Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie
Wtorek z Defence24.pl: Ciąg dalszy skandalu w niemieckich służbach; Projekt reformy Agencji Rezerw Strategicznych; Prokuratura skierowała akt oskarżenia ws. katastrofy MiG-29; Incydent lotniczy z samoczynnym oderwaniem się elementu uzbrojenia F-16
Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.
Piotr Jendroszczyk, Rzeczpospolita, „Więcej rasizmu w policji i armii”: Z najnowszych badań wynika, że w Bundeswehrze działa blisko 600 osób będących zwolennikami faszystowskich organizacji, które neguje istnienie Republiki Federalnej Niemiec i jej organów, otwarcie grożąc aktami terroru. „Skandale w niemieckiej policji i armii pokazują wzrost nastrojów rasistowskich wśród mundurowych [...] Rasistowskie nastroje pewnej grupy policjantów czy żołnierzy Bundeswehry nie są tajemnicą od dawna. Służący w nich ludzie są częścią społeczeństwa, które ulega stopniowej radykalizacji w następstwie kryzysu imigracyjnego w 2015 r. - tłumaczy <<Rzeczpospolitej>> Stefan Lamby, autor i dziennikarz badający zachowania rasistowskie. Jego zdaniem w armii czy policji zauważalny j est konflikt lojalnościowy mundurowych.”
Maciej Miłosz, Dziennik Gazeta Prawna, „Reforma Agencji Rezerw Materiałowych”: Trwają prace legislacyjne nad projektem ustawy reformującej Agencję Rezerw Strategicznych. Dokument przygotowany w kancelarii premiera zakłada m.in. elastyczniejsze i łatwiejsze do przeprowadzenia procedury zakupowe. Nowa instytucja ma też mieć większe możliwości transportu towarów. Takie zmiany to efekt doświadczeń, które wynieślismy z kryzysu w czasie pandemii SARS-CoV-2. Nowością ma być także to, że agencja będzie mogła zakładać spółki celowe do zakupów, ma pozwolić na oszczędności przy planowaniu rezerw. „Ważną zmianą będzie także opcja organizowania usług transportowo-logistycznych, co przy okazji koronakryzysu ujawniło się ze zdwojoną siłą. [...] W czasie obecnego kryzysu duża część transportu została zorganizowana przy pomocy Wojska Polskiego (szczególnie Obrony Terytorialnej), ale to były działania nieco spontaniczne, które nie miały jasno zdefiniowanych ram organizacyjno-prawnych. Teraz ma to być rozwiązane systemowo. Projekt powinien trafić do Rządowego Centrum Legislacji w najbliższych tygodniach.”
Fakt, „Bohater zginął przez partactwo mechaników!”: Prokuratura po ukończonym śledztwie skierowała akt oskarżenia przeciw byłym pracownikom Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy. „Zdaniem prokuratury odpowiedzialni za śmierć kapitana Sobańskiego są trzej byli pracownicy Wojskowych Zakładów Lotniczych w Bydgoszczy, którzy opracowali i wdrożyli do produkcji wadliwą, niepasującą do oryginalnego projektu myśliwca, część fotela. To Grzegorz K., Jerzy D. i Zbigniew S. Do sądu właśnie skierowano akt oskarżenia przeciwko nim. Wszyscy trzej mogą trafić do więzienia na 5 lat.”
Piotr Żytnicki, Gazeta Wyborcza, „Coś odpadło z F-16”: W Luboniu pod Poznaniem doszło do oderwania się części samolotu, który spadł na prywatną posesję. Jak ustalono doszło do samoczynnego oderwania się elementu od jednego z samolotów podwieszanej części uzbrojenia treningowego, tym samym nie stanowiło to zagrożenia dla lotu polskiego myśliwca F-16. „Przyjęliśmy zgłoszenie i przeprowadziliśmy oględziny. Technik kryminalistyczny wykonał zdjęcia. Nasze ustalenia wskazywały, że mamy do czynienia z przedmiotem pochodzenia wojskowego, dlatego powiadomiliśmy żandarmerię - mówi nam rzecznik wielkopolskiej policji Andrzej Borowiak.”
Anna Majowicz, Gazeta Polska Codziennie, „<<Zbroja>> patronem terytorialsów”: Nowy patron w Wojskach Obrony Terytorialnej. „Nadanie imienia jednostce wojskowej jest kultywowaniem tradycji oręża polskiego. Decyzją ministra obrony narodowej 16 Dolnośląskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej nadano patrona. Został nim ppłk Ludwik Marszałek ps. Zbroja. Dla żołnierzy brygady patron jest wzorem do naśladowania, postacią, z którą pragną się utożsamiać. Patron to symbol, legendarna postać, źródło inspiracji do codziennych zachowań - mówi płk Artur Barański, dowódca 16 Dolnośląskiej Brygady Obrony Terytorialnej.”
"Będzie walka, będą ranni" wymagające ćwiczenia w warszawskiej brygadzie