Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Komorowski mianuje generałów; Andrzej Duda zmieni zdanie o armii; Kurdowie na celowniku Ankary; Putin uderza w Europę nową doktryną; Szkolenia wojskowe dla studentów

Fot. Artur Weber/DPI MON
Fot. Artur Weber/DPI MON

Przegląd prasy pod kątem obronności

Gazeta Polska Codziennie, Jacek Liziniewicz, Komorowski mianuje generałów: ”Poznaliśmy nazwiska osób, które 1 sierpnia otrzymają nominacje generalskie. (…)awans z rąk Bronisława Komorowskiego otrzyma m.in. ppłk. Adam Duda, orędownik zakupu francuskich caracali (…). - Należałoby się zastanowić, czy przy niespełna 96-tys. armii potrzebnych jest ponad 100 generałów - mówi nam Wojciech Skurkiewicz, przewodniczący senackiej komisji obrony. (…)Część awansów nie budzi jednak żadnych kontrowersji. (…). Naturalny jest (…) awans gen. dyw. Mirosława Różańskiego, który niedawno został mianowany na dowódcę generalnego, co również jest stanowiskiem trzygwiazdkowym.”


Rzeczpospolita, Jacek Nizinkiewicz, Andrzej Duda zmieni zdanie o armii: W wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” szef MON Tomasz Siemoniak przekonuje, że będzie się starał o skuteczną współpracę z nowym prezydentem, a wygłaszane m. in. przez Andrzeja Dudę i Witolda Waszczykowskiego poglądy o złym stanie armii nie mają pokrycia w faktach. – „Jeśli prezydent Duda będzie miał dostęp do prawdziwych informacji na temat stanu polskiej armii, na pewno zmieni zdanie” – przekonuje minister obrony narodowej.


Gazeta Wyborcza – Trójmiasto, Anna Dobiegała, Szkolenia wojskowe dla studentów: „W programach studiów mają się pojawić elementy związane z bezpieczeństwem państwa - taki jest wymóg Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. (…) Na początku lipca do rektorów wszystkich uczelni nadzorowanych przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego trafił list dotyczący Resortowego Planu Wzmocnienia Bezpieczeństwa Państwa. (…) List kończy się słowami: „Zwracam się z uprzejmą prośbą o podjęcie działań, które miałyby na celu uwzględnienie treści związanych z bezpieczeństwem państwa w programach kształcenia na prowadzonych w uczelni kierunkach studiów." (…) Uczelniom pozostawionajest dowolność w zakresie realizacji zalecenia ministra - wyjaśnia Łukasz Szelec-ki, rzecznik prasowy Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego.”


Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Kurdowie na celowniku Ankary: „Na wniosek Turcji odbędzie się dziś nadzwyczajne posiedzenie ambasadorów państw NATO poświęcone sytuacji na pograniczu turecko-syryjskim. (…) Turcy rozpoczęli naloty na pozycje Państwa Islamskiego w północnej Syrii, udostępnili też swoje bazy dla sił amerykańskich, które prowadzą działania wymierzone w dżihadystów od września ub.r.(…) Turcy chcą jednak walczyć nie tylko z islamistami, ale także rebeliantami kurdyjskimi (…) na własnym terytorium, ale także ich pobratymców z Iraku i Syrii. Tymczasem w tych krajach Kurdowie też walczą z Państwem Islamskim we współpracy z USA.”


Gazeta Polska Codziennie, Konrad Wysocki, Putin uderza w Europę nową doktryną: „W niedzielę prezydent Rosji zatwierdził nową strategię morską państwa. Od tej pory marynarka wojenna FR ma jeszcze bardziej zaakcentować swoją obecność na wodach Atlantyku i Arktyki. Do końca roku siły zbrojne mają zostać wzmocnione 10 nowymi okrętami i 40 jednostkami strategicznymi. (…) W nowo przyjętym dokumencie strategiczne miejsce zajmuje również zaanektowany w ubiegłym roku Krym. (…) Wśród kolejnych punktów przyjętej doktryny znalazły się również zapisy o przyjaznych stosunkach politycznych Moskwy z Pekinem.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. Sky

    "Jeśli prezydent Duda będzie miał dostęp do prawdziwych informacji na temat stanu polskiej armii, na pewno zmieni zdanie" - Minister Siemoniak, widzę, jest optymistą - zakłada, że prezydent-elekt ma jakiekolwiek pojęcie o armii i będzie w stanie dojść do jakichkolwiek samodzielnych wniosków zgodnych z przedstawionymi danymi.

Reklama