W piątek 15 czerwca br. na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych Orzysz odbył się Dzień Dostojnych Gości. Dynamiczny pokaz, podczas którego zaprezentowano możliwości bojowe 15 Giżyckiej Brygady Zmechanizowanej oraz natowskiej Batalionowej Grupy Bojowej, był zwieńczeniem ćwiczenia taktycznego PUMA-II-18, realizowanego w ramach międzynarodowych manewrów SABER STRIKE 18.
[GALERIA_19921]
Podczas pokazu dynamicznego brytyjskie jednostki zwiadowcze wycofały się pod osłoną artylerii. W ostrzale przeciwnika brały udział samobieżne moździerze typu Rak i wyrzutnie kierowanych pocisków przeciwpancernych Spike. Obronę przeciwlotnicza wspomagały rumuńskie Oerlikony (rumuńska bateria jest jedyną w Polsce jednostką z armatami plot. kalibru 35 mm). Wsparcie z powietrza zapewniały F-16 i śmigłowce Mi-24. Na flankach operowały amerykańskie AH-64 Apache, które wsparły kontratak polskich czołgów.
Organizowane w dniach 3-15 czerwca przez Dowództwa Wojsk Lądowych USA w Europie (USAREUR) manewry SABER STRIKE 18 odbywały się na terenie Estonii, Litwy, Łotwy i Polski. W ćwiczeniach wzięło udział blisko 18 000 żołnierzy z 20 państw. Polska oddelegowała ponad 5000 żołnierzy oraz 1000 pojazdów i jednostek sprzętu wojskowego z jednostek podległych Dowództwu Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych.
Tegoroczne ćwiczenia Saber Strike były już ósmą edycją organizowanych od 2010 roku manewrów. Kluczowym elementem ćwiczeń było współdziałanie jednostek poszczególnych państw z Batalionowymi Grupami Bojowymi NATO, które stacjonują na ternie Polski i krajów bałtyckich. Doskonalone jest także przemieszczanie jednostek na długich dystansach i ich współdziałanie z lotnictwem.
Przykładem przerzutu jednostek amerykańskich na dużą odległość był przeprowadzony w ramach Saber Strike-18 przejazd 2 Pułku Kawalerii Armii Stanów Zjednoczonych z miejsca swojej stałej dyslokacji w Niemczech przez terytorium Polski. Amerykańscy kawalerzyści wzięli następnie udział w poszczególnych epizodach taktycznych na polskich, litewskich i łotewskich poligonach.
W tegorocznych manewrach uczestniczyli żołnierze z następujących państw: Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Izraela, Kanady, Litwy, Łotwy, Macedonii, Niemiec, Norwegii, Rumunii, Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Włoch. Po stronie polskiej głównym ćwiczącym była 12 Dywizja Zmechanizowana.
Tomasz Nowak