Wojsko kupi ślepą amunicję dla Rosomaków

2 czerwca 2021, 08:58
Amunicja Rosomak
Amunicja 30 mm firmy Nammo. Fot. J. Sabak/Defence24.pl.
Reklama

Inspektorat Uzbrojenia poinformował o zamiarze przeprowadzenia wstępnych konsultacji rynkowych, w celu zebrania informacji w związku z zamiarem przygotowania opisu zamówienia dla amunicji ślepej 30×173 mm do 30 milimetrowej armaty automatycznej Mk44. Taka amunicja jest stosowana w kołowych transporterach opancerzonych Rosomak.

Prace IU będą polegały m.in. na ocenie wymagań i parametrów technicznych nabojów oraz na zbadaniu kosztów, jakie będzie musiało ponieść wojsko przy ich pozyskaniu, eksploatacji i wycofaniu.

Dokumenty, czyli warunki techniczne, warunki utylizacji, instrukcję użytkowania jak i instrukcja obsługiwania technicznego, w formie pisemnej należy składać do 30 czerwca 2021 roku do siedziby Inspektoratu Uzbrojenia przy ulicy Królewskiej 1/7 w Warszawie, gdzie w następnej kolejności będą analizowane przez zespół do tego powołany.

Jakich parametrów naboi oczekuje wojsko? Amunicja winna być w pełni kompatybilna z 30 milimetrową armatą automatyczną Mk44 jak i z taśmą nabojową z ogniwami Mk-15. Naboje mają cechować się realizmem imitującym standardową amunicję, przy czym muszą gwarantować strefę bezpieczną dla użytkowników w odległości większej, niż 20 metrów od wylotu lufy. Oczekuje się, że szybkostrzelność wyniesie nie mniej niż 50 strzałów na minutę.

Przewiduje się, że w wypadku hermetycznego przechowywania naboi ich okres powinien być nie mniejszy niż 10 lat (gwarantowany okres przydatności technicznej), a w przypadku rozszczelnienia pojemnika nie mniejszy niż 3 lata. Z kolei w warunkach ćwiczebnych naboje powinny móc wytrzymać przechowywanie przez co najmniej rok. Gwarancja powinna obejmować każde z poszczególnych elementów amunicji, czyli same naboje właściwe, taśmę oraz opakowanie.

Zgodnie z komunikatem IU naboje będą używane podczas szkoleń ogniowych w KTO Rosomak, w systemach wieżowych HITFIST-30P. W przyszłości amunicja 30 mm będzie też prawdopodobnie używana w bezzałogowych systemach ZSSW-30 produkcji HSW i WB Electronics, uzbrojonych w armaty Bushmaster II w nowszej wersji Mk 44/S, dającej możliwość użycia amunicji programowalnej i zmiany kalibru na 40 mm.

Kacper Bakuła

Reklama
Reklama
Reklama
KomentarzeLiczba komentarzy: 7
Reklama
Jojo88
środa, 2 czerwca 2021, 20:11

A po co? Nie lepiej bojową?

Opel
środa, 2 czerwca 2021, 19:12

W przyszlosci amunicja ta bedzie prawdopodobnie????? Wykorzystywana w ZSSW????? Czyli co? Sami jeszcze nie wiedza jaka tam bedzie armata??????

wsa
środa, 2 czerwca 2021, 17:17

UFFFF....dobrze że nie bojową.

Sidematic
środa, 2 czerwca 2021, 14:07

Ci już doszli do absolutnej perfekcji w procedurach. Chcą zamówić trochę slepaków a procedury jakby zamawiali broń jądrową. A kasa leci za każdy dzień takiego udawania że się pracuje. Wystarczy przełożyć papierki z jednej strony na drugą i już jest premia. A może nawet awans generalski?

Słowianin, Arian
środa, 2 czerwca 2021, 12:37

Ślepa to jest Temidą a amunicja to Szkolna, ćwiczenia itd i to.

Gniotto van Dijk
środa, 2 czerwca 2021, 12:10

Dlaczego mamy wydawać na ślepą amunicję?

mesiak
poniedziałek, 7 czerwca 2021, 11:50

Żeby mieli z czego strzelać na paradach i rekonstrukcjach historycznych.

Tweets Defence24