Żelazna Kopuła dostarczona amerykańskiej armii

1 października 2020, 08:05
Iron Dome delivery
Fot. Rafael.
Reklama

Amerykańska armia otrzymała pierwszą z dwóch baterii systemu przeciwrakietowego Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła), produkowanego przez izraelskiego Rafaela.

Przy okazji dostarczenia pierwszej baterii Iron Dome odbyła się uroczystość na linii produkcyjnej firmy Rafael, która opracowała i produkuje ten sprzęt (we współpracy m.in. z amerykańskim Raytheonem). Minister obrony Izraela Benny Gantz podkreślił, że skuteczność tej broni pozwoliła na uniknięcie wielu strat w południowym Izraelu, a sam system ma znaczący wpływ na sytuację na polu walki. Wyraził zadowolenie z tego, że będzie on chronił również żołnierzy U.S. Army. Benny Gantz uczestniczył w ubiegłym tygodniu w rozmowach w USA, gdzie poruszano m.in. kwestię transferu technologii.

Armia amerykańska zdecydowała się na zakup dwóch baterii systemu Iron Dome w sierpniu 2019, system dostarczono więc w krótkim czasie. Na razie pozyskiwany jest on w istniejącej konfiguracji, z izraelskim systemem dowodzenia i standardowym dla „Kopuły” radarem MMR, aby zapewnić podstawowe zdolności w zakresie obrony powietrznej i przeciwrakietowej krótkiego zasięgu. W przyszłym roku obie baterie mają osiągnąć wstępną gotowość bojową.

Docelowo Amerykanie chcą pozyskać zestaw, który będzie zintegrowany z modułem zarządzania polem walki IBCS, dzięki czemu będzie bezpośrednio współdziałał z całą architekturą obrony powietrznej, m.in. z radarami Sentinel. Dzięki temu będzie można zwalczać zagrożenia na zasadzie „każdy sensor, każdy pocisk”, współpracując z „skomponentyzowanymi” bateriami Patriot również dowodzonymi przez IBCS i rażącymi cele na większych odległościach.

W przyszłym roku w USA zostaną przeprowadzone strzelania i poligonowe testy porównawcze tzw. shoot-off różnych pocisków wpisujących się w wymogi programu IFPC Inc 2-I bo o nim mowa. Zgodnie z założeniem ma wziąć w nim udział zarówno Iron Dome, jak i inne systemy, będzie mieć formułę otwartą.

Docelowo w USA zostaną stworzone mieszane bataliony (dywizjony) artylerii przeciwlotniczej, w skład których wejdą zarówno Patrioty z IBCS, jak i system IFPC Inc-2I, wykorzystujące jeden system dowodzenia. IFPC ma też wejść w skład nowo formowanych dywizyjnych batalionów obrony przeciwlotniczej, odpowiedzialnych za ochronę wojsk, obok systemów bezpośredniej osłony typu IM-SHORAD (wykorzystujących jednak, przynajmniej na początku, nie IBCS a współpracujący z nim system FAAD, przeznaczony dla jednostek mobilnych). Dwie pierwsze baterie IFPC mają osiągnąć gotowość do roku 2023 (alternatywą jest zakup dwóch kolejnych zestawów Iron Dome), a seryjne systemy będą dostarczane od roku 2025.

W pierwszej kolejności IFPC ma zwalczać pilotowane statki powietrzne, pociski manewrujące i BSP, ale przewidywane jest również dodanie zdolności C-RAM (zwalczania pocisków rakietowych, artyleryjskich i moździerzowych), także w oparciu o systemy niekinetyczne.

W Stanach Zjednoczonych trwają już przygotowania do szerszej produkcji "zamerykanizowanego" wariantu systemu Iron Dome, w ramach przygotowania do postępowania na IFPC. W sierpniu br. podpisano umowę firm Raytheon i Rafael, tworzącą spółkę joint venture Raytheon RAFAEL Area Protection Systems. Ma ona produkować wyrzutnie i pociski Iron Dome, przy czym efektory będą dostarczane w dwóch wariantach: zarówno w wersji izraelskiej (Tamir), jak i amerykańskiej (SkyHunter). Oba systemy mają być zdolne do przechwytywania obiektów C-RAM, pocisków manewrujących, dronów, ale i klasycznych, pilotowanych statków powietrznych (samolotów i śmigłowców).

Izraelski Iron Dome jest używany bojowo od 2011 roku. Przeprowadził on, według danych producenta, ponad 2400 udanych przechwyceń, przede wszystkim pocisków artyleryjskich, rakietowych i moździerzowych. Stanowi najniższe piętro obrony przeciwrakietowej rozwijanej przez przemysł izraelski, warstwa średniego zasięgu to systemy David’s Sling (i służące od dawna w Izraelu amerykańskie Patrioty), natomiast za obronę przed pociskami balistycznymi o zasięgu od kilkuset do ponad tysiąca km odpowiada system Arrow 2 i 3.

Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 23
Reklama
Bursztyn
sobota, 3 października 2020, 13:18

Brakuje im Jeszce DRONA ORLIK JAKO CEL TAKTYCZNY Może kupią za 800 mln pln

block
sobota, 3 października 2020, 09:21

Po co USA dwie (słownie dwie) baterie?

BUBA
sobota, 3 października 2020, 16:54

Bo chcieli miec 2 (słownie dwie) baterie

block
sobota, 3 października 2020, 23:32

To może wezmą sobie jeszcze Rosomaka i poł Kraba? A może cały ORP Ślązak?

wtorek, 6 października 2020, 14:35

Będą chcięli to wezmą. Z czym masz problem?

Garść faktów
piątek, 2 października 2020, 09:32

Armia USA widząc potrzebę wsparcia oplot, kupiła w ciągu 2 lat doskonały, sprawdzony, skuteczny system. My widząc potrzebę Narwi, kupiliśmy nadzwyczaj odległy w czasie system Patriot, oraz wycofujemy bez następcy systemy KUB. Miodzio!! Czesi kupili swoją Narew, my wstrzymaliśmy naszą, do czasu dopracowania szczegółów systemu Wisła. Szwecja, Litwa, Estonia kupują systemy plot, my ogłaszamy dialog na Sonę, i na Jelczu testujemy słabiutką Pilicę. Minister Błaszczak awansuje na stopnie generalskie kolejnych "zasłużonych" nieudaczników. A główny "hamulcowy" zakupów zostaje awansowany do Sztabu Generalnego, by mógł jeszcze skuteczniej sabotować tzw. modernizację techniczną.

Adam
czwartek, 1 października 2020, 22:07

Idealnie pasują u nas do programu Sona

Eeeee
piątek, 2 października 2020, 09:20

Plotka głosi, że MON chce by SONA była mobilna. Nota bene dlatego zaplanowano wycofanie Białych. A system Irone Dome nie jest absolutnie mobilny.

Cukier Drożdze Destylacja
czwartek, 1 października 2020, 22:53

Jeśli chcesz wykończyć ekonomicznie wojsko i przegrać wojnę w 3 dni to tak pasują.

Extern
piątek, 2 października 2020, 14:17

Rakieta Tamir i tak jest jedną z najtańszych na rynku mającą takie zdolności, ale fakt że zwalczać nią pociski artyleryjskie lub rury kanalizacyjne wypełnione saletrą może tylko ktoś komu duży wujek co chwila podsypuje po kilka miliardzików bezzwrotnej pomocy. U nas te efektory by głównie służyły do strzelania do nosicieli broni stand-off.

PLw
czwartek, 1 października 2020, 18:06

Czy ktoś mógłby wytłumaczyć mi co to jest "skomponentyzowane" (baterie Patriot), ale tak jak dziecku , bez -izmów lub -acji. Dzięki

Cukier Drożdze Destylacja
czwartek, 1 października 2020, 22:59

To znaczy "pidżama" ale po chińsku w dialekcie mandżurskim.

Bursztyn
czwartek, 1 października 2020, 12:46

R długo bawilo się z kontraktem Teraz jest już SKY HUNTER a to była kość niezgody Firma RRAPS posiada już kapitał zakładowy 120 mln usd

Bursztyn
czwartek, 1 października 2020, 11:09

Jeżeli radary sentinel zintegrują z kopułą to jest szansa że 5 korpus je otrzyma ekspresowo

Rhotax
piątek, 2 października 2020, 06:28

Oby ! Odstraszanie przez zwiększanie kosztów wejścia do RP to podstawa !!!

Troll z Polszy
czwartek, 1 października 2020, 10:50

"After Israel refused to hand over underlying source code for the powerful air defense system, US military scrapped plans to acquire more units" Prawda czasu prawda ekranu

Fanklub Daviena
czwartek, 1 października 2020, 10:44

Armia USA tego nie chciała. Kazał jej kupić Senat zmuszony przez żydowskie lobby.

Marek1
piątek, 2 października 2020, 10:04

A jakie ty masz pojęcie CO chce US Army, a czego nie chce ? W Sputniku o tym piszą ? ;)) Ps. Iron Dome to obecnie NAJlepszy na świecie system obrony krótkiego zasięgu. Tylko dyletanci w to wątpią.

H2O
piątek, 2 października 2020, 09:22

A toś mnie ubawil. Armia od paru lat inwestuje w izraelskie systemy miliardy, a ty piszesz, że nie chce towaru za który płaci? Dobre! Pisz więcej, przyda się trochę radochy od rana!

Rhotax
piątek, 2 października 2020, 06:30

Tylko producenci Os i Pancyrów to nie żydowskie lobby ? (jak Pancyry pochwalić się będą mogły 2400 zestrzeleniami i to nie tylko bocianów to pogadamy...)

say69mat
czwartek, 1 października 2020, 10:38

@Amerykańska armia otrzymała pierwszą z dwóch baterii systemu przeciwrakietowego Iron Dome (ang. Żelazna Kopuła), produkowanego przez izraelskiego Rafaela. ... nam pozostają dobre chęci elit politycznych, Chopin, Zaduszki i Żelazowa Wola.

Rhotax
piątek, 2 października 2020, 06:31

Oraz Muzea i pomniki ...no i Matka Częstochowska i czarodziejskie amulety z ampułkami z krwią ...

observer
sobota, 3 października 2020, 09:20

Nie wycieraj forum Matką Bożą. Nie znasz się, nie czujesz, nie rozumiesz - odpuść, poczytaj, pogadamy. Cytat: „Szczegóły ukazania się Najświętszej Dziewicy znamy także z relacji świadków pośrednich – mieszkańców wsi, do których dotarli oszalali z grozy bolszewicy, szukając jakiegokolwiek schronienia. Uciekinierzy byli w stanie szoku nerwowego! Mieli przerażone, wytrzeszczone oczy, szczękali zębami, zachowywali się bezrozumnie, usiłując schować się gdziekolwiek, choćby w psiej budzie! Na klęczkach błagali Polaków o ukrycie, otwarcie przyznając, że ratują się ucieczką przez Carycą – Matier Bożju”.

Tweets Defence24