Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorkowy przegląd prasy: Brytyjscy pancerniacy w Polsce; Brońmy cyberprzestrzeni; Dżihadyści zajęli pole gazowe; Rosyjskie protektoraty na Ukrainie; Brońmy cyberprzestrzeni

Challenger 2; fot. chor. Rafał Mniedło
Challenger 2; fot. chor. Rafał Mniedło

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa.

Nasz Dziennik, Piotr Falkowski, Rosyjskie protektoraty: "Na terenach opanowanych przez prorosyjskich separatystów doszło do złamania wszelkich zasad demokratycznego wyłaniania władz. Głosowanie było nie tylko niezgodne z ukraińskim prawem, ale także sami przywódcy rebeliantów nie przestrzegali własnych postanowień. (...) Wybory obserwowało kilkudziesięciu cudzoziemców, głównie członków małych organizacji nacjonalistycznych, w tym Polak Mateusz Piskorski, były poseł Samoobrony, który wcześniej "obserwował" m.in. referendum niepodległościowe na Krymie. (...) Władze Ukrainy uznają wybory w Donbasie za bezprawne, a wszelkie formy wspierania ich za przestępstwo. Także cudzoziemcy występujący w roli obserwatorów mają zostać ogłoszeni jako osoby niepożądane na Ukrainie. (...) Poparcie Rosji sprawia, że pomimo potępień Kijowa i Zachodu na wschodzie Ukrainy tworzy się kolejny na terenie byłego ZSRS zamrożony konflikt podtrzymywany militarnie przez Moskwę."

Rzeczpospolita, Marek Kozubal, Teksańczyków zastąpią dragoni: "Największą grupą obcych wojsk, które przebywają w Polsce, są teraz żołnierze z 12. Brygady Pancerno-Zmechanizowanej brytyjskiej armii. Jest ich ponad tysiąc. Do Polski przerzucili oni kilkaset pojazdów, w tym czołgi Challenger 2 oraz wozy piechoty Warrior. Wyspiarze wezmą udział w szkoleniu "Black Eagle-14", które rozpoczyna się na poligonie w Żaganiu. (...) Równocześnie na poligonie w Drawsku Pomorskim ćwiczą żołnierze 1. Brygady Bojowej z 1. Dywizji Kawalerii Armii Amerykańskiej. Do Drawska przyjechało ponad 200 Teksańczyków (...), którzy przywieźli ze sobą 10 czołgów M1 Abrams i transportery M2A3 Bradley. Jednostka ta bierze udział w rotacyjnym szkoleniu Heavy Detachment. (...)Amerykańscy pancerniacy będą w Polsce do świąt Bożego Narodzenia. Potem zastąpią ich amerykańscy żołnierze z 2. Pułku Kawalerii, który stacjonuje w Yilseck (Bawaria) w Niemczech. Jednostka ta wyposażona jest w nowoczesne transportery opancerzone Stryker."

Dziennik Polski, Dżihadyści zajęli pole gazowe. Zarabiają milion USD dziennie: Bojownicy dżihadystycznej organizacji Państwo islamskie ogłosili wczoraj, że po walkach z wojskiem syryjskim kontrolują pole gazowe w prowincji Hims w środkowej Syrii. Kilka dni temu opanowali inne, większe pole gazowe w tej części kraju. (...) Islamiści zdobyli też dwa czołgi, siedem samochodów z napędem na cztery koła oraz kilka ciężkich karabinów maszynowych. (...) IS obecnie kontroluje około jednej trzeciej terytorium Syrii oraz znaczne obszary Iraku, w tym liczne pola gazowe i naftowe w obu tych krajach. Stanowią one jedno z najistotniejszych źródeł finansowania tej radykalnej organizacji, określanej przez USA jako najlepiej finansowana organizacja terrorystyczna świata."

Parkiet, Możliwe cyberataki: "Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zaleca, aby polskie instytucje finansowe zachowały w najbliższym czasie szczególną ostrożność. Ma to związek z otrzymaniem od Rządowego Zespołu Reagowania na Incydenty Komputerowe Cert.gov.pl informacji o możliwych atakach hakerskich. (...) Zdaniem UKNF instytucje finansowe powinny się zastosować do zaleceń Cert.gov.pl. Chodzi m.in. o przygotowanie planu reakcji na ataki, wyznaczenie osób odpowiedzialnych za kontakty z dostawcami usług internetowych czy przygotowanie umowy z dostawcą łącza w sposób umożliwiający odparcie ataku hakerskiego. (...) UKNF jednak jasno podkreśla, że wspomniane ryzyko nie wpłynie na działanie i bezpieczeństwo systemu transakcyjnego giełdy."

Rzeczpospolita, Krzysztof Bondaryk, Brońmy cyberprzestrzeni: "W obliczu postępującej cyfryzacji zarówno życia publicznego, jak i prywatnego zauważalny jest wzrost zagrożeń dla suwerenności Polski oraz polskich obywateli wynikający z braku kompleksowego, systemowego rozwiązania dotyczącego ochrony informacji i danych stanowiących własność państwową i prywatną przechowywaną w cyberprzestrzeni RP. (...) Jednym z istotnych działań mających na celu uzyskanie przez polską armię zdolności do cyberobrony oraz prowadzenia działań w cyberprzestrzeni w resorcie obrony narodowej (RON) było utworzenie w 2008 r. wojskowego Systemu Reagowania na Incydenty Komputerowe. (...) Dostrzegając rosnące zagrożenia dla cyberprzestrzeni Polski oraz mając na uwadze określone zasoby kadrowe, finansowe oraz technologiczno-techniczne Sił Zbrojnych RP, minister obrony narodowej zdecydował w 2013 r. o konsolidacji potencjału obronnego dla potrzeb cyberbezpieczeństwa i cyberobrony. Kluczowe dla tego procesu stało się utworzenie Narodowego Centrum Kryptologii (NCK), którego naczelnym zadaniem jest opracowywanie rozwiązań umożliwiających specjalistyczne kryptograficzne zabezpieczanie informacji przetwarzanych w systemach teleinformatycznych eksploatowanych w MON i polskim wojsku. (...) NCK prowadzi we współpracy z polskimi wojskowymi i cywilnymi ośrodkami naukowo-badawczymi oraz przedsiębiorstwami przemysłu kryptograficznego szereg programów naukowo--badawczych i badawczo-rozwojowych, które w perspektywie kilku lat dostarczą rozwiązania dla kryptograficznej ochrony informacji w Polsce, będących wyłączną własnością Skarbu Państwa i spełniających najwyższe światowe wymagania w zakresie jakości i bezpieczeństwa."

Gazeta Wyborcza - Rzeszów, Katarzyna Staszewska, Chcą walczyć o Black Hawka: "Mamy pewien scenariusz w związku z doniesieniami medialnymi w sprawie możliwego wycofania się Sikorsky'ego z przetargu na dostawę 70 śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii - mówi Marian Kokoszka, przewodniczący związku zawodowego „Solidarność" w mieleckich zakładach. (...) Jutro w Katowicach zbiera się Krajowa Sekcja Przemyślu Lotniczego NSZZ „Solidarność". - Po tym spotkaniu, na którym uzgodnimy wspólne stanowisko (...), prześlemy nasze wnioski do władz państwowych. Do prezydenta jako zwierzchnika sił zbrojnych zwrócimy się o objęcie szczególnym nadzorem tego przetargu - zapowiada Kokoszka. (...) Kilka dni temu związek zawodowy wystosował do Ministerstwa Obrony Narodowej zapytanie o spotkanie. We wrześniu związkowcy rozmawiali już w sprawie przetargu z wiceministrem Czesławem Mroczkiem."

Reklama

"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie

Komentarze (2)

  1. Duda

    To teraz związkowcy zdecydują jaki śmigłowiec ma zostać wybrany, aby działacze zachowali stołki.

  2. dobs 4.11.2014

    Nasz Dziennik i wszystko staje sie "jasne"!. Ujadający ratlerek, którego nikt nie słucha.

Reklama