Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Niewystarczająca jedność Zachodu; Rosja ograniczy żołnierzom dostęp do internetu?; Wywiad z gen. Mirosławem Różańskim; Początek ćwiczeń wojskowych USA i Korei Południowej

Fot. U.S. Army photo/Timothy Oberle
Fot. U.S. Army photo/Timothy Oberle

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa. 

Jerzy Haszczyński, Rzeczpospolita, „Nieuzasadnione zachwyty nad jednością Zachodu”: Po próbie otrucia Siergieja Skripala i jego córki państwa UE i NATO nie zachowały jedności w reakcji na atak. „Cóż musiałoby się wydarzyć, do jakiego ataku na Zachód musiałoby dojść, żeby takie na przykład Grecja czy Austria uznały to za powód do wydalenia choćby jednego dyplomaty? Trzeba sobie otwarcie powiedzieć: nie ma zachodniej jedności.” 


Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, „Żołnierze bez sieci”: Rosyjscy żołnierze z ograniczonym dostępem do internetu? „Jest to tylko projekt ustawy, który został skierowany do konsultacji, ale tak go nagłośniono, że w praktyce poszczególne garnizony zaczęły go traktować jako obowiązujące prawo. Ministerstwo obrony odłożyło na razie formalne wszczęcie procedury legislacyjnej, ale wydało zalecenia o podobnej treści.”


Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, „Kilka pytań o patrioty”: Rozmowa z byłym dowódcą generalnym rodzajów sił zbrojnych o zakupie systemu Patriot.. „Znaleźliśmy się w dość trudnej negocjacyjnie pozycji: kupiliśmy część systemu bez gwarancji, jak będzie wyglądać całość. Jesteśmy niejako skazani na zakup pozostałej części, i to na warunkach, których do końca nie dyktujemy. (…) Dodatkowo pierwsze baterie dostaniemy w latach 2022-24, ale z tego, co słyszę, płatności rozpoczniemy już teraz.„


Hanna Shen, Gazeta Polska Codziennie, „Napięcie w regionie przed oczekiwanymi rozmowami”: Ćwiczenia „Foal Eagle" rozpoczęły się w niedzielę w cieniu planowanych rozmów przywódców Stanów Zjednoczonych, Korei Północnej i Korei Południowej. „Ćwiczenia odbywają się z miesięcznym opóźnieniem spowodowanym igrzyskami w Pjongczangu i zostały skrócone z dwóch do jednego miesiąca. Jak podaje południowokoreańska agencja Yonhap, nie wezmą w nich udziału amerykańskie lotniskowce i okręty podwodne z napędem atomowym.”

Reklama

Komentarze (1)

  1. dim

    A co Zachód obchodził zamach na greckiego premiera, jesienią 2008, któremu zapobiegły (w strzelaninie) rosyjskie tajne służby w Grecji ? Nawet nikt nie uznał za potrzebne informować, bo a nuż zamieszane byłoby \"lokalne mocarstwo wschodniego M.Śródziemnego, nie Turcja\" - jak okreslił to szef służb greckich. To właśnie wtedy, gdy miał być realizowany rurociąg Burgas - Alexandroupoli.

Reklama