Reklama

Siły zbrojne

Zdalnie sterowany Minigun na uzbrojeniu Osprey'a [WIDEO]

MV-22B Osprey z systemem AN/AWG-35. Fot. BAE Systems
MV-22B Osprey z systemem AN/AWG-35. Fot. BAE Systems

US Marines testują na maszynach pionowego start MV-22 Osprey system uzbrojenia strzeleckiego mający zastąpić strzelców pokładowych. Jest to to wysuwany, umieszczony pod kadłubem, zdalnie sterowy sześciolufowy karabin maszynowy GAU-17 Minigun. Zapewnia on dookólne pole ostrzału i znacznie większą siłę oraz precyzję ognia jak również jest bezpieczniejszy dla strzelca i desantu.

Piechota Morska USA upubliczniła nagrania z realizowanych przez Marine Medium Tiltrotor Squadron 268 (VMM-268) w rejonie Okinawy testów systemu uzbrojenia  AN/AWG-35(V) produkowanego przez BAE Systems. Jest to nic innego jak instalowana w luku służącym do podwieszania ładunków zdalnie sterowany moduł uzbrojenia, wyposażony w sześciolufowy karabin maszynowy systemu Gatlinga GAU-17 (M134 Minigun) kalibru 7,62 mm o szybkostrzelności 4 tys. strz./min. Broń tego typu zapewnia znacznie większą siłę ognia niż tradycyjny karabin maszynowy.

W konfiguracji testowanej przez US Marines jest on zdalnie sterowany przez operatora znajdującego się w ładowni MV-22B Osprey. System korzysta z głowicy optoelektronicznej posiadającej tryb dzienny i nocny oraz posiada stabilizacje i pole ostrzału w zakresie 360 stopni w poziomie, czyli znacznie więcej niż strzelec pokładowy, który zajmuje stanowisko na tylnej rampie.

Co równie istotne, użycie DWS nie koliduje z załadunkiem czy rozładunkiem żołnierzy. System jest wsuwany do kabiny podczas lądowania oraz podczas dolotu do celu i wysuwany w kilka sekund gdy potrzebne jest jego użycie. Cały moduł AN/AWG-35(V) jest konstrukcją dość zwartą, umieszczoną w centralnej części ładowni i korzystającą z luku systemu podwieszania zewnętrznych ładunków, co oznacza, że nie wymaga do instalacji istotnych modyfikacji maszyny. Ubrojenie jest sterowane z użyciem prostego panelu przez członka załogi MV-22B Osprey nie będącego pilotem, jednak w 2019 roku koncern BAE Systems Controls uzyskał kontrakt o wartości 1,9 mln dolarów, dotyczący integracji AN/AWG-35(V) z wyświetlaczem nahełmowym CHMD.

WIDEO: Czekając na Trumpa - Wielkie odliczanie

Reklama

Komentarze (9)

  1. ito

    Jeśli już koniecznie musieliśmy kupować od Amerykanów latadła to trzeba było kupować ospreye.

    1. edi

      chyba do zestrzeliwania przez wszystko co lata i jezdzi.to taki trochę lepszy chinook za cenę F 35 .ciekawe gdzie będą sie desantować polscy marines. ps Polska nie ma marines.

    2. Auslander

      A czym to zabezpieczysz ? Aby ta krowa wylądowała bezpiecznie musisz mieć przewagę w powietrzu i na ziemi . Żaden to samolot bojowy tylko transportowiec .

    3. ito

      Gdzieś napisałem, że to samolot bojowy? Lepszy niż bieda- hawki, przynajmniej popchnąłby do przodu zdolności transportowe WP zamiast je cofać. A kupowanie F 35 przy całkowitym braku infrastruktury (i braku pomysłu na jej stworzenie) do wykorzystania jego możliwości to z punktu widzenia interesu Polski wręcz sabotaż- bo w kształcie dzisiejszym jest to czysty program wsparcia finansowego gospodarki sojusznika- i, ewentualnie, zapewnienia rezerw sprzętowych lotnictwu tegoż sojusznika.

  2. edi

    ha ha zasięg ognia miniguna 1200m , starej 9K32 Strieła-2 2800m.co tu komentować?

    1. Myślisz coś?

      No właśnie, po t a k i m wpisie co tu komentować? Gdyby to było takie proste, to by nic nigdy nie wystartowało. Nawet w Afganistanie, mimo obecności Stingerow rosyjskie śmigła latały. Ha ha. Piszesz jakbyś się wczoraj urodził? Ha ha

  3. gromek

    moglby byc troche wiekszy kaliber, ale pomysl swietny

    1. Fanklub Daviena

      Wcale nie świetny: to desperacka proteza, wobec tego, iż z powodu śmigieł VM-22 ma ograniczone pole ostrzału z ładowni przy wspieraniu desantu i musi być automatyka, by w ferworze walki strzelec nie ostrzelał śmigieł. Ten system nie działa na ziemi, gdzie przecież wsparcie desantu jak najbardziej jest potrzebne, a i w niskim zawisie, z uwagi na znacznie większe niż w helikopterach wzniecanie przez V-22 ograniczającego widoczność pyłu (również wodnego nad wodą a nawet nad mokrym polem ryżowym!) jego przydatność też jest ograniczona. Zajmuje cenne miejsce na środku ładowni i waży dużo więcej niż minigun bez wieżyczki. Nie ma się co zachwycać - to atrapa mająca częściowo ułagodzić żołnierzy wściekłych, że nie mogli liczyć na wsparcie ostrzałem jak z helikopterów, co jest tym gorsze, że V-22 z uwagi na 2x mniejszą prędkość podchodzenia do lądowania i wznoszenia się, jest 2x dłużej narażony na ostrzał w porównaniu z helikopterami.

    2. Davien

      I znowu rozbawiłes wszystkich:)) Ale akurat wbrew twoim bajkom Osprey znacznei szybciej i laduje i startuje od smigłowców czyli znowu funku wtopa jakzawsze:).

    3. R

      "Ale akurat wbrew twoim bajkom Osprey znacznei szybciej i laduje i startuje od smigłowców " zapomniales dopisac, ze to wg Ciebie.

  4. Fanklub Daviena

    Ja tam czekam na obiecane 6 szt. rakiet CUDA ("hit-to-kill"!) i wieżyczkę z działkiem laserowym do F-35 oraz railguna, co to zmiata góry i zestrzeliwuje międzykontynentalne rakiety balistyczne, na Zumwalta! :)

    1. Rah Warsz

      Funky Davien jak miło cie w zdrowiu widzieć, zawsze na czas i niezawodny jak rosyjskie podróbki szwajcarskich zegarków. Odnosząc się do twojej wiele wnoszącej wypowiedzi... To Jak tam się ma Su 57, czy został wygrzebany z litosfery i posklejany taśmą do kupy? A co u Ochotnika co to ma latać wraz z nim(Su 57) i przewozić 2 tony mega-hiper-extra-super bomb i rakiet ? Słyszałem od wiewiórek, że ani tych rakiet i bomb ani rozwiązanego systemu sterowania to do niego nie ma jeszcze (jest za to skorupa ze starym silnikiem i sterowaniem jak od chińskiego drona)...to co, rozpoczęły się już poszukiwania Karłów i Hobbitów na lotników-kamikadze? Co słychać w programie Biuriewiestnika, co latać miał do znudzenia wokół globu i jeszcze wymanewrować każdy system samoobrony? Czy to prawda, że przeleciał kilka kilometrów i zmiótł całkiem spory obszar nad M.Białym w okolicy miejscowości Nienoksa? Co prawda gór jak railgun z Zumwalta nie przeorał ale kawałek 45 Centralnego Poligonu Doświadczalnego Marynarki Wojennej Federacji Rosyjskiej zaliczył skutecznie :). Lecimy dalej... co tam nowego w wielkimi programami floty: śmigłowcowców, lotniskowców, krążowników, niszczycieli i nowych fregat dla marynarki FR...anulowany/zawieszony smuteczek? Jak się ma program Armat(k)a i te setki T14, silnik już jest do nich i czy systemy wizyjne dopracowano? Czy nadal co kilkadziesiąt km jest konieczny przegląd, a załoga żeby wiedzieć co się dzieje dookoła wozu nadal na gorących łączach z towarzyszącymi 72TB3 musi być? Jak tam się ma "najmocniej opancerzony w świecie BWP" T15, nie siada już na nosek i się nie zakopuje się w trudniejszym terenie? Powiedz gdzie te tysiące Kurgańców, jeżdżą już w docelowej wersji a nie jako prototypy po Placu Czerwonym ?Co z nowym kołowym transporterem Bumierang? Czy nie okazał się przypadkiem be (ponoć za malutki) i nie jest teraz przekonstruowany? Może jeszcze jakieś inne ciekawe wieści podrzucisz Funky Davien?

    2. Davien

      Funku jak zrobicie choc cos na tym poziomie zaawansowania jak F-35 czy USS Zumwalt t wtedy pogadamy bo jak na razie to poza moderkę Su-27 i okrety gorsze od spruance'a wyjśc nie mozecie:)

    3. Gnom

      Zauważ, ze nawet te znane firmy które zakładali w Szwajcarii polscy żydzi, dziś są w większości w posiadaniu ruskiego kapitału prywatnego (jak i sporo szwajcarskich banków).

  5. Kuku

    w USA są wspaniali inżynierowie i technicy. jestem jednym z nich ☺

  6. Davien

    3000 nabojów na minutę. Przyda się kiedy głodni, bezrobotni i pozbawieni prawa do opieki medycznej ludzie wyjdą protestować.

    1. Nikt

      Fajnie tak sie podszywać?

    2. Fanklub Daviena

      U nas w Rosji mamy od tego SU-35

    3. Wania

      Myślisz, że Rosja planuje zakup tego systemu? Nie Rosja będzie musiała sobie radzić dotychczasowymi metodami.

  7. wiarus

    Piękna maszyna

  8. morze stali

    Przeniesiony system mniejszego kalibru z Herculesa C-130 do oczyszczania rejonu lądowania desantu.

  9. Paweł P.

    W sumie fajne maszyny.

Reklama