Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Szkolenie rezerw SZ RP; Wizyta członków sejmowej komisji ds. służb specjalnych na Islandii; Turcja rozważa zakup S-400 Triumf; Dżihadyści na granicy polsko – białoruskiej?

Fot. MON
Fot. MON

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Artur Radwan, Dziennik Gazeta Prawna, „Wojsko szkoli rezerwistów na ilość, nie jakość”: Kontrowersje wokół planów resortu obrony narodowej, dotyczącego szkolenia rezerwistów. „MON drugi rok z rzędu chce wysłać na ćwiczenia do 200 tyś. żołnierzy rezerwy. Byli wojskowi apelują, aby resort obrony wzywał na szkolenia tych, których doświadczenie można będzie wykorzystać przez kolejne 20 lat [...] W 2022 r. armia może wezwać na ćwiczenia do 200 tyś. żołnierzy rezerwy, którzy wcześniej służyli, a obecnie nie są związani z Narodowymi Siłami Rezerwy (NSR) i tzw. terytorialsami. Do tysiąca ma zaś wynieść liczba żołnierzy NSR, którzy mogą być powołani do czynnej służby. Do 200 osób będzie można powołać w ramach okresowej służby wojskowej, a do 48 tyś. - w ramach służby przygotowawczej, z kolei do terytorialnej służby wojskowej - maksymalnie 35 tyś. osób. Takie limity znalazły się w projekcie rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie określenia liczby osób, które w 2022 r. mogą być powołane do czynnej służby wojskowej.”


Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Po co polski poseł odwiedza Islandię”: Na Islandii przebywają obecnie cztery polskie samoloty F-16 z uzbrojeniem i sprzętem. „Pięciu posłów (PiS, KO i Lewica) z sejmowej komisji ds. służb specjalnych odwiedziło w ubiegłym tygodniu Polski Kontyngent Wojskowy na Islandii. Ten wyjazd może o tyle zaskakiwać, że misja zakończyła się oficjalne wczoraj, a wszyscy żołnierze mają wrócić do Polski do końca przyszłego tygodnia. Jaki był więc cel wizyty? - Szczegółów nie mogę podać, bo są niejawne. To była zaplanowana wcześniej wizytacja - wyjaśnia DGP poseł Waldemar Andzel, szef komisji ds. służb specjalnych.”


Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, „Erdogan testuje cierpliwość Waszyngtonu”: Turcja może pogłębić napięcia wewnątrz NATO, a także doprowadzić do nałożenia kolejnych sankcji przez Waszyngton na Ankarę. „Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan poinformował niedawno o tym, że jego kraj rozważa zakup od Rosji kolejnego zestawu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego S-400 Triumf. Działaniom tym sprzeciwiają się Stany Zjednoczone, które mogą nałożyć kolejne sankcje na Turcję. [...] W przyszłości nikt nie będzie w stanie ingerować w to, jakie systemy obronne kupujemy, z jakiego kraju i na jakim poziomie - powiedział Recep Tayyip Erdogan w wywiadzie wyemitowanym w CBS News w niedzielę. Tym samym prezydent Turcji odniósł się do nacisków ze strony USA, które negatywnie oceniają zakup sprzętu wojskowego od Rosji.”


Izabela Kacprzak, Grażyna Zawadka, Rzeczpospolita, „Dowody w telefonach”: Imigranci złapani przez polskie służby na granicy polsko – białoruskiej najprawdopodobniej są powiązani z Państwem Islamskim. „Nawet co czwarty sprawdzony imigrant złapany na bezprawnym przekroczeniu granicy może mieć kryminalną przeszłość - twierdzą polskie służby specjalne. [...] Rząd chce o kolejne 60 dni przedłużyć stan wyjątkowy w trzech województwach graniczących z Białorusią. By uzasadnić restrykcje, szefowie - MON Mariusz Błaszczak oraz MSWiA Mariusz Kamiński -przedstawili w poniedziałek informacje na temat cudzoziemców, którzy po nielegalnym przedostaniu się do Polski zostali osadzeni w sześciu ośrodkach strzeżonych Straży Granicznej. Z 200 osób, które prześwietliły służby, co czwarta ma mieć powiązania z organizacjami terrorystycznymi, przemytem ludzi lub ma przeszłość kryminalną.”


Reklama

Komentarze (3)

 1. Rezerwista7X

  Szkolenie rezerw po ZSW to fikcja. W większości nadają się do sprzątania. Wiek po ZSW to OD ok 40 lat. Fizycznie małosprawni. Mają prawo odmówić wykonania ciężkich fizycznie prac ze względu na stan zdrowia. MON dużo mówi o przeszkoleniu rezerey na nowy sprzęt. Wygląda to tak, że wstawia się same piątki za przeszkolenie na danym sprzęcie TYLKO rezerwista nawet go na oczy nie widział. Szkolenie operatorów na agregaty prądotwórcze, azot, powietrze itd jest nierealne. Nie wyszkoli się na SIŁĘ pod karą grzywny czy więzienia w 2 czy 3 tygodnie. Rezerwiści nie mają BHP i świadectwa kwalifikacji, które musi być podpisane. Nikt ich do tego nie zmusi. Podobnie czy da się wyszkolić mechanika Kraba, Langusty, BWP człowieka, który w cywilu jest np. piekarzem. Jestem obecnie w rezerwie i to jeden wielki przekręt by zapełnić tabelki. Jak byłem na WKU i powiedziałem, że ostatni raz jeździłem ciężarówką w wojsku 27 lat temu i nie znam się na naprawach pojazdów to mi powiedzieli, że muszą wypełnić tabelki, że jest takie zapotrzebowanie.... W rezerwie nawet jednego metra nie pozwolili mi przejechać po placu. Kolega nie podpisał tzw. testu i nie może strzelać lol. Dawali wszystkie odpowiedzi. Nic nie trzeba się uczyć. Chcieli podpis by się zabezpieczyć przed sądami jakby coś odwalił. Wystarczy nic nie podpisywać i stajesz się tam zbędnym. Jeśli podpiszesz jakieś papiery to będziesz ciągany co chwilę w czasie kiedy młodzi ludzie nawet dnia nie spędzili w koszarach. Ciąga się ludzi po 40stce i wymaga by coś robili. Wiadomo, że będą balastem. Powinna wrócić ZSW na 6 miesięcy bez względu na wykształcenie.

  1. KPS

   @Rezerwista7X... masz rację, szkolenie jest tylko na papierze i tak robione aby WKU miało to z głowy. Ja miałem "przeszkolenie" na sprzęcie, które na oczy nie widziałem ponieważ nikt nie załatwił rezerwistom poświadczenia bezpieczeństwa.. wszyscy dostali oceny bardzodobre!!! Kadra jest happy, WKU jest happy! a jak dojdzie co do czego t będziemy w ciężkim Gie

 2. KPS

  "Wojsko szkoli rezerwistów na ilość, nie jakość." jako rezerwista całkowicie się z tym zgadzam. Ćwiczenia w większości nic nie dają, ani rezerwie ani jednostkom wojskowym. WKU ściemnia powołując np. tego samego rezerwistę na ćwiczenia do trzech różnych jednostek w ciągu roku/dwóch lat. A na ćwiczeniach non stop kolor z "maski włóż/karabin rozłóż ... i traktowanie rezerwisty jako 5 kategorii żołnierza.

  1. marian

   Prawda, rok temu wezwanie do jednej jednostki. Na najbliższy piątek wezwanie mam już gdzieś indziej. Jakość? Zobaczymy, szału się nie spodziewam, jeżeli w ogóle mnie przyjmą ze względu na stan zdrowia i wiek ;)

  2. KPS

   @marian... które WKU?

  3. marian

   Napiszę tylko, że to w woj. pomorskim. Mogę być jedynym żołnierzem z mojego WKU rozpoczynającym ćwiczenia w tym terminie (tak było rok temu), więc pozwolisz, że nie podam szczegółów.

 3. marian

  To teraz taka moda, aby czołgać się w piachu z bronią bez magazynka? Czy raczej BHP przewyższa zdrowy rozsądek? Rozumiem, że w tych "nowoczesnych" kakakaskach, to raczej nie jest rezerwa. Proszę mnie poprawić, w razie czego.

Reklama