Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: mundurowi walczą o L-4, nowy dowódca w Szczecinie, rekordowy Air Show, Rosja ostrzega Zachód przed inwazją na Syrię

Tegoroczny Air Show był wyjątkowo udany - podkreślają organizatorzy - fot. J.S
Tegoroczny Air Show był wyjątkowo udany - podkreślają organizatorzy - fot. J.S

Wtorkowy przegląd prasyGazeta Wyborcza – 240 tys. mundurowych zaczyna bój o L4 - Dziś pod Sejmem protesty przeciwko obcięciu chorobowego. Funkcjonariusze nie zgadzają się, aby na chorobowym dostawali tak jak cywile tylko 80 proc. pensji - pisze Leszek Kostrzewski. Pikieta ma się rozpocząć o godz. 9. Dokładnie o tej samej godzinie w Sejmie rozpocznie się wysłuchanie publiczne projektu o zwolnieniach na chorobowym służb mundurowych. Zasady wysłuchania ustala regulamin Sejmu. To forma uczestniczenia obywateli w stanowieniu prawa. Stosuje się ją rzadko, zazwyczaj przy szczególnie kontrowersyjnych projektach ustaw. Po raz pierwszy wysłuchanie odbyło się w 2005 roku podczas dyskusji na temat depenalizacji obrotu miękkimi narkotykami. W tej kadencji miało miejsce np. przy okazji ustawy deręgulacyjnej. (…) Dziś nikomu w Polsce nie opłaca się chorować tak jak mundurowym: 240 tys. policjantów, żołnierzy, strażaków, celników, funkcjonariuszy Straży Granicznej, Służby Więziennej, BOR, CBA i ABW. Na zwolnieniu lekarskim dostają 100 proc. pensji oraz wszelkie nagrody i dodatki.

Więcej: MSW będzie aktywniej walczyć z handlem ludźmi

Nasz Dziennik – Nowy dowódca w Szczecinie - General brygady Marek Mecherzyński został wczoraj dowódcą 12. Dywizji Zmechanizowanej im. Bolesława Krzywoustego. Zastąpił na tym stanowisku generała dywizji Ireneusza Bartniaka. Został on skierowany do prac nad stworzeniem struktur w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych – nowej instytucji, która zastąpić ma 1 stycznia 2014 r. obecne dowództwa sił lądowych, powietrznych, morskich i specjalnych. General Mecherzyński dowodził m.in. pierwszą zmianą Polskiego Kontyngentu Wojskowe go w Afganistanie.

Więcej: Gen. Marek Tomaszycki nowym Dowódcą Operacyjnym Sił Zbrojnych

Gazeta Wyborcza Radom – To był rekordowy Air Show - Tegoroczny Air Show odwiedziło blisko 200 tys. osób. Organizatorzy podkreślają, że pokazy były wyjątkowo udane i bezpieczne. Zebrano ponad 100 litrów krwi, a autobusy MZDiK półtora raza okrążyły ziemię! Radom był gospodarzem Air Show po raz dziewiąty. Biuro prasowe imprezy podaje, że pokazy w niedzielę obejrzało ok. 100 tys. osób. W sobotę widzów było ok. 80 tys. Pod względem udziału ekip Air Show był rekordowy. Wzięło w nim udział ponad 210 samolotów i śmigłowców, z tego 50 reprezentowało barwy 20 państw (w 2011 r. było ich ponad 180 z 17 państw). Organizatorzy i służby podkreślają, że Air Show 2013 był bardzo bezpieczny. "W tym roku były to wyjątkowo udane, niezwykle dynamiczne, widowiskowe pokazy. Również pod względem organizacyjnym tegoroczny Air Show miał bardzo sprawny przebieg.

Więcej: Samoloty szkolne na Air Show 2013

Dziennik Polski – Rosja ostrzega Zachód - Ostrzelano inspektorów ONZ, co opóźni kontrolę na przedmieściach stolicy. Gęstnieje atmosfera wobec Syrii pisze Kazimierz Sikorski.  Międzynarodowi obserwatorzy, którzy wczoraj ruszyli na przedmieścia Damaszku, gdzie w środę miało dojść do ataku chemicznego, zostali ostrzelani. Brytyjski premier przerywa urlop, a amerykańskie okręty wojenne kierują się na Morze Śródziemne. Stanowczy protest przeciw interwencji zgłasza Rosja. Wydaje się, że jeśli inspektorzy oenzetowscy potwierdzą, iż to wojsko prezydenta Asada ostrzelało bronią chemiczną ludność na przedmieściach Damaszku, może dojść do zachodniego ataku rakietowego i bombowego na pozycje syryjskich wojsk. (…) Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow oświadczył wczoraj, że operacja przeciwko Syrii bez mandatu Rady Bezpieczeństwa ONZ byłaby bardzo poważnym naruszeniem prawa międzynarodowego. - Z dużym niepokojem słuchałem, jak w Paryżu i Londynie mówiono, że NATO może zaangażować się w likwidację broni chemicznej w Syrii również bez zgody Rady Bezpieczeństwa ONZ. To bardzo niebezpieczna, śliska droga- oznajmił Siergiej Ławrow na konferencji prasowej w Moskwie. Szef MSZ Federacji Rosyjskiej zauważył, że Zachód oskarża o atak chemiczny pod Damaszkiem władze Syrii, chociaż nie ma dowodów, i mimo to grozi użyciem siły militarnej wobec reżimu prezydenta Baszara el-Assada
Reklama

Komentarze

    Reklama