Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Wywiad z Ministrem Obrony Narodowej; Rosyjska baza w Erytrei; Wywiad z prezesem PGZ

Fot.MSWiA
Fot.MSWiA

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Nie rezygnujemy z żadnego z programów modernizacji armii”: Wywiad z Ministrem Obrony Narodowej, Mariuszem Błaszczakiem. „W kwietniu polska delegacja rozpoczęła w USA negocjacje dotyczące II fazy programu. Naszym założeniem dla tej fazy jest jak największa integracja polskich elementów (m. in. pojazdów specjalistycznych, kabin dowodzenia, radarów, elementów łączności) do systemu IBCS/PATRIOT.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Rosja odbudowuje wpływy na Czarnym Lądzie”: W Soczi przedstawiciele Erytrei, szef MSZ Osman Saleh oraz doradca prezydenta Yemane Gebreab, z ministrem spraw zagranicznych Federacji Rosyjskiej Siergiejem Ławrowem - dyskutowali o możliwej lokalizacji oraz skali inwestycji. „Władze na Kremlu poinformowały o planach stworzenia logistycznego centrum w jednym z portów Erytrei. Inwestycja ta była dyskutowana podczas spotkania szefa resortu dyplomacji FR Siergieja Ławrowa z przedstawicielami rządu w Asmarze. [...] Prócz szukania rynków zbytu Rosja od dawna dąży do zainstalowania na wybrzeżu Morza Czerwonego obiektów morskich, tak jak to wcześniej uczyniły państwa europejskie oraz Chiny [...] Według Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI) Rosja w ciągu ostatni dziesięcioleci sprzedała broń do co najmniej już 30 państw afrykańskich.”


Marcin Piasecki, Rzeczpospolita, „Bardzo mocno przykładamy się do targów w Kielcach”: Wywiad z prezesem Polskiej Grupy Zbrojeniowej, dr Jakubem Skibą. „Na pewno mamy duże osiągnięcia w zakresie budowy systemów radiolokacyjnych. Produkujemy bardzo dobre konstrukcje, które budzą respekt. To na przykład radary P-18PL wczesnego wykrywania powietrznych obiektów typu Stealth lub systemy pasywnej radiolokacji PCL-PET. Nieźle nam idzie budowa platform lądowych - intensywnie pracujemy nad bojowym wozem piechoty Borsuk.”


Reklama

Komentarze (1)

  1. As

    Rezygnować z programów modernizacyjnych nie możemy, ale rozciągać tą modernizację w nieskończoność i owszem.

Reklama