Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Co przyniesie szczyt NATO?; Inwestycje w infrastrukturę sojuszniczą w Polsce; Nowi członkowie RB ONZ; Makabryczny zamach w Iraku ponad 200 ofiar śmiertelnych; PGZ podpisało porozumienie z Raytheon na budowę Tarczy Polski
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Paweł Wroński, Gazeta Wyborcza, "Co postanowi NATO w Warszawie": Analiza dotycząca ustaleń, które zapadną podczas szczytu NATO w Warszawie oraz kierunku polityki Sojuszu Północnoatlantyckiego. "Po każdym szczycie NATO jego uczestnicy ogłaszają sukces. Tym razem może to być sukces rzeczywisty. Po raz pierwszy od lat zwiększa się militarny potencjał NATO. Siły Sojuszu przesuwają się na wschód, a Stany Zjednoczone zwiększają, a nie zmniejszają, obecność w Europie. Najważniejsze decyzje już zapadły. Sojusz rozmieści na terenie Polski i państw bałtyckich brygadę - czyli cztery grupy batalionowe o liczebności ponad 1000 żołnierzy każda."
Z.L., Rzeczpospolita, "Atlantycka koalicja zainwestuje w obronę RP": Wraz z żołnierzami NATO, którzy będą stacjonować w Polsce, nadejdą inwestycje w infrastrukturę sojuszniczą. W najbliższych latach na ten cel zostanie przeznaczone 900 mln zł.
Paweł Kryszczak, Gazeta Polska Codziennie, "Wybrano niestałych członków RB ONZ": Wybrano nowych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ, która odpowiedzialna jest za utrzymanie pokoju i bezpieczeństwo na świecie. Do jej kompetencji należy nakładanie sankcji, sankcjonowanie użycia siły militarnej, czy wysłanie sił pokojowych. "W ub. tygodniu odbyły się wybory kilku niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ. Jako przedstawiciele Europy Zachodniej znalazły się w niej Włochy i Holandia. Natomiast inne regiony będą reprezentować Boliwia, Szwecja, Kazachstan i Etiopia."
Piotr Falkowski, Nasz Dziennik, "Masakra w Iraku": Państwo Islamskie zaatakowało ponownie. W Bagdadzie zginęło co najmniej 213 osób. "Skala ataku i liczba ofiar jest wyjątkowa, nawet biorąc pod uwagę, że Irak jest obecnie jednym z najbardziej niebezpiecznych państw świata. Jedynie w 2003 r. po drugiej wojnie irackiej zdarzały się zamachy (wymierzone głównie w tworzącą się nową armię i policję iracką) o liczbie ofiar przekraczającej 200 osób. Do wybuchu doszło w czasie ramadanu, gdy muzułmanom nie wolno jeść od świtu do zmierzcha. [...] Eksplozja spowodowała zawalenie się kilku najbliższych budynków i serię pożarów. [...]Skuteczność zamachu świadczy o słabości struktur państwa irackiego, tym bardziej że doszło do niego w czasie, gdy dżihadyści ponoszą klęski na opanowanych przez siebie terenach."
KAP, Puls Biznesu, "Patrioty lecą nad Wisłę": Polska Grupa Zbrojeniowa podpisała porozumienie z producentem systemu przeciwrakietowego Patriot - firmą Raytheon - które dotyczy między innymi budowy Tarczy Polski. Dzięki temu porozumieniu, połowa środków zainwestowanych w system przeciwlotniczy, ma zostać w polskim przemyśle zbrojeniowym.
Miko
USA dostarczy te mniej istotne elementy jak pociski, wyrzutnie , radary i takie tam a Polska Grupa Zbrojeniowa wykona najistotniejsze elementy Tarczy tzn pomaluje to co podeślą Amerykańce. Profity finansowe z programu pójdą 50/50 dla każdej ze stron. W sumie oznacza podwojenia kosztu zestawów, ale co tam na obronności nie mozna oszczędzać
Koba
No i jeszcze Jelcze jako nośniki - pomalowanie po integracji z podwoziami.