Reklama

Wojsko, bezpieczeństwo, geopolityka, wojna na Ukrainie

Wtorek z Defence24.pl: Badacz o wpływie migracji na zagrożenie terrorystyczne; Ekspansja militarna Chin; Spory an Bałkanach wciąż żywe

Fot. AN/Defence24.pl.
Fot. AN/Defence24.pl.

Wtorkowy przegląd prasy pod kątem bezpieczeństwa i obronności.

Katarzyna Stańko, Dziennik Gazeta Prawna, „Więcej imigrantów oznacza więcej terroru. To efekt skali”: Wywiad z profesorem Axelem Dreherem, kierownikiem wydziału ekonomii na Uniwersytecie w Heidelbergu, badaczem zagadnienia wpływu migracji na terroryzm. „Wzmożone represje państwa i nacisk na integrację są bezproduktywne, gdyż rodzą bunt i niezadowolenie w migrantach i ich potomkach, którzy zamieszkują już teren danego kraju”.


Hanna Shen, Gazeta Polska Codziennie, „Pentagon ostrzegł przed ekspansją militarną Chin”: Chiny planują utworzenie bazy wojskowej w Pakistanie. „W opublikowanym właśnie raporcie Pentagon ostrzega, że Chińska Republika Ludowa (ChRL) chce zbudować potęgę wojskową, która pozwoli im odebrać USA prymat w regionie. W planach ChRL-u jest budowa baz wojskowych m.in. w krajach, które leżą na trasie Nowego Jedwabnego Szlaku. Jednocześnie Pentagon zapewnia w dokumencie swoich sojuszników w Azji, że zamierza dotrzymać złożonych im gwarancji bezpieczeństwa”.


Ziemowit Szczerek, Polityka, „Orzeł podnosi głowy”: Pomimo odległej wojennej przeszłości w dawnej Jugosławii, nadal dają znać o sobie dawne spory. „Zaczyna wychodzić na to, że tylko obecność Zachodu na Bałkanach jest gwarantem, że Serbowie i Albańczycy znów nie rzucą się sobie do gardeł”.

 

Piotr Maciążek dla TVP o Nord Stream 2: „W moim przekonaniu nowa rura Gazpromu nad Bałtykiem powinna w pełni podlegać europejskiemu prawu energetycznemu i nie należy robić dla niego żadnych wyjątków. Pytanie, czy Polska znajdzie odpowiednią ilość sojuszników, aby przeforsować taki punkt widzenia. Źródło: TVP

 

Reklama

Komentarze

    Reklama