Zmodernizowany "Wodnik" powrócił do służby

10 grudnia 2020, 15:55
Zrzut ekranu 2020-12-10 o 16.41.02
ORP "Wodnik" po modernizacji / Fot. MW
Reklama

Marynarka Wojenna odebrała zmodernizowany okręt szkolny ORP Wodnik - poinformowało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych. Naprawa okrętu daje perspektywę dalszego pływania, szkolenia i doskonalenia umiejętności adeptów sztuki wojenno-morskiej na nowoczesnym sprzęcie - podkreśliło DGRSZ.

"Marynarka Wojenna odebrała kolejny wyremontowany i zmodernizowany okręt. Do służby wrócił ORP Wodnik, okręt szkolny wchodzący w skład Dywizjonu Okrętów Wsparcia 3 Flotylli Okrętów w Gdyni" - poinformowało DGRSZ.

W informacji wyjaśniono, że po remoncie okręt zyskał "nie tylko nowe wyposażenie oraz lepsze warunki służby, ale przede wszystkim możliwość dalszej realizacji zadań, zgodnie z obowiązującymi standardami".

Prace remontowe i modernizacyjne wykonała szczecińska stocznia Net Marine - Marine Power Service. Wymieniono lub zmodernizowano większość mechanizmów okrętowych. Przeprowadzono naprawę i częściową wymianę włazów, luków i iluminatorów okrętowych. Okręt został wyposażony w nowe urządzenia nawigacyjne, znacznie poprawiono wygląd i funkcjonalność pomieszczeń sanitarnych i gospodarczych, przystosowując je do współczesnych standardów w zakresie bytowania i funkcjonowania załogi. Główne Stanowisko Dowodzenia zyskało nowoczesne konsole, poprawiono widzialność i komfort pracy służby wachtowej poprzez zwiększenie możliwości obserwacji.

image
Na mostku zmodernizowanego "Wodnika" / Fot. MW

"Wyposażenie okrętu w nowoczesne urządzenia oraz miniaturyzacja elementów dotychczasowego wyposażenia pozwala zapomnieć o dacie wejścia do służby ORP Wodnik. Teraz okręt spełnia współczesne wymagania zarówno w zakresie komfortu służby, jak i warunków do szkolenia i bezpiecznego pływania" - zapewniono w informacji. "Naprawa okrętu daje perspektywę dalszego pływania i realizacji zadań na rzecz szkolenia i doskonalenia umiejętności przyszłych adeptów sztuki wojenno-morskiej, w lepszych warunkach służby i na nowoczesnym sprzęcie" - podkreślono.

Okręt szkolny ORP Wodnik wszedł do służby w 1976 r. To weteran operacji "Pustynna Burza" - brał w niej udział jako okręt-szpital podczas działań w Zatoce Perskiej w pierwszej połowie 1991 r. Podczas ponad czterech dekad służby pod biało-czerwoną banderą ORP Wodnik uczestniczył w procesie szkolenia ponad 3 tysięcy przyszłych oficerów Marynarki Wojennej.

Na okręcie prowadzone są praktyki kandydackie, praktyki nawigacyjno – szkoleniowe oraz praktyki oficerskie, w czasie których podchorążowie Akademii Marynarki Wojennej zapoznają się z warunkami służby na okrętach. Praktykanci uczą się też użycia uzbrojenia i obsługiwania mechanizmów okrętowych.

Jednostka, która jest już w Gdyni na początku 2021 r. odbędzie rejs nawigacyjno-szkoleniowy z kadrą naukową i podchorążymi Akademii Marynarki Wojennej - zapowiedziano.

Reklama
Reklama

PAP - mini

Defence24
Defence24
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 13
Reklama
Wojtek
sobota, 12 grudnia 2020, 14:39

Ja rozumiem że nie ma kasy, ale mogli by kupić choć jeden okręt podwodny z rakietami o zasięgu 900km i z perspektywą zakupy kolejnego za 5~7 lat, to już by było coś. Oczywiście lepiej mieć program z realizacją na 15 lat niż nie mieć nic.

gliwiczanin
piątek, 11 grudnia 2020, 12:38

Czyli remont polegał na wymianie włazów, luków i iluminatorów (okien) okrętowych oraz mebli, a także dodaniu nowych urządzeń nawigacyjnych i odmalowaniu pomieszczeń. W sumie lepsze to niż nic, a jako okręt szkolny to powinno na razie starczyć. Ciekawe kiedy Orkany doczekają się wymiany siłowni okrętowych i wyposażenia, które jest tak bardzo potrzebne.

rezerwa 77r.
niedziela, 13 grudnia 2020, 00:12

w pierwszej kolejności maszynownia [ silniki ] , radary obsłużą SZWEDZI , umowa podpisana , na OHP z braku innych możliwości zamontować wyrzutnie LANGUSTA , oraz konkretne decyzje w sprawie wymiany lub naprawy tego > cuda VSA <

Kaktus
piątek, 11 grudnia 2020, 11:17

Klasyczny "stealth". Nie widziano go na morzu od 10 lat.

Alicja
środa, 16 grudnia 2020, 13:47

Pomyłka ostatni raz pływał szkoleniowo z adeptami Akademii Marynarki wojennej w 2018 roku czyli 2 lata temu a nie 10

vipmig
piątek, 11 grudnia 2020, 11:13

Można by go teraz sprzedać jako nowoczesny kuter rybacki.

Zawisz_zielony
czwartek, 10 grudnia 2020, 19:46

Mój Boże a ja myślałem że już go dawno zezłomowali.

JMK
środa, 24 marca 2021, 21:33

Zezłomowano ORP "Gryf" krótko po kolizji z filipińskim zbiornikowcem w Kattegacie. To z tego co pamiętam II połowa lat 80-tych. "Gryf" był bliźniakiem "Wodnika".

Michał
czwartek, 10 grudnia 2020, 19:24

mogli wymienić Wróble na 35 mm

Gość
czwartek, 10 grudnia 2020, 23:38

Wymieniono już lata temu na WKM

x (sorki za emooocje, ale caly czas mam Zenka na uszach)
czwartek, 10 grudnia 2020, 23:04

Pomyślałem o tym samym - w końcu, jeśli mają się szkolić... Ale my się pewnie nie znamy

Marcin
czwartek, 10 grudnia 2020, 17:05

Remont 44 letniego okrętu to symbol naszej potęgi na morzu. Szkoda że ORP Flaming wycofany, 54 letni trałowiec ? co w tym dziwnego. okręty podwodne są jeszcze starsze . A przecież znawcy na forum 15 letni szwedzki okręt podwodny po kapitalnym remoncie i modernizacji nazywają szrotem.

1234
piątek, 11 grudnia 2020, 16:04

Niestety, 30 letni.

Tweets Defence24