Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Rosja wycofuje się z Syrii; Black Hawk z uzbrojeniem Lockheed Martin; Polfa Tarchomin w PGZ?; Turcja bombarduje Kurdów; Gen. Koziej negatywnie o koncepcji OT; 12 tys. polskich żołnierzy na tegorocznej Anakondzie

Fot. Turkish Air Force
Fot. Turkish Air Force

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, "Rosja wyjdzie z Syrii?": Rosja ogłosiła wycofanie sił zbrojnych z terenów Syrii. Obserwatorzy wiążą to z rozpoczynającymi się mediacjami w Genewie. "To duże zaskoczenie. Putin we wrześniu ub.r. zdecydował o wysłaniu do Syrii setek żołnierzy i rozbudowie bazy lotniczej, z której prowadzono bombardowania wrogów rządu w Damaszku - głównie grup opozycyjnych popieranych przez Zachód i kraje arabskie, w mniejszym stopniu dżihadystów z Państwa Islamskiego. To pozwoliło lądowym siłom prorządowym przełamać impas na froncie i odbić trochę terenów z rąk opozycji."


Zbigniew Lentowicz, Rzeczpospolita, "Lockheed Martin uzbroi mieleckie black hawki": Z okazji wyprodukowania i wysłania 300. maszyny do USA, PZL Mielec ogłosił, że będzie się starał o kontrakt dla polskiej armii. W tym celu obecne kierownictwo MON ma rozpocząć negocjacje. PZL Mielec, który obecnie należy do konsorcjum Lockheed Martin oferuje dostarczenie uzbrojonych śmigłowców w mniej niż rok od podpisania kontraktu.


Piotr Nisztor, Gazeta Polska Codziennie, "Polfa Tarchomin do PGZ-etu": Pojawiła się koncepcja wcielenia polskiej firmy farmaceutycznej - Polfa Tarchomin - w struktury Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Firma miałaby wzmocnić cywilną produkcję w PGZ. "Polfa Tarchomin mogłaby więc stać się fundamentem produkcji farmaceutyków i wyrobów medycznych dla polskiej armii. Wpływy uzyskane dzięki kontraktom zawartym z Ministerstwem Obrony Narodowej mogłyby być inwestowane w nowe technologie i stać się kołem zamachowym rozwoju dla resztek państwowego sektora farmaceutycznego."


Marta Ziarnik, Nasz Dziennik, "Ankara bombarduje": Turcja w odpowiedzi na ostatnie zamachy w Ankarze, rozpoczęła naloty i bombardowania na cele kurdyjskich bojowników w Iraku.  "Z samego rana 11 tureckich samolotów rozpoczęło bombardowania obozów należących do zdelegalizowanej PKK Jak podaje Agencja Reutera, w sumie naloty przypuszczono na 18 celów zlokalizowanych w górach w północnym Iraku, wśród których znajdowały się m.in. kryjówki bojowników, schrony i składy amunicji. Fox News podaje, że w operacji wykorzystano dziewięć myśliwców F-16 i dwa F-4."


Tomasz Modzelewski, Polska - Dziennik Bałtycki, "Religia nie może być kryterium w wojsku": Wywiad z byłym szefem Biura Bezpieczeństwa Narodowego, gen. bryg. w st. spocz. Stanisławem Koziejem. Generał krytykuje koncepcję tworzenia wojsk Obrony Terytorialnej przez obecne kierownictwo MON.


Łukasz Cieśla, Polska - Głos Wielkopolski, "Anakonda, czyli wielkie manewry z udziałem naszych żołnierzy":  W tegorocznych manewrach pod kryptonimem Anakonda, weźmie udział blisko 25 tys. żołnierzy, z czego 12 tys. z Polski. Zagrożenia hybrydowe będą tematem przewodnim manewrów.  Ćwiczenia odbędą się w dniach 7-17 czerwca.  

Reklama

Komentarze

    Reklama