Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Państwo Islamskie traci terytorium na Bliskim Wschodzie; Za zamachem w Tajlandii stoją dżihadyści; Rosja zaatakuje Ukrainę?; Przez zamachy Europa traci na turystyce; Terroryści rekrutują wśród uchodźców; Nowi generałowie

Leopardy 2A5 w 2016 roku. Fot. R. Surdacki / Defence24.pl
Leopardy 2A5 w 2016 roku. Fot. R. Surdacki / Defence24.pl

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Robert Stefanicki, Gazeta Wyborcza, „Kalifat w defensywie”: Dżihadyści ponoszą klęskę w Syrii, jednakże nadal w ich posiadaniu jest 1/3 kraju. „W minionym tygodniu ostatni bojownicy Państwa Islamskiego (PI) uciekli z Manbidżu. Po trwającej 73 dni ofensywie to niegdyś 70-tysięczne miasto przy granicy z Turcją zostało zdobyte przez kurdyjsko-arabską koalicję o nazwie Syryjskie Siły Demokratyczne, silnie wspieraną przez USA. Jak donosili lokalni działacze, w nalotach amerykańskiej koalicji na Manbidż i okolice zginęły dziesiątki cywilów. Ale ponad 2 tyś. ludzi trzymanych przez dżihadystów jako żywe tarcze odzyskało wolność.”


p.jen, Rzeczpospolita: „Zdaniem władz Tajlandii seria zamachów w ubiegłym tygodniu nie była dziełem islamskich terrorystów. Według policji za wybuchami oraz kilkoma pożarami stoi jedna osoba, na polecenie której dokonano tych aktów sabotażu. Szczegółów nie ujawniono. W wyniku zamachów m.in. na wyspie Pokhet w ubiegły czwartek i piątek zginęło czterech obywateli Tajlandii, a kilkadziesiąt osób zostało rannych, w rym zagraniczni turyści.”


Zbigniew Mach (tłum.), Polska The Times, „Ukraina w strachu: Rosja może nas znowu zaatakować”: Nie słabnie napięcie między Ukraina, a Rosją. Eksperci przestrzegają przed wybuchem konfliktu zbrojnego na nowo. „Ale ostatnio pojawiły się obawy, że ponownie dojdzie do wybuchu regularnego konfliktu na szeroką skalę między Rosją a Ukrainą.(...) Rosyjski prezydent przyrzekł akcje odwetowe.”


Jakub Mielnik, Wprost, „Turystyka w czasach terroru”: Ostatnie zamachy w Europie uderzyły w czuły punkt starego kontynentu - w turystykę - prawie 40% mniej obywateli Japonii, Korei i Tajwanu odwiedza Niemcy. Wyjątkiem są kraje, w których nie doszło jeszcze do spektakularnych zamachów, np.  Hiszpania.


Aleksander Kłos, Gazeta Polska Codziennie, „Islamiści werbują uchodźców”: Państwo Islamskie podejmuje próby werbunku nowych bojowników wśród uchodźców w Niemczech. „W niedzielę szef Urzędu Ochrony Konstytucji (AfV) Hans-Georg Maassen poinformował, że służby naliczyły aż 340 prób zwerbowania przez islamistów nowych zwolenników w środowiskach uchodźczych. Zaznaczył przy tym, że jest to jedynie wierzchołek góry lodowej i dodał, że szczególny niepokój budzą akcje propagandowe salafitów i innych radykałów, podejmowane na terenach obozów dla imigrantów.”


Piotr Czartoryski – Sziler, PAP, Nasz Dziennik, „Osiem awansów”: Podczas obchodów święta Wojska Polskiego, prezydent Andrzej Duda awansował ośmiu generałów, w tym trzech pułkowników na pierwszy stopień generalski. „Z kolei awans do stopnia generała brygady otrzymali: dowódca Garnizonu Warszawa płk Robert Głąb, szef zarządu wojsk aeromobilnych i zmotoryzowanych w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych płk Wojciech Marchwica oraz szef Służby Zdrowia WP płk Stanisław Żmuda. Wszyscy generałowie otrzymali od szefa MON Antoniego Macierewicza buzdygany.”


Witold Repetowicz, Do Rzeczy, „Układ Putin – Erdogan”: Umacniający się sojusz prezydenta Turcji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem, budzi wielki niepokój. Po nieudanym Puczu w Turcji, pozycja Erdogana jest silna jak nigdy dotąd i pokazuje Europie oraz NATO kierunek twardej, niezależnej polityki międzynarodowej.


Jacek Zalewski, Puls Biznesu, „Przemysł obronny: Opłacalną ścieżką jest polonizacja”: Defilada oręża Wojska Polskiego w Warszawie, była okazją do przyjrzenia się czym polska armia dysponuje, oraz do refleksji nad polskim przemysłem zbrojeniowym. Nasze siły pancerne były reprezentowane między innymi przez Leopardy, które zostały nabyte od niemieckiej armii.

Reklama

Komentarze

    Reklama