur. Wcześniej bowiem pociski tego typu były wytwarzane w ramach produkcji małoseryjnej (Low-Rate Initial Production). Wartość kontraktu wynosi 52 mln USD.

Excalibur to system amunicji precyzyjnej dla haubic kalibru 155 mm. Pociski są naprowadzane za pomocą systemu INS/GPS, choć w opracowaniu znajduje się także odmiana Excalibur-S, wyposażona zarówno w system INS/GPS, jak i urządzenia służące do półaktywnego naprowadzania laserowego. Mają one się charakteryzować błędem trafienia niższym niż 10 m. Podczas strzelań próbnych z haubic M109 i M777 ujawnionych przez koncern Raytheon w lutym br. osiągnięto jednak średni błąd trafienia wynoszący 1,6 m, a cele oddalone były w odległości od 7 do 38 kilometrów.

Pierwsza odmiana systemu, Excalibur Ia, została wprowadzona do służby w 2007 roku, w ramach pilnej potrzeby operacyjnej. Pociski trafiły do wojsk prowadzących działania w Iraku i Afganistanie. Były one stopniowo udoskonalane – w odmianie Ia-2 skuteczny zasięg rażenia został zwiększony z 24 do „ponad 35” kilometrów. Excalibur Ib to docelowa odmiana systemu opracowana na zlecenie US Army. W założeniu ma ona się charakteryzować większą niezawodnością i niższym kosztem jednostkowym, niż wcześniejsze warianty pocisków Excalibur.

Reklama
Reklama

Komentarze (5)

  1. nick

    Ciekawe, czy sterowanie Excalibura dałoby zmniejszyc i dostosować do pocisków wystrzeliwanych przez RAKi

  2. ryszard56

    Akiedy nasze Kraby bedą miały taka amunicję???

  3. bubu

    największy minus takiego pocisku to GPS ,fiutin powiedział ,że wyłączy w rosji GPS w ramach sankcji - to niby jak wtedy mają trafiać te pociski ?

    1. Viktor

      Stacje naziemne, nie satelity

    2. oleg

      Cos slyszales ale nie do konca wiesz co ;) nie satelity, jak wskazal Viktir tylko naziemne odbiorniki. De facto nie bedzie to mialo zadnego znaczenia. Fufin niech lepiej nie grozi, ze cos komus wylaczy tylko dopracuje wlasny system opracowywany w Rosji, bo poki co dokladnosc pomiaru polozenia z zaokragleniem do 200m nadahe sie na atomowki ;D

  4. Gość

    Przydałby się do naszych Krabów.

  5. ffkfmfg

    Zrobili zamieszania wszędzie teraz produkcja na dużą skalę...i kasa leci. USA też nie są bez winy. Niech się tłuką z Ruskimi a zachód niech zostawią w spokoju !

    1. wrrr

      Taaa ... następny matoł, który uważa, że Putin zatrzyma się na Ukrainie. Trolle won z forum !